bademcik.org https://www.bademcik.org Bademcik, Bademcik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bademcik.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bademcik Yarası https://www.bademcik.org/bademcik-yarasi.html Sun, 23 Sep 2018 21:25:34 +0000 Bademcikte yara: Genellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ve çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bademcikte yara oluşmasının birçok nedeni vardır ancak en önemli nedeni enfeksiyondur. Bademci Bademcikte yara: Genellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ve çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bademcikte yara oluşmasının birçok nedeni vardır ancak en önemli nedeni enfeksiyondur. 

Bademcikte yaranın belirtileri: 

Kişilerde ilk önce yutkunma sorunuyla baş gösterir. Ayrıca yutkunma sırasında ağrılar meydana gelir. Ağrıya bağlı olarak kişilerde iştahsızlık meydana gelir. Özellikle çocuklarda bu iştahsızlığa bağlı olarak vitaminsizlik ve hızlı kilo kaybı oluşur. Kişilerde meydana gelen bademcikte yaranın en önemli sebebi iltihaplanmadır. Bu iltihaplar yaraya dönüşür. Hastalığın ilerlemesi durumunda da mide bulantısı ve kusma olarak kendini belli eder. 

Bademcikte yaranın tedavisi: 

Bademcikte ki yaranın tedavi sırasında el ve ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak yada aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak tedavi süresini hızlandırır. Hastalık süresince bol sıvı tüketimi ve bol miktarda C vitamini alımı çok önemlidir. Sigara içmeyi bırakmalı ve sigara içilen ortamda bulunmamak hastalığın seyri için çok önemlidir. Tuzlu su ile gargara yapmak ve sebze-meyve ağırlıklı beslenmek iyileşme süresini hızlandırır. Ayrıca doğal yöntemlerle hastalığın iyileşmesine yardımcı olunabilir. Adaçayı doğal bir antibiyotik gibidir ve bademcikte oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
]]>
İltihaplı Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.org/iltihapli-bademcik-ameliyati.html Mon, 24 Sep 2018 18:10:30 +0000 İltihaplı Bademcik Ameliyatı; Bu yazımızda sizlere iltihaplı bademcik ve bu hastalığın tedavisinde uygulanan iltihaplı bademcik ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bademcik vücudumuzu hastalıklara k İltihaplı Bademcik Ameliyatı; Bu yazımızda sizlere iltihaplı bademcik ve bu hastalığın tedavisinde uygulanan iltihaplı bademcik ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bademcik vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir organımızdır. Kişiyi mikroplara ve bakterilere karşı koruma işlevi vardır. Ancak bademcik şişme ya da iltihaplanma gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun sonucunda kişi ateş, yutkunamama, boğazda ağrı gibi çeşitli sorunlar ile karşılaşırlar.

İltihaplı bademcik ameliyatı aslında son çare olarak görülen bir tedavi yöntemidir. Çünkü iltihaplı bademcik ameliyatında iltihaplı olan bademciklerimiz alınır. Yaygın görüş bademciklerin alınmasının hastalıklara karşı korunma sistemimizi zayıflatacağı yönündedir. Ancak vücudumuz bademcikler alınsa bile mikrop ya da bakteriler ile savaşabilecek güçtedir. Bademciğin alınması kişinin savunma sistemini fazla etkilemez. Bu yüzden iltihaplı bademcik ameliyatı ile bademciğin alınması artık uygulanan rutin bir yöntem halini almıştır.

Hangi Durumlarda İltihaplı Bademcik Ameliyatına Gerek Vardır

İltihaplı bademcik ameliyatı yöntemi uygulanmadan önce kesinlikle hastaya ilaç tedavisi yöntemi ile müdahale edilmelidir. Ameliyat ilaçtan tedavisi etkili olmadığı vakit uygulanmalıdır.

Kişi yılda en az 3 ya da daha fazla bademcik iltihaplanması yaşıyorsa iltihaplı bademcik ameliyatı yöntemi uygulanabilir. Aynı şekilde bademcik artık solunum yapmayı ve yutkunmayı çok fazla zorlayacak kadar büyümüşse bu yöntem uygulanabilir.

İltihaplı bademcik ameliyatı uygulanmasını gerektirecek bir başka durum ise bademciklerden sadece birinin iltihaplanması ya da aşırı şişmesidir. Bu durum kötü huylu bir hastalığın semptonu olabilir ya da kötü huylu bir ur olabilir.

İltihaplı bademcik ameliyatının uygulanabileceği başka bir neden ise kişinin sık sık kronik öksürüğe ve sinüzit ataklarına neden olacak kadar bademciğinin iltihaplanmasıdır. Bademciğin alınmasının bir başka nedeni ise bademciklerde yemek artıkları kalması ve bunların kötü bir ağız kokusuna sebep olmasıdır.

Bu yazımızda sizlere iltihaplı bademcik ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ameliyatın hangi durumlarda gerekli olabileceğinden bahsettik. Bu ameliyatın çok basit ve rutin bir işlem olduğunu bu ameliyattan korkulmaması gerektiğini özellikle belirtelim. Ayrıca bu ameliyat her mevsim yapılabilir. Ancak çok sıcak yaz günlerinde bu operasyonu geçirmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Sağlıklı günler

]]>
Çoçuklarda Bademcik Ve Geniz Eti https://www.bademcik.org/cocuklarda-bademcik-ve-geniz-eti.html Mon, 24 Sep 2018 23:07:09 +0000 Çocuklarda bademcik ve geniz eti, vücudumuzun savunma sistemindeki önemli dokular arasında yer alan bademcik ve geniz eti; bağışıklılık sistemi hücrelerinden meydana gelmişlerdir. Özellikle İmmünglobünliler başta olmak üzere, Çocuklarda bademcik ve geniz eti, vücudumuzun savunma sistemindeki önemli dokular arasında yer alan bademcik ve geniz eti; bağışıklılık sistemi hücrelerinden meydana gelmişlerdir. Özellikle İmmünglobünliler başta olmak üzere, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışması için lüzumlu hücre ve salgıların oluşmasında ciddi rolleri vardır. Lenfoid sisteminde ait organlardan olan bademcik ve geniz eti; doğuştan itibaren var olan dokulardır. 

Bademcikler; burnun arka bölümünde "geniz" dediğimiz kısımda, dilin her iki yanında da bulunan dokulardır. Etrafı bir kapsülle sarılı olan bademcikler, bu kapsüller sayesinde yutak kaslarına bağlıdırlar. Ayrıca bademcikler tıp dilinde "Tonsil" olarak adlandırılmıştır ve kişi ağzını açtığında görülebilirler.

Geniz eti ise; burnun arkasında " Nasoforenks" denilen yumuşak damağın hemen altında bulunurlar. Tıptaki adı  "Adenoid" olan geniz eti, gözle görebileceğiniz dokular değildir. Ancak endoskop veya grafi ile görmek mümkündür. 

Bademcik ve geniz eti, vücudumuz için her nekadar önemli olsalar da, olmazsa olmaz dokular değillerdir. Bilhassa çocukluk döneminde bademcik ve geniz etinin alınması gerekebilir.

Çocuklarda bademcik ve geniz eti hangi durumlarda alınmalıdır

Bilindiği üzere çocuk yaşlarda yapılan cerrahi müdahalelerin önemli bir bölümünü bademcik ve geniz eti ameliyatları kaplamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu dokular, vücudun savunma mekanizmaları arasında yer almaktadır. Bu yüzden; eğer çocuklarda bademcik ve geniz eti operasyonu yapılacaksa mutlaka tıbben gerekli sağlam kanıtlara dayalı olarak karar verilmelidir. 

Örneğin; virüs yada bakteri sebebi ile şişen bademcikler çocuklarda; halsizlik, ateş, yutkunmada zorluk, boğaz ağrısı ve boyun lenflerinde şişme gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklarda sık sık iltihaplanan bademciklerin alınması gerekebilir. Ya da gereğinden fazla büyük olan bademcikler, konuşma ve beslenme sorunlarına yol açıp, ağızda kötü kokuya sebebip olabilirler.

Geniz etine gelince; 5 yaşına kadar büyüme gösteren ve sonra gerilemesi beklenen bir dokudur. Fakat bilinmeyen nedenlerle geniz eti çocukta büyümeye devam eder. Bunun sonucunda da çocuklarda; burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırık, horlama, ağız açık uyuma, yüz ve çene eklemlerinde gelişim bozukluğu gibi problemlere neden olabilir. 

Çocuklarda bademcik ve geniz eti; sinüzit, farenjit, kulakta sıvı birikmesi, kalp ve böbrek rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir. Sonuç olarak ; yukarıda bahsi geçen tüm bu sorunların var olması ve sık sık tekrarlanması, çocuklarda bademcik ve geniz eti alınmasını gerektirir.
]]>
Kronik Bademcik https://www.bademcik.org/kronik-bademcik.html Tue, 25 Sep 2018 10:41:51 +0000 Kronik bademcik; Kronik tonsillitde denilen devamlı tekrarlayan bir boğaz enfeksiyonudur. Ergen ve yetişkinlerde çok sık rastlanan kronik bademcik, ağrılı boğaz, kokan nefes, büyümüş ve deforme olmuş bademcikler, bü Kronik bademcik; Kronik tonsillitde denilen devamlı tekrarlayan bir boğaz enfeksiyonudur. Ergen ve yetişkinlerde çok sık rastlanan kronik bademcik, ağrılı boğaz, kokan nefes, büyümüş ve deforme olmuş bademcikler, büyümüş lenf düğümleri olarak hastada gözlemlenir. Burun ve ağız yoluyla vücuda giren bakteri ve virüsler deforme olmuş bademcik koruyucu görevini yapmaması sebebiyle çok çabuk hastalanmaya yol açar. Bazende bademciğin çukurlu yapısı kronik bademcike sebep olur. Buradaki çukurlu yapı besin artıklarının yerleşmesine, mikropların yaşaması üremesine uygun ortam oluşturur ve bulunduğu yerde bademcik taşı, ağız kokusuna neden olur.

Vücuda giren enfeksiyon kronik tonsillit sebebiyle hastanın çabucak ve sıkça tekrar ederek hastalanmasına yol açar. Mikrop kana karışır, yüksek ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ağrısı, üşüme,terleme gibi şikayetler duyulur. Bu şikayetler 6 ayda bir görülüyor ise normal karşılanır, fakat daha sık ise hemen bir Kulak Burun Boğaz bölümüne başvurulmalıdır. Bu rahatsızlık ciddiye alınmadığı ve tedavi edilmediğinde kalp kapakçıklarında romatizmaya, devamlı antibiyotik kullanımından dolayı böbrek hastalığına yol açabilir. Sürekli hastalanmak aynı zamanda yaşam standardımızı da düşürür.

Kronik bademcik tedavisi,

Hastalığının tedavisinde önce bağışıklık sistemiyle ilgili tetkitler yapılır. Bu tetkitler sonucunda bağışıklık sistemini güçlendirecek bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yönteminden sonuç alınamaz ise depo penisilin tedavisi 3-4 haftada bir uygulanır. Hala hasta aynı şikayetleri çekiyor ise yapılacak son tedavi bademcik ameliyatı yaparak bademcikleri almaktır. Bademciklerin alınması operasyonu hasta bir gün önceden hastahaneye yatar. Operasyonun ardından bir gün sonra taburcu edilebilir. Hastanın bu süreçte ameliyat ardından bir hafta sıvı beslenmesi önerilir. Dondurma yenmesi de tavsiye edilebilir.
]]>
Bademcik İltihabı Öksürük Yaparmı https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-oksuruk-yaparmi.html Tue, 25 Sep 2018 11:46:34 +0000  Bademcik İltihabı Öksürük Yaparmı, Kış aylarında en sık görülen bademcik iltihabı, halk arasında pek önemsenmemesi ile birlikte oldukça dikkate alınması gerekir. Bademcik iltihabının yol açtığı öksürük
 Bademcik İltihabı Öksürük Yaparmı, Kış aylarında en sık görülen bademcik iltihabı, halk arasında pek önemsenmemesi ile birlikte oldukça dikkate alınması gerekir. Bademcik iltihabının yol açtığı öksürük de kişiyi oldukça zor ve hassas bir döneme girmesine neden olur. Bademcik iltihabı ile oluşan kuru öksürük yetişkinlerde de olmasına rağmen en sıklık ile çocuklarda görülmektedir. Bademcik iltihabı ile görülen öksürüğün yanı sıra ateşlenme, havale ilerlemiş bir soğuk algınlığının habercisidir. Bademcik İltihabı Öksürük Yaparmı, bu nedenle özellikle kış aylarında bademcik iltihabına dikkat etmek gerekir. Beraberinde öksürüğünde olması hastalığın ilerlemeye başladığının belirtisidir. Aynı zamanda da bademcik öksüreğe neden olan en büyük etkendir. Yani Bademcik İltihabı Öksürük Yapar mı derseniz evet bademcik iltihabı öksürük yapar. 

Bademcik İltihabı Öksürüğüne Ne İyi Gelir

En çok merak edilen sorulardan biri de Bademcik İltihabı Öksürük Yapar mıdır. Oysa ki öksürüğe bademcik iltihabı sebep olmaktadır. Bu nedenle bademcik iltihabı hemen tedavi edilmelidir. Öncelikle bademcik de bulunan iltihabın boşaltılması sağlanmalıdır. Bunun için en etkili yöntemlerden biri ada çayı ile yapılan gargara oldukça etkilidir. Bir su bardağı kaynamış sıcak su içine bir tutam ada çayı ekleyin. Daha sonra beş dakika kadar demlemeye bırakın. Ada çayı rengini hemen vermeye başlayacaktır. Daha sonra ada çayı ılık olunca günde iki kere bu ada çayı ile dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapın. Böylelikle bademcik iltihabı yumuşayarak boşalacaktır. Gargara yaparken bademcik iltihabının olduğu bölüme değmesini sağlayın. Aynı zamanda ağız bakımı içinde oldukça etkili bir yöntemdir. 

Bademcik İltihabı Öksürük Yapar mı, Ada çayının en büyük özelliği içeriğinde Cineo bulunmasıdır. Cineo ise öksürüğün kesilmesine yardımcı olan bir tür yağdır. Bu nedenle ada çayı gargarası yapılırken Cineo yağının bademcik iltihabına ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak ada çayı ile hazırlanan gargara ilk günler bir kaç sefer yapılırken ilerleyen günlerde bir kaç günde bir yapmaya başlayın. Etkisini zaten hemen göstereceği için uzun süre yapılması boğazda tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle öksürüğün kesilmesi ve boğazın yumuşaması durumunda ada çayı ile yapılan gargaraya ara verilmesi gerekir. Özellikle kış aylarında bademciğin yol açtığı öksürük tedavisi için birebir bir uygulamadır.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Konuşma https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-konusma.html Tue, 25 Sep 2018 19:57:02 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası Konuşma, bademcik ameliyatından sonra ses tonunda ve konuşmada değişiklikler olur. Solunum yolu daralır. Nefes alma zor olabilir. Solunum yoluna hava yolu ile mikrop bulaşabilir. Bademcik yarası yeni olduğ Bademcik Ameliyatı Sonrası Konuşma, bademcik ameliyatından sonra ses tonunda ve konuşmada değişiklikler olur. Solunum yolu daralır. Nefes alma zor olabilir. Solunum yoluna hava yolu ile mikrop bulaşabilir. Bademcik yarası yeni olduğu için ortamın ve havanın temizliğine dikkat edilmedir. Nefes alırken bulaşan mikrop dil ve ağız içinde yara ve ödem oluşturur. Kişi nefes alırken ve konuşurken ses tonunda değişiklik görülür. 

Bademcik ameliyatı sonrası konuşma zor olur. En fazla 1 ay içinde kişinin solunum yolu iyileşir. Ses tonu normale döner. Konuşurken kelimeler anlaşır çıkar. Bademcik ameliyatı olan kişi ağız yolu ile hava almak zorlaşır. Burun yolu ile hava almak daha sağlıklı olur. Boğaz bademciği ağız yolu ile mikrobu kolay kapar. Bu durum bademcik için sorun oluşturur. Ameliyattan sonra zaman geçtikçe boğaz sorunu ortadan kalkar. Konuşma ve ses tonu normale döner. Ağrı ara sıra oluyorsa kısık ses ile konuşma terapisi yapılır.

Bademcik ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler

Ameliyatın ilk haftaları fazla konuşmadan sakınılmalıdır. Burun yolu ile nefes alınmalıdır. Soğuk su içilmesi ses tellerine zarar vereceği için tüketilmemelidir. Asitli ve sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır. Çikolata ve tatlı türü ürünlerden uzak durulmalıdır. Pipet kullanılmamalıdır. Rengi kırmızı olan besinden ve içecekten uzak durulmalıdır. Yutkunurken acı verecek gıda tüketilmemelidir. Bademcik üstüne yapışacak besinden ve kuru yemişten uzak durulmalıdır.
]]>
Bademcik İltihabı Patlatma https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-patlatma.html Wed, 26 Sep 2018 02:03:40 +0000 Bademcik iltihabı patlatma, Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunan adından da anlaşılacağı üzere badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademciklerin en büyük görevi ağızdan giren mikroorganizmalardan korumaktı Bademcik iltihabı patlatma, Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunan adından da anlaşılacağı üzere badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademciklerin en büyük görevi ağızdan giren mikroorganizmalardan korumaktır. Bademcikler vücuda giren mikroorganizmalara karşı direnç gösterir. Fakat eğer mikroorganizmalar daha fazla oluştuğundan bademcikler daha fazla dayanamaz. Bademcikler ya iltihaplanır yada şişer. Özellikle kış aylarında soğuktan kaynaklanan bir durumdur. 

Bademcikler, bağışıklık sisteminin içerisinde yer alır. Enfeksiyona ve mikroorganizmalara karşı direnç yaparak içeriye girmesini engeller. Bademcik iltihabı patlamasına neden olan etmenlerin başında anjin adı verilen bademcik iltihaplanmasıdır. Anjin kış aylarında görülen bir hastalıktır. Soğuk algınlığı, grip ve üşütmeden kaynaklanan bir durumdur. Anjinin kendini belli etmesi yutkunma esnasında güçlük yaşanır. Vücudun her yerinde ağrı görülür. Dil ve boğazlarda şişme ve şişkinlik görülür. Hastada iştahsızlık vardır. 

Bademcik iltihabı patlatma oldukça dikkat edilmesi gereken bir bir durumdur. Çünkü bademcik içerisindeki iltihap sadece göründüğü kadar değildir. Eğer bademciğin içerisinde ki iltihapı patlatmak istiyorsanız oldukça dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bademciği patlatırken içerinde bulunan iltihabın midenize gitmemesi gerekmektedir. Eğer bademciği patlatırsanız kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Bademcik iltihabın patlaması bademciklerdeki şişkinliğin de inmesine yardımcı olur. 
]]>
Gebelikte Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/gebelikte-bademcik-sismesi.html Wed, 26 Sep 2018 13:35:33 +0000 Gebelikte Bademcik Şişmesi, gebelik zamanı bir bayanın kendi yavrusunu dünyaya getirmek için belli zorlukları aştığı güzel bir zamandır ve mucizevi bir dönemdir. Gebe kalan anne adayı bu dönemde sağlığına çok dikkat etmeli Gebelikte Bademcik Şişmesi, gebelik zamanı bir bayanın kendi yavrusunu dünyaya getirmek için belli zorlukları aştığı güzel bir zamandır ve mucizevi bir dönemdir. Gebe kalan anne adayı bu dönemde sağlığına çok dikkat etmelidir. Gebelik zamanında bağışıklık sistemi diğer zamanlara göre daha hassas ve daha zayıf olur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeni de virüs kaynaklı grip ve nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını arttırır. Bademcik şişmesi de gebelikte sıkça rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Yetişkin kişilerde çok sık görülmeyen bir durum olsa da gebelerde zaman zaman meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Üst solunum yolu kaynaklı gelişen enfeksiyonlar arasında ateşe sebebiyet veren ve oldukça şiddetli semptomlarla meydana gelen bu enfeksiyon türünün iyileşmesi için bazı aşamalarda enjeksiyona gerek duyulabilir. Bazen bademciklerde gelişen abse sebebi dolayısıyla cerrahi operasyonlara gerek duyulabilir. 

Gebelik döneminde yaşanan boğaz ağrısı ve bademcik şişmesini hafifletmek veya tedavi etmek için birtakım doğal tedavi yöntemlerine yönelmek fayda sağlayabilir. Zira bu zamanda ilaç kullanımı ve hatta bazı bitkisel karışımların kullanılması uygun değildir ve önerilmez. Gebelikte oluşan sorunlar için asla doktora danışmadan hiçbir şekilde ilaç ve bitki karışımlarını kullanmayınız. Bademcik sorunu sadece ağrıyla sınırlı kalmıyorsa ve alınan tedbirlere rağmen iyileşme görülmüyorsa kesinlikle doktora gitmek ve muayene olmak gerekir. Doktor problemi yakından inceleyip ne gerekiyorsa o şekilde tedaviye başlayacaktır. 

Gebelikte Bademcik Şişmesi İçin Neler Yapılabilir 
 • Gebelikte bademcik şişmesi boğaz ağrısına sebebiyet veren ve olabildiğince acı veren bir rahatsızlıktır. Bu çekilen rahatsızlığı azaltmak için aşırı sıcak olmayan normal sıcaklıkta çay içilebilir. Zira aşırı sıcak boğazda tahrişe neden olabilir. Hazırladığınız çaya limon ve bal katarak içtiğinizde ve bu çayı birkaç tüketimden sonra boğazınızın yumuşayarak rahatladığını görebilirsiniz. 
 • Zencefilde bu rahatsızlıkta kullanılan bir bitkidir. Zencefil rendelenir ve kaynatılır. Sonra süzgeçten geçirilir, içine bal atılarak tatlandırılır ve limonda sıkılır o şekilde içilir. Bademcik sorunu için kullanılan zencefil, gebelik döneminde oluşan sabah bulantıları içinde olabildiğince fayda sağlayacağından rahatlıkla tüketilebilir. 
 • Gargara yapmak için normal içtiğiniz suya biraz tuz atıp karıştırın, gargara suyu olarak kullanın. Bademcik ve boğaz ağrısında oldukça etkili olacak bir yöntemdir. 
 • Bademcik sorunu için bir diğer uygulamada antibiyotik özelliği olan sarımsaktan birkaç diş sarımsak ağızda güzelce çiğnenerek yutulursa buda fayda sağlayacaktır.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-agiz-kokusu.html Wed, 26 Sep 2018 19:14:21 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu; Ağız kokusu, insan hayatını oldukça kötü etkileyen ve nefes alıp verirken veya konuşurken ağız kokusunu bir başkasının fark edebildiği ve nefes alırken kişide olumsuz duyguların ol Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu; Ağız kokusu, insan hayatını oldukça kötü etkileyen ve nefes alıp verirken veya konuşurken ağız kokusunu bir başkasının fark edebildiği ve nefes alırken kişide olumsuz duyguların oluşmasına neden olmayan ve hiç de hoş olmayan bir kokunun oluşmasıdır. Çoğu zaman kişi kendinde bir ağız kokusu olup olmadığını anlayamaz veya bu durumun farkında bile değildir. Bu nedenle ağız kokusunu anlamak için karşınızda bulunan kişinin bu durumu anlatma ve konuşma üslubu oldukça önemlidir. Ancak bu duruma maruz kalmamak için ağızda koku oluşup olmadığını basit bir kaç yöntem ile anlamakta mümkündür. Ağız kokusuna sebep olacak bir çok neden olmasına rağmen en bilindik sebebi bademcik ameliyatı sonrası oluşan ağız kokusudur. Bademcik içine biriken bakteri ve mikroplar burada bademcik taşlarının oluşmasına neden olmaktadır. Gözle görülüp fark edilmesi mümkündür. Bademcik üzerinde oluşan beyaz nokta nokta gibi görünen dokulardır. 

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu, 

Bu dönemde ağız hijyenine oldukça önem verilmesi gerekir. Ağız kokusuna neden olan bademcik ameliyatı sonrası hijyene dikkat etmemek ağız kokusuna neden olmaktadır. Her gün düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere dişlerin fırçalanması ve ağız gargarasının yapılması gerekmektedir. Ağız içinde bakteri ve mikrop oluşumunu engellemek bademcik sonrası ağız kokusunun oluşmasını da engeller. Aynı zamanda bademcik sonrası ağız içinde solunum yollarında oluşan ödem ve şişlik dikkat edilmediği zaman ve hijyene önem verilmediği zaman iltihaplanmaya ve burada boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Bu nedenle de ağız kokusuna neden olur. Bu enfeksiyonu ortadan kaldırmak, ağız kokusunun da kendiliğinden ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu şikayetlerin beş yada on günden daha uzun sürmesi durumda mutlaka zaman kaybedilmeden bademcik ameliyatını yapan uzman doktorunuza başvurunuz.
]]>
Bademcik Ağrısı https://www.bademcik.org/bademcik-agrisi.html Thu, 27 Sep 2018 02:22:24 +0000 Bademcik ağrısı, Kişilerin günlük hayatlarında yedikleri besinlere bağlı olarak veya maruz kaldıkları bir çok mikroplar, solunum yoluyla vücuda girerler. Bu mikroplar vücudun enfeksiyon kapmasına bağlı olarak çeşitli hastal Bademcik ağrısı, Kişilerin günlük hayatlarında yedikleri besinlere bağlı olarak veya maruz kaldıkları bir çok mikroplar, solunum yoluyla vücuda girerler. Bu mikroplar vücudun enfeksiyon kapmasına bağlı olarak çeşitli hastalıklara sebep olur. Bu işlemi engellemek, kişinin yutak kısmında bulunan lenf bezlerinin yani bademciklerin görevidir.
Bademcik, vücuda girecek olan mikropları ve bakterileri tutar ve vücuda inmesine engel olur. Bunlara bağlı olarakta bademcik zamanla bazı durumlarda kendi enfeksiyonunu atamaz ve iltihaplanır. Enfeksiyon kapan bademcik iltihapla beraber de şişlik ve ağrı yapar. Bademcik ağrısına bağlı kişilerin yutkunması ve yemek yemesi zorlaşır. Bu durum çocuklar da daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bademcik özelikle kış aylarında, soğuk havalarda veya üşütme gibi durumlara bağlı olarakta şişer. Kimi vücutlarda bademcik sürekli ve şiddetli şekilde iltihaplanır. Böyle vücutlarda bademcik kronikleşmiş durumdadır. Ara sıra olan soğuk almaya veya mikroplara bağlı düşen bademcikler evde dinlenerek ve ilaç tedavisiyle geçer. Çocuklar da sürekli düşen kronikleşmiş bademcikler küçük yaşta alınır. Ufak bir cerrahi operasyonla alınan bademciğin herhangi bir eksiklik olarak görülmesine gerek yoktur. Tam tersine bazı bünyelerde alınması daha sağlıklı olur.
Bademcik düşmesine bağlı bademcik ağrısı, şişmesi ve bunlarla birlikte ateşleme görülebilir. Uzun süren ve yatağa düşürecek kadar etkili durumlarda doktora başvurulması gerekir. Antibiyotik tedavisiyle bademcik iltihapı kurutulur ve enfeksiyon giderilir. 

Bademcik ağrısına bağlı vücutta oluşacak durumlar,
 • Yutkunmak ta ağrı hissedilir.
 • Yemek yerken ve özellikle katı besinlerde kişinin canı yanabilir.
 • Ateşlenme ve beraberinde üşütme yaşanır.
 • Ses tonunda değişme olur.
 • Bulantı ve kusma yaşanabilir.
 • Beslenmesi bozulan vücut soluk rengi alır ve halsizleşir.
 • Yutkunurken kimi kişiler de bademcik ağrısı kulağa kadar etki eder.
Bademcik ağrısına neler yapılması gerekir
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Sıcak içecekler tüketilerek bademcik yumuşatılmalıdır.
 • Yemek yemesi zorlanan kişilerin çorba gibi yiyeceklerle başlaması gerekir.
 • Bitki çayları tüketilebilir.
 • Bademcik şişmesi yaşayan kişilerde sigara kullanması durumu daha ağırlaştırır.
 • Uzun süre soğukta kalmamak gerekir.
 • Aşırı devam eden durumlarda antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.
]]>
Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir https://www.bademcik.org/bademcik-tasi-nasil-temizlenir.html Thu, 27 Sep 2018 21:20:11 +0000 Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir; Halk arasında bademcik taşı olarak adlandırılan tıp alanında ise tonsilit veya magma ismi verilen durum oldukça ciddi hastalıklar grubuna dahil değildir. Ancak bademcik taşı çok ciddi sıkıntı Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir; Halk arasında bademcik taşı olarak adlandırılan tıp alanında ise tonsilit veya magma ismi verilen durum oldukça ciddi hastalıklar grubuna dahil değildir. Ancak bademcik taşı çok ciddi sıkıntılar veren bir durumdur. Yutkunma esnasında oluşan sık sık batma ve ağız kokusu şikayetleri yaşayan kişilerde bademcik taşına çok sık rastlanılmaktadır. Bu kişiler boğazlarında beyaz renkte kitle gördüklerinde bunun bir tümör olması endişesi içerisinde doktora giderler. Hasta kişilerin çoğu daha çok kötü nefes kokusu sebebiyle çevrelerinde zor duruma düşen gençler oluşturur.

Bademcik Taşları Nasıl Önlenir

Bademcik taşlarını önleme uygulamaları bazı kişilerde faydalı olur. Örneğin besinler çok iyi çiğnenerek yenmeli, bol sıvı tüketilmeli ve çeşitli sıvılar ile gargara yapılması gerekir. En önemlisi ise ağız hijyenine kesinlikle özen gösterilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketen kişiler bu alışkanlıklarını bir süre değiştirmeliler. Bu biçimde fayda gören kişiler klinik de gözlemlenmiştir. Burun tıkanıklığı olan kişiler ise ağız yolu ile solunum yaptıklarından dolayı bu durumda bademcik taşlarının oluşumunda artış olur. Boğazda kuruma gibi olaylar gözlenir yine aynı şekilde boğaz akıntısı gibi durumda olumsuz bir etken olarak görülür. Bu kişilerde burun tıkanıklığı ve geniz akıntısının sebebini tespit ederek tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlar.

Bademcik Taşı Nasıl Temizlenir

Bademcik taşı olan kişilerin birkaçı ağız içinden bademciklerini bastırarak bademciklerini sıkıştırıp oluşan bu birikintileri kendileri çıkartıyor. Ancak bu işlem kontrolsüz yapıldığında bademciklerin hassas yapısı sebebiyle bademcikte kanamalara neden olur. Bu yüzden bu işlemi yaparken kibarca bademcikler zorlanmadan yapılmalıdır. Bunun için KBB uzmanlarına başvurmanız gerekir. Uzmanlar küret adı verilen bir araç kullanarak bademcikleri zedelemeden bu taşları temizlerler. Ancak bademcik taşları sebebiyle yaşanan sorunlar hasta kişinin tahammül sınırı sınırını aştığında alınan önlemler ile birlikte bu sıkıntı gide rilemiyorsa kullanacağınız başka tedavi yöntemleri de vardır. Mesela tonsillektomi adı verilen Thermal Welding yöntemi kullanarak bademciklerin tamamını almak yada cryotolysis ismi verilen bademcik gözeneklerini traşlamak zorunlu kalınan durumlarda başvurulan bir uygulamadır. Kalıcı sonuçlar veren ameliyat teknikleridir. Bademcik taşları bulundukları yarıklar içinden çıkartılarak temizlenmektedir. Bu yöntem ile hasta kişi lokal anestezi uygulanarak bademcik taşları tek tek temizlenir. Ancak kripto adı verilen yarıklardan çıkartılarak bademcik taşları yeniden yarıklar içinde oluşur. Bademcik taşlarının yenileme ihtimalinin düşürülmesi içinde isteğe bağlı olarak bademcik taşlarının temizlenmesinden sonra kriptoris adı verilen bir yöntem uygulanır. Kriptolis yönetiminde oluşan bademcik taşlarının içerisinden çıkartılan yarıklar lazer kullanılarak düzleştirilir. Uygulanan bu işlemden sonra yarıklar da bademcik taşı oluşumuna sebep olan maddelerin birikimi söz konusu daha olmaz. Bademcik taşları kendini tekrar etmez ancak müdahale edilmeyen yarıklarda ise tekrardan bademcik taşı oluşur. Ayrıca bu yöntem doku tahribatına sebep olduğundan dolayı bademcik taşlarının yalnızca temizleme işlemi bademcik ameliyatına göre daha ağrılı olur
]]>
Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-nasil-yapilir.html Fri, 28 Sep 2018 05:04:54 +0000 Bademcik Ameliyatı; Bademcik ameliyatı insanda bulunan bademciklerin çeşitli nedenlerden dolayı iflas etmesi artık görevini yapamaması durumunda cerrahi yöntem ile uygulanan durumdur. Çeşitli hastalıkların baş göstermesi sonucu Bademcik Ameliyatı; Bademcik ameliyatı insanda bulunan bademciklerin çeşitli nedenlerden dolayı iflas etmesi artık görevini yapamaması durumunda cerrahi yöntem ile uygulanan durumdur. Çeşitli hastalıkların baş göstermesi sonucu bademcik ameliyatı gerçekleştirilir. Bademcikler gırtlağın iç kısmında sağ ve solda bulunan küçük dokulardır. İsminden de bilindiği gibi badem şeklinde bulunurlar. Bademcik hafife alınacak bir organ değildir. Çünkü insan bağışıklık sisteminin en önemli parçalarındandır. Bademciğin görevleri arasında insan vücuduna ağız yoluyla giren virüsler, bakteriler ve mikropları engelleyen ve bu mikropların vücuda girmemesi için çalışan önemli dokulardır. Bademciklerin özelliğini kaybetmesi durumunda kişilerde boğaz ağrısı, halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterir. Bademcik ameliyatı genellikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulandıktan sonra iyileşme görülmezse bu durumda bademcik ameliyatı gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında veya genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Bademcik ameliyatı çok kısa süren ve hayati riski olmayan basit bir ameliyattır. Bademcik ameliyatı lazer, bistüri, koter gibi tıbbi yöntemler ile yapılmaktadır. 

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır

Bademcik ameliyatı özel bir alet bademcik dokularının tutunmuş olduğu diğer dokulardan kesilerek ayrılması ile gerçekleştirilir. Bademcik ameliyatı hastaya anestezi uygulanarak kaşıya benzer keskin bir alet ile sorunlu olan bademciklerin diğer dokulardan kesilerek alınmasıyla yapılır. Bademcik ameliyatı sırasında kılcal damarlarda fazla miktarda kanama olabileceğinden dikkatli olunması gereken bir ameliyattır. Bademcik ameliyatı yapılışında bademciklerin büyük bir dikkat ve titizlikle bulundukları bölgeden kesilerek alınması hastanın daha çabuk iyileşmesine neden olacaktır. Anestezi altında uygulanan bademcik ameliyatı kısa süren bir ameliyattır. Hastaya bademcik ameliyatı yapılmadan önce anestezi verilerek ameliyata başlanır bademcik ameliyatı sırasında hastanın ağzının açık kalması çeşitli aletler ile sağlanır. İyice açılan ağız doktorun daha rahat ameliyat yapması ve kolay çalışması için önemlidir. Bademciklerin bulunduğu bölgede kesi açılarak makas yardımıyla bademcikler alınarak ameliyat gerçekleştirilir. Ayrıca bademcik ameliyatı yüksek derece ısı veren aletler ile bademcik dokusu yerinden kesilerek alınarak yapılır. Bu alet bademcik ameliyatı sırasında oluşacak kanamaları da kontrol altına alabilen bir alettir 

Bademcik Ameliyatında Oluşacak Riskler

Bademcik ameliyatında bir takım riskler ile karşılaşılır. Bunların başında gelen anestezi sorunudur. Bademciklerde oluşan şişlikler sonrasında gereken bademcik ameliyatı sırasında bademciklerde ve çevresinde çok fazla kılcal damar bulunmasından kanama riski yüksektir. Ayrıca bademcik ameliyatı riskleri arasında ameliyat esnasında ve sonrasında ameliyatlı bölgenin çok çabuk enfeksiyon kapma riski bulunmasıdır.  

Bademcik Ameliyatı Yapılması İçin Nedenler,

Özellikle bademcik ameliyat olmak için bademciklerin boyutunun normalden büyük olması, kronik ve önemli bademcik iltihabı sorunu oluşması, bademciklere bağlı çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkması gibi durumlar bademcik ameliyatı gerektiren durumlardır.
]]>
Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-kac-gunde-gecer.html Fri, 28 Sep 2018 05:49:28 +0000 Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer, Bademcik iltihabının  normal şartlarda 4-5 gün arasında geçmesi beklenir. Bazı durumlarda ise 7-10 gün kadar sürebilir. Bademcik iltihabı; bademciklerde meydana gelen apselerdir. Tıbbi Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer, Bademcik iltihabının  normal şartlarda 4-5 gün arasında geçmesi beklenir. Bazı durumlarda ise 7-10 gün kadar sürebilir. Bademcik iltihabı; bademciklerde meydana gelen apselerdir. Tıbbi adı "Tonsil" dir. Bademcikler; ağız içinde solunum yolunun başlangıcındadır. Bademcikler vücutta mikropların ilk tutulduğu yerdir. Bademcik iltihabı ile kış aylarında daha çok karşılaşırız. Ayrıca; bademcik iltihabı bulaşıcı olabilmektedir. 

Bademcik İltihabı Belirtileri;

Ateş,boğaz ağrısı, halsizlik, yutkunmada zorluk, ağız kokusu,seste kısıklık, iştahsızlık ve kas ağrısı gibi belirtiler görülür. Bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu durumlarda bulaşma yoluyla geçebilmektedir. Eller ile bulaşma ihtimali çok yüksektir. Genellikle 5-15 yaşları arasında görülür. 50 Yaş üzeri ve 2 yaş altı olanlarda ise nadiren karşılaşılır.

Bademcik iltihabı basit bir muayene ile belli olur. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Gerekli durumlarda da antibiyotik tedavisi önerilir. Bademcik iltihabını birkaç uygulama ile hafifletebiliriz. Bol su içmek, ılık yiyecek ve içecekler yemek, bol meyve yemek, temiz havada vakit geçirmek ve bolca dinlenmek oldukça iyi gelecektir. 

Bademcik İltihabında Antibiyotik Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır

Antibiyotik tedavisinin bazı yan etkileri olabilmektedir. Eğer muayene sonucu doktorumuz gerekli görür ise antibiyotik kullanımına başlamalıyız. Antibiyotik tedavisinde uygun görülen tedavi süresince antibiyotik kullanılmalı ve doktorumuzun önerdiği tarihte tedavi kesilmelidir. Yarıda bırakılan tedavilerde ise tekrarlama olasılığı vardır. Bazı durumlarda bademcik iltihabı antibiyotik olmadan bir kaç gün içinde geçebilmektedir. Bu aşamada doktorunuzun kararı önem teşkil eder. Bazı bademcik iltihapları kronikleşmiş olabilir. Bu durumda da farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Bademcik İltihabı İçin Bitkisel Tedavi Önerileri;

Bu uygulamaları mutlaka doktorunuza danıştıktan sonra yapmalısınız. Kış aylarında soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, bademcik ile ilgili sorunlardan korunmak için ada çayı etkili bir bitkidir. Her sabah ve akşam yapılan demlenmiş ve soğutulmuş olan ada çayı gargarası  bitkisel tedavi uzmanları tarafından çok fazla önerilen bir uygulamadır. Eğer boğazda iltihaba ağrı ve ses kısıklığı da eşlik ediyor ise ; bir tutam ebegümeci ve bir tutam ada çayını beş dakika demleyelim. soğuduktan sonra günde üç kez gargara yapalım. Bu kürü 24 saat kullanabiliriz. Buna ek olarak bir fincan ada çayını her gün içerek de tedaviye katkı sağlayabiliriz.

Şifalar Diliyoruz.
]]>
Bademcik Ameliyatı Kanama https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-kanama.html Fri, 28 Sep 2018 07:58:55 +0000 Bademcik ameliyatı kanama; Boğazın her iki yanında bulunan badem şeklinde olan lenfoid dokulara bademcik denir. Bademciklerin işlevini getirememesi durumunda cerrahi müdahale ile alınmasına bademcik ameliyatı denir. Bademcikler kü Bademcik ameliyatı kanama; Boğazın her iki yanında bulunan badem şeklinde olan lenfoid dokulara bademcik denir. Bademciklerin işlevini getirememesi durumunda cerrahi müdahale ile alınmasına bademcik ameliyatı denir. Bademcikler küçük olduğu kadar işlevi çok büyüktür.  Bademcikler bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Vücudumuzu ağızdan giren bakteriler ve virüslerden korurlar. İlk önce bademcikler tarafından, vücudumuzu ele geçirmeye çalışan mikroplarla savaşırlar. Bazende bakteri ve virüsler bademcikleri kaplar, bademcikler iltihaplanır ve hastalanırlar. İltihaplanma devamlı hale geldiğinde işler tersine dönmeye başlar. Bademcikler vücudu mikroplardan koruyamadığı gibi artık vücuda yararından çok zararı olmaktadır. Bu durumda sağlığınız açısından doktorunuz bademcik ameliyatını önermektedir. 
Bademcik enfeksiyonlarında diğer tedavi yöntemleri uzun süre işe yaramıyorsa ameliyattan başka seçenek kalmamıştır. Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve cerrahi operasyon 10-15 dakika sürmektedir. Ameliyat olduktan sonra iyileşme süreci kişiye göre değişiklik gösterir. Bu da yaklaşık 10-15 gün arasında olmaktadır.

Bademcik ameliyatı neden yapılmaktadır
 • Bademcik iltihaplanmalarının kronikleşmesi sonucunda
 • Olması gerekenden büyük olan bademcikler yüzünden sorunları gidermek için
 • Bademciklerle ilgili nadir durumların tedavisi için.
Bademcik ameliyatı kanamaya sebep olabilir mi

Kanamaya meyilli hastalarda kan tablosu düzelmeden bademcik ameliyatı asla önerilmez. Akut enfeksiyon durumunda yapılan ameliyat sonrası kanama riski çok yüksek olmaktadır. Bundan dolayı bademciklerin enfeksiyonu tedavi edilmeden ameliyat yapılmamaktadır. Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları kullanan hastalar bir hafta önceden ilaçların kullanımını keserek ameliyat yapılır. 

Bademcik ameliyatı kanama en sık karşılaşılan bir komplikasyondur. Yetişkinlerde kanama daha sık görülür. Ameliyat sonrası erken dönemde görülebildiği gibi 5-10 gün sonrada görülebilmektedir. Bundan dolayı hastaların ameliyat sonrası 10 gün içinde şehir değiştirmemeleri tavsiye edilir. 
Bademcik ameliyatından sonra hafif kanamalar olursa buzlu su ve dondurma yararlı olacaktır. İlk bir hafta ameliyatdan sonra kanama riski yüksek olduğundan, herhangi bir risk olmaması için sert gıdalardan ve sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durmak 
gerekmektedir. İlk on gün kadar sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Bademcik ameliyatından sonra faranjit oluşmaması için soğuk gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunlara rağmen eve çıktıktan sonra kanamalar devam ediyorsa doktorunuzu arayın ve acil servise başvurun. 

]]>
Bebeklerde Bademcik https://www.bademcik.org/bebeklerde-bademcik.html Fri, 28 Sep 2018 14:08:28 +0000 Bebeklerde Bademcik: Bademcik , İnsan boğazının başlangıcının iki yanında bulunan, mikropların vücuda girmesini, dağılıp, yerleşmesini  önleyen yararlı bir organdır. Bebeklerde bademcik büyüklere göre daha büyü Bebeklerde Bademcik: Bademcik , İnsan boğazının başlangıcının iki yanında bulunan, mikropların vücuda girmesini, dağılıp, yerleşmesini  önleyen yararlı bir organdır. Bebeklerde bademcik büyüklere göre daha büyüktür ve vücutta bağışıklık sistemini korumda önemli rol oynar.

Bebeklerde Bademcik Rahatsızlığının Neden ve Belirtileri:

Bademciklere  virüs veya bakterinin bulaşması sonucu büyürler bu bademciklerin şişmesine neden olur. Boğaz ağrısı, yutma zorluğu, halsizlik, ateş, ağızda kötü koku gibi şikayetler baş gösterir. Bebeklerde bademcik iltihabı  çok nadir görülür. Bebeklerde daha çok '' rinofaranjit '' görülür. Bademcik iltihabı 3 yaşından sonra görülmeye başlar. Bebeklikten itibaren her insan bademcik iltihaplanmasıyla karşılaşır. 

Bademcik İltihabının Türleri
 • Atonsilin: Bademciklerin iltihaplanmasına denir ve kısa süre sonra iyileşir.
 • Anjin: Tüm boğaza iltihabın yayılmasıyla başlar ve hastalığın seyri çok ateşli ve ağrılı geçer.
Bebeklerde Bademcik Tedavisi: 

Bebekleri bademcik rahatsızlıklarından korumak için en etkili yöntem, düzenli ve yeterli şekilde anne sütü ile beslemek gerekir.  Anne sütünün yoğunluğu ve oldukça besleyici özelliği bebeğin yaşına göre farklılık gösterir. Hiç bir besinde ve ilaçta bulunmayan gıda takviyesi sadece anne sütünde vardır. Bebekleri hastalıktan korumanın diğer yolu ise kirli ve kuru havadan uzak tutmak gerekir. Ani hava değişikliklerine de dikkat etmek gerekir. Bebeklerde bademcik rahatsızlığı, yüksek ateşle başlıyorsa öncelikle anne sütüyle iyileşmesi beklenir. Geçmiyorsa derhal bir çocuk doktoruna götürmek gerekir. Doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği ilaçlarla tedavi yoluna gitmek gerekir. Her anne bebeğine itinayla bakmalı, kendi bebeğinin doktoru olmalı.
]]>
Büyüklerde Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.org/buyuklerde-bademcik-ameliyati.html Sat, 29 Sep 2018 06:18:31 +0000 Büyüklerde bademcik ameliyatı, bademcik vücudumuzun savunma sistemidir. Mecbur kalınmadığı sürece hafif rahatsızlıklarda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanan rahatsızlıktan dolayı büyüklerd Büyüklerde bademcik ameliyatı, bademcik vücudumuzun savunma sistemidir. Mecbur kalınmadığı sürece hafif rahatsızlıklarda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanan rahatsızlıktan dolayı büyüklerde bademcik ameliyatı uygulanabilir. Tıp dilinde bademcik alınması yönteminin adı tonsillektomi dir. Kısa süre içerisinde çok az risk ve zamanda hasta olan bölge çıkarılmaktadır. Büyüklerde bademcik ameliyatının bir çok farklı tekniği vardır. Bunlardan en sık kullanılan, bademcik dokusunu özel aletlerle çıkaran ve lazer ile dondurma teknikleridir. Büyüklerde bademcik ameliyatını kulak burun boğaz uzmanı yapar. Ameliyat öncesinde doktor ile ameliyat ve sonrası hakkında istişare yapmak gerekir. 

Büyüklerde bademcik ameliyatı nasıl yapılır,

Ameliyat saatinden önce kesinlikle yemek içmek yasaktır. Bu hayati risk taşır ihmal edilemez. Uzman doktorun reçetelendirdiği ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanılmalıdır. Bu ameliyat sürecini ve sonrasını daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Genel anestezi altında yapılan büyüklerde bademcik ameliyatı öncesinde hastanın ağzına açık kalmasını ve uzmanın rahat çalışmasını sağlayacak bir cihaz yerleştirilir. Daha sonrasında hasta uyutulur. Operasyon yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Hasta ameliyat esnasında hiçbir şey görmez, duymaz ve hissetmez. Uygulanacak ameliyat tekniği ile bademcikler yuvalarından çıkarılır. Açıkta kalan damarlar bağlanarak yada lazer ile doldurularak kanama durdurulur. Bölge dezenfekte edilerek ameliyat sonlandırılır. 

Büyüklerde bademcik ameliyatı sonrası, 

Hasta kendine geldikten sonra odaya alınır. Ameliyattan sonra yumuşak kıvamlı ve sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Yatak istirahatı önemlidir. İlk zamanlarda yutkunma da zorluk ve ağrı normaldir. Kısa sürede geçecektir. Kanama yada anormallik görüldüğü takdirde muhakkak doktora gitmeniz gerekir. 

Sağlıklı günler dileriz.
]]>
Çocuklarda Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.org/cocuklarda-bademcik-ameliyati.html Sat, 29 Sep 2018 12:51:33 +0000 Çocuklarda bademcik ameliyatı, Bağışıklık sisteminin hücrelerinden oluşan bademcikler vücudun adeta savunma sistemi gibi çalışır. Ancak küçük çocuklar yetişkinlere oranla daha sık bademcik problemi ile karşı karşıya gel Çocuklarda bademcik ameliyatı, Bağışıklık sisteminin hücrelerinden oluşan bademcikler vücudun adeta savunma sistemi gibi çalışır. Ancak küçük çocuklar yetişkinlere oranla daha sık bademcik problemi ile karşı karşıya gelir. Enfeksiyonlardan kaynaklı görülen bu rahatsızlıklarda bademcikler de şişme ve iltihaplanma görülür. 3/9/12 yaş aralığında daha sıkça karşılaşılan bir durumdur. Gelişimini tamamlamış bağışıklık sistemi artık oturmuş gençlerde bademcik problemine artık nadir görülür. Fazla büyüyen bademcikler çocukta nefes alamama uykudan uyanma gibi faktörler oluşturduğunda artık çocuklarda bademcik ameliyatı kaçınılmaz olur. En az 4 yaşından büyük çocuklarda uygulanır. Çoğunlukla ilaç tedavisine cevap vermeyen  ve olumlu sonuç alınamayan durumlarda çocuklarda bademcik ameliyatı uygulanabilir. 

Çocuklarda bademcik ameliyatı süreci

Ameliyat öncesi anne ve babaya düşen sorumluluklar var. Çocuğun sakinleşmesi gerekir. Çocuğun aç olduğundan emin olmak gerekir. Anestezi için alerjisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Kulak burun boğaz uzmanı, uzman çocuk doktoru  ve deneyimli anestezi uzmanı eşliğinde yapılır. 
]]>
Bademcik Mantarı https://www.bademcik.org/bademcik-mantari.html Sun, 30 Sep 2018 06:52:33 +0000 Bademcik mantarı, Vücudun savunma sistemini oluşturan bademcikler bir çok farklı şekilde rahatsızlanır. Bunlardan birisi de bademcik mantarıdır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında dışardan gelen virüslerle vücut yeterince Bademcik mantarı, Vücudun savunma sistemini oluşturan bademcikler bir çok farklı şekilde rahatsızlanır. Bunlardan birisi de bademcik mantarıdır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında dışardan gelen virüslerle vücut yeterince savaşamaz. Bundan etkilenerek bademcikler zayıf düşer ve hastalanabilir. Vücutta hormonal bozukluk, dengesizlik ve kan şekerinin yükselmesi sonucu oluşur. Elverişli koşullar oluştuğunda zaten vücutta var olan ve zayıf olan mantar çeşitleri harekete geçer. Bademcik mantarı iltihabı bir hastalıktır ve beyaz benekler halinde bademcik üzerinde konumlandır. Ara ara kırmızılılar halinde görülür. Yüzeysel olan bu lekeler boğaz ağrısı ve yanma gibi belirtileri olur. Bademcik mantarı ileri aşamada şişlik ve irin takip edebilir. İhmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek ihtiyaç duyulan laboratuvar testlerini yaptırmanız gerekir. 

Bademcik mantarı tedavisi

Kulak burun boğaz bölümüne gidilerek doktora şikayetleri anlatılır. İlk etapta fiziki muayene ile bademcik mantarı teşhis edilebilir. Kesin tanı için gerekli olan tahliller yapılır. Bademcik mantarı antibiyotik tedavisi ile sonuç alınabilir. Bademcik mantarı için kullanılan ağız spreyleride bulunur. Tedaviyi yürüten uzmanın uygun gördüğü zaman kullanılabilir. Tedavi sürecinde ve sonrasında uyulması gereken kurallar vardır. Yeterli beslenmek, vitamin alımını artırın, sıvı tüketimini çoğaltın, sigara ve alkol tüketimini kesinlikle bırakın ve son olarak ağız bakımınıza özen gösterin. Aksi takdirde vücudunuzun savunma sistemi olan bademciklerinizi kaybedebilirsiniz. İlaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda bademcik ameliyatı ile bademcikler alınır. Geç kalmadan bademcik mantarı tedavisini yaptırmak sizin lehinize olacaktır. 
]]>
İnmeyen Bademcik https://www.bademcik.org/inmeyen-bademcik.html Mon, 01 Oct 2018 03:49:01 +0000 İnmeyen Bademcik; Bademcikler ağız yolunda bulunan ve yutkunmamızı sağlayan yapının hemen girişinde bulunan bir organ olup bedenimiz için  bir sigorta niteliği taşımaktadır. Bademciklerin en temel özelliği bedenimizde ye İnmeyen Bademcik; Bademcikler ağız yolunda bulunan ve yutkunmamızı sağlayan yapının hemen girişinde bulunan bir organ olup bedenimiz için  bir sigorta niteliği taşımaktadır. Bademciklerin en temel özelliği bedenimizde yer alan enfeksiyon faktörlerinin birikmesini sağlayarak etkisiz bir konuma getirilmesinde görev almaktadır. Bu bakımdan oldukça önemli bir görev üstlendiğini söyleyebiliriz. Ancak yalnızca bademcikler için bedenimizin tek sigortası olduğunu söylemek yanlış bir çıkarım olacaktır. Bu durumun yanı sıra kasıklar, dizin iç kısımları ile birlikte koltuk altı bezlerinde yer alan yapılar da bademciğin yapmış olduğu faaliyetlere benzer özellikler göstermektedir. Bu sebepten ötürü gerek bu yapıların ve gerekse bademciklerin sağlığına dikkat etmek ve inmeyen bademcik sorununa karşı bir an önce önlem almak gerekmektedir. 

Bu makalemizde sizlere bademcik organında meydana gelen sorunlardan bahsedeceğiz. Özellikle de kronik bir hal alan yani inmeyen bademcik sorununa karşı hastaların nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Bademciklerin bedenimiz açısından birçok faydasından bahsedeğimiz gibi aşırı bademcik şişmmelerinin de bireye vermiş olduğu zararlar üzerinde duracağız. Son olarak ise inmeyen bademcik sorununa karşı ne gibi bitkisel önlemlere başvurulması gerektiğinden söz edeceğiz. 

İnmeyen Bademcik Sorunun Nedenleri

İnmeyen bademcik sorununu nedenlerini iki temel başlık altında incelemek mümkündür. Her iki başlık için de yapılan bir takım hataların bu soruna neden olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak bademcik şişmesi sorunun nedenini hastaların parasetamol adı verilen bir takım toz içecekleri bol miktarda tüketmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu bahsetmiş olduğumuz madde hastada kısa süreli de olsa bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle de bağımlılık yapan özelliği sebebiyle kullanımının kontrol altına alınması gerekmektedir. Zira bu toz içeceklerin birçok yan etkileri bulunmaktadır. 

İnmeyen bademcik sorununun bir diğer nedeni ise kişilerin rahatlamak amacıyla boğazlarını sarmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum bademcik sorunu yaşayan bireylerde birtakım sıkıntıların yaşanmasına yol açmaktadır. Boğazın sarılması durumu kişinin bademciklerinin aşırı ısınmasına ve burada bazı mikropların rahatlıkla üreyip yayılmasına yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü boğazı kapamamak bu mikrop açısından uygun ortamların oluşmasına engel olacaktır. Bu durumun yanı sıra kişinin özellikle de yaz aylarında aşırı soğuk içeceklere yönelmesi de inmeyen bademcik sorununa yakalanmalarına yol açmaktadır.

İnmeyen Bademcik Tedavisi Ve Bitkisel Çözüm Yolları

Bir kimsenin bademcik şişmesi sorunuyla karşılaşması halinde yapması gereken ilk şey alanıda uzman bir kulak burun boğaz hekimine danışmak olacaktır. Sorunun asıl sebebini tespit etmek konulacak teşhis açısından oldukça önemlidir. Özellikle de erken tanı ve teşhisin konulması da bu sorunun çözülmesi açısından oldukça önemli bir husustur. Eğer inmeyen bademcik sorunu kronik bir hal alıp artık çözüm adına pek bir şey kalmaşı ise son çare olarak cerrahi müdahale ile bademciklerinin aldırılması söz konusudur. 

Son olarak bu rahatsızlığa yakalanan hastalara önerebileceğimiz bitkisel çözümlerden bahdeceğiz. İnmeyen bademcik rahatsızlığına karşı hastaların bal, süt ve soğan tüketmelerini önermekteyiz. Özellikle de balın bol miktarda tüketilmesi tahriş olma durumunu azaltıp kişinin çekmiş olduğu acıları hafifletir. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerinin de bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bir takım bitkisel çayları kullanması da etkili olacaktır. Hastaların beslenmelerine dikkat etmesi ve aşırı tuzlu ya da yağlı yiyeceklerden uzak durması şarttır. Son olarak hastaların bol miktarda su tüketmeleri de oldukça önemli bir husustur.
]]>
Lazerle Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.org/lazerle-bademcik-ameliyati.html Mon, 01 Oct 2018 10:22:03 +0000 Lazerle Bademcik Ameliyatı, bademcik dokusunun kesilme ve ayrılma amaçlı saf nitelikli termal ısı enerjisi olan lazer cihazı ile yapılan bir cerrahi operasyon yöntemidir. İşlevini yerine getiremeyen bademcik ameliyatında bu yöntem Lazerle Bademcik Ameliyatı, bademcik dokusunun kesilme ve ayrılma amaçlı saf nitelikli termal ısı enerjisi olan lazer cihazı ile yapılan bir cerrahi operasyon yöntemidir. İşlevini yerine getiremeyen bademcik ameliyatında bu yöntem sayesinde kesilen noktanın dışında ağrı ihtimalinin oluşma durumu en az seviyeye indirilmiştir. Lazerle bademcik ameliyatı uygulaması için uyarlanan uzman hekim tarafından kontrol altına alınan iki adet ayaklı pedal sistemi vardır. İlk aşamada kullanılan pedal sistemine temas edildiği an itibariyle bademcik çevresinde yer alan damarların ısı enerjisi ile kapatılması sağlanır. İkinci pedal düzeneğine basıldığında ise bademcik dokusu üzerinde kan akışı meydana gelmeden hasarlı noktanın ayrılması sağlanır. Lazerle bademcik ameliyatı uygulaması yapılan bademciklerin dışında kas dokusu hasarı düşük bir seviyededir. Bununla birlikte diğer cerrahi operasyon türlerine oranla söz konusu bu teknik ile yapılan ameliyat sonrasında ağrı ve kanama oluşumu daha azdır. Bu yöntem halk dilinde "Ağrısız Ameliyat" olarak da nitelendirilmektedir. Son zamanlarda uyku apnesi sendromu ile bademcik büyüklüğü arasındaki bağ net olarak belirlenmeye başlanmıştır. Ayrıca, aşırı zaman kaybının yaşanmaması da ön planda tutulmuştur. Bu nedenle lazer aracılığıyla bademcik ameliyatı uygulamasında artış olmuştur. Bu ameliyat ile bademciğin daha küçük bir hale getirilmesi veya alınması hedeflenmiştir. Bu hususta ısı hasarı az seviyede olduğunda iyileşme süreci hız kazanır. Kulak ve boğaz kısımları bu ameliyattan daha az etkilenerek hafif ağrı oluşumu gösterir.

Lazerle bademcik ameliyatı sonrası

Lazerle bademcik ameliyatı sonrasında hastaların birçoğu hastanede bekletilmeden taburcu edilmektedir. Fakat tedavi süreci ameliyat sonrasında başlar. Az da olsa ağrı, kanama, ateşlenme ve nefes kokusu oluşabilir. Bunun için ciddi bir sağlık planının yapılması gerekir. Öncelikle doktorun önerdiği ilaç var ise düzenli olarak kullanılmalıdır. Öte yandan besin tüketimine de dikkat etmek iyileşme aşamasında etkili olacaktır. Özellikle sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durmak, yumuşak ve sıvı nitelikli besin tüketiminin yapılması söz konusu bu ameliyat sonrası için sağlık bakımından oldukça faydalıdır. Sert besin maddeleri kanamaya yol açacağından birkaç gün boyunca tüketilmemelidir. Enfeksiyon durumu yaşanmaması için mikrobik alanlardan uzak durmak gerekmektedir.
]]>
Bademcik Kaç Günde Geçer https://www.bademcik.org/bademcik-kac-gunde-gecer.html Mon, 01 Oct 2018 21:01:13 +0000 Bademcik kaç günde geçer, her yaş grubu için sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı sebebi ile ortaya çıkar ve aşırı boğaz ağrısı ile hastalık başlar. Boğazda iltihapların oluşmasıyla bademcikler şi Bademcik kaç günde geçer, her yaş grubu için sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı sebebi ile ortaya çıkar ve aşırı boğaz ağrısı ile hastalık başlar. Boğazda iltihapların oluşmasıyla bademcikler şişmeye başlar. Soğuk algınlığı ve bakteri nedeniyle bademcikler şişlik gösterir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Bademcik tıbbi dilde farklı isimlerde kullanılmakla birlikte ağız içinde solunum yolunda sağ ve sol tarafta birer tane bulunan bademcik vücuda ait organdır. Mikropların solunum yolunda birikmesiyle boğazda bademcikler şişebilir. Soğuk gıdaların ve suyun tüketilmesiyle bademcik üzerinde iltihaplanmalar oluşur. Kişiyi halsiz ve güçsüz bırakır. Sağlık açısından çok etkiler ve bademcik kaç günde geçer kişiye göre değişir. En fazla 7- 10 günde geçebilir. Bademcik hafif soğuk algınlığı ile başlasa da büyük sorunlara da neden olabilir. Solunum yolunda oluşan mikrop, bakteriler antibiyotik ve iltihap engelleyici ilaçlar ile geçmeyebilir. Kişiye göre hastalık ağır olur ve iyileşme süresi uzun olabilir. Hafif bir bademcik ağrısı şiddetli ağrılar ile ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Boğaz ağrısı bir hafta içinde geçmiyorsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. 

Bademcik şişmesinin belirtileri

Kişide aniden boğaz ağrısı başlar. Yemek yemede zorlanmalar, yutkunmada güçlük oluşur. Gıda tüketirken boğazda takılma hissi ve şiddetli bademcik ağrısı hissedilir. Yüksek derecede baş ağrısı görülür. Ağrı kesiciler ile baş ağrısı geçici olsa da sürekli ağrı devam eder. Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik kişiye sürekli uyumak etkisi vermektedir. Boğaz, bademcik ağrıması kulak, çene ağrısına da neden olur. Boyun bölgesi ve baş bölgesinde sürekli ağrı hissedilir. Ağız kokusu, ses tonunda farklılık, seste kısılma, sesin sürekli düşmesi, azalması bademciğin belirtisidir.
]]>
Bademcik Küçültme https://www.bademcik.org/bademcik-kucultme.html Mon, 01 Oct 2018 23:22:14 +0000 Bademcik Küçültme; operasyonları genellikle bademciklerde sık görülen enfeksiyon ve bakteriler var ise yapılır. Fakat böyle bir sorun yoksa sadece bademciklerin çok aşırı büyük olması, onların küçültülme normal büyükl Bademcik Küçültme; operasyonları genellikle bademciklerde sık görülen enfeksiyon ve bakteriler var ise yapılır. Fakat böyle bir sorun yoksa sadece bademciklerin çok aşırı büyük olması, onların küçültülme normal büyüklüğüne kavuşturulması amacı ile yapılan bir operasyon olarak bilinir. Halk dilinde bademcik olarak bilinen ve pek önemsenmeyen fakat çok önemli bir rol oynayan bir bağışıklık sistemi organı olarak rol oynar. Dilin alt arka kısmında ve boğazın her iki tarafında da bulunur. Kişinin bağışıklık sistemi kısmında çok büyük bir etkisi bulunur fakat insanlar çok hassas ve önemli bir organ olduğunu pek bilmezler. Bademcik küçültme operasyonları farenjit hastalığı olan kişilerde de uygulanabilen bir yöntemdir. Bademciklerin en büyük görevi vücuda ağız yolu ile girmek isteyen virüs ve bakterileri engelleme ve yakalayarak vücudun savunma sistemi ne destek vermekle görevlidir. Bazı hücreler üreterek o bölgede bulunan virüslerle ve bakterilerle savaşarak sistemi korumaya çalışır. Fakat bu olay sık tekrarlar ise bademciğin ürettiği hücreler bölgeye zarar verir ve bademcik de hasar alır. İşte sık tekrarlaması sonucunda hasar alan bölge artık bazı sorunlar göstermeye başlar ve bademcik operasyonu kişi için kaçınılmaz olur. Fakat bu olay sık tekrar ettiği için bu kişilerde bademcik küçültme ameliyatı değil de tamamen bademciklerin alınması tavsiye edilir. Fakat enfeksiyon riski yok ve çok sık tekrar eden bir rahatsızlık değil ise bademcik küçültme ameliyatı kişiler için çok yararlı ve faydalı olacaktır. Çünkü o bölgede üretilen bazı faydalı hücreler bademcik alınması sonucu işlevini yitirecektir ve bir daha üretilmeyecektir. 

Bademcik Küçültmenin Avantajları

Bademcik küçültme ameliyatı normal bademcik aldırma ameliyatına bakınca daha az ağrılı ve daha kolay geçen ameliyatlardır.Bunun yanı sıra daha az kanama olduğundan iyileşme süreci normal bademcik operasyonlarına göre daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir. Bademcik küçültme operasyonu genellikle senede üç defa iltihaplanma ve enfeksiyon sorunu yaşayan kişilerde alternatif bir yöntem olarak tavsiye edilirken bir sene içinde bu rahatsızlıklar üç ve daha fazla olarak baş gösteriyor ise bademciğin tamamının alınması tavsiye edilir. Bademciklerin tamamının alınması kararı doktorların en son vermek zorunda kalması gereken bir karardır ve onlar dahi istemese de bu olmak zorundadır. 
]]>
Bademcik Lenf Bezi Sismesi https://www.bademcik.org/bademcik-lenf-bezi-sismesi.html Tue, 02 Oct 2018 21:38:00 +0000 Bademcik Lenf Bezi Şişmesi, çocuklarda sık sık iltihaplanan bağışıklık sistemi bezleridir. Bademcik boğazın arka tarafında görülmekte, lenf bezleri boğaz ile burnun arka arasında bulunur. Bademcik veya lenf bezleri şiştiği Bademcik Lenf Bezi Şişmesi, çocuklarda sık sık iltihaplanan bağışıklık sistemi bezleridir. Bademcik boğazın arka tarafında görülmekte, lenf bezleri boğaz ile burnun arka arasında bulunur. Bademcik veya lenf bezleri şiştiği zaman nefes alma ve yutkunma da zorluk yaşayabilirsiniz.  Lenf bezleri şişer ve doktora gitmezseniz ilerleyen durumlarda duyma kaybı da görülebilmektedir. Herhangi iki durumda da şişme kendiliğinden kaybolur, enfeksiyon iyileşir ve tedaviye herhangi gerek kalmaz. Fakat bazı durumlarda bezler enfeksiyon olmadan da şişebilir.

Bademcik Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri,
 • Boğazınıza bakarak bezlerin şişip şişmediğini anlayabilirsiniz. Sesinizde bir boğukluk oluşabilir ve yutkunurken canınız acıyabilir.
 • Ateş, baş ağrısı ve çene altında bezlerin şişmesi de görülebilir. Bazen de bademcikler etrafında apse çıkabilir.
 • Lenf bezlerinin büyüme belirtileri, burun akması, ağızdan sesli nefes alma, horlama ve nefes alma şeklinin değişmesi gibi belirtiler görülebilmektedir.
 • Burnunuz tıkanmış gibi sesiniz çıkabilir. Ayrıca çok fazla büyüyen lenf bezlerinde orta kulakta sıvı birikirse duymayı da etkileyebilmektedir. Bu sebeple fazla geciktirmeden doktora başvurmanız ve tedavi olmanız gerekmektedir.
 • Nefes almanız zorlaşabilir ve geceleri uyumakta zorluk çekebilirsiniz ve bu da kanınızda oksijenin azalmasına sebep olabilir.
Kanserlerin büyük kısmı lenf yolları ile dağılmaya çalışırlar ve uzun süre boyun bezelerine takılırlar. Fakat her büyüyen lenf bezleri kesin kanser başlangıcıdır diye bir şey tabiki de yoktur. Özellikle çocuklarda enfeksiyon sebebiyle oluşmaktadır. 40 yaş üzeri lenf şişmelerini dikkate almalı enfeksiyon yanında kanser başlangıcı da olabilmektedir. Enfeksiyon ile kanser arasında fark ise kanser de ağrı yapmamaktadır ve haftalarca hatta aylarca şişme olabilmektedir. Kanserde şişlik daha serttir ayrıca 40 yaş ve üzerinde görülmektedir. Sigara ve alkol kullanımı kansere başlangıç olabilmektedir. 

Boğazdaki Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri,
 • Lenfoma: Bunun bir belirtisi var ise biran önce doktora gitmeniz gerekmektedir. Vücudun herhangi yerinde oluşan tümör lenf şişmesine sebep olmaktadır.
 • Enfeksiyon: Yüksek ateş ve halsizlik gibi belirtileri olmaktadır. En yaygın görülen özellikle çocuklarda enfeksiyona bağlı lenf şişmeleri meydana gelmektedir.
 • İlaç alerjisi: Sürekli olarak kullanılan tansiyon, şeker ve kolestrol hapları lenf şişmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca lenfoma belirtisi olan hastaların kullandığı bazı ilaçlarda alerji yapabilmektedir.
 • Vücuda giren yabancı maddeler
Bademcik Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Doktorunuz söylediği antibiyotiği kullanmak gerekmektedir. Davam eden lenf şişmelerinde alkol veya sigara kullanıyorsanız biran önce bırakmanız gerekmektedir.
]]>
Bebeklerde Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/bebeklerde-bademcik-iltihabi.html Wed, 03 Oct 2018 01:42:37 +0000 Bebeklerde bademcik iltihabı: Bademcikler, boğazın arka bölümünün iki tarafına yerleşmiş bez dokulardır. Bademcikler bedenin enfeksiyonlara karşı verdiği  ilk tepkidir. Bebeklerde bademcik iltihabı çok sık görülen Bebeklerde bademcik iltihabı: Bademcikler, boğazın arka bölümünün iki tarafına yerleşmiş bez dokulardır. Bademcikler bedenin enfeksiyonlara karşı verdiği  ilk tepkidir. Bebeklerde bademcik iltihabı çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerin vücudu gelişme evresinde olduğu için dikkat edilmediği zaman çok çabuk virüs kapabilir. Bebeklerin bademciği yetişkin insanın bademciklerine göre daha büyük bir yapıya sahiptir. İnsan vücudunda ki bademcikler yaş büyüdükçe küçülür.

Bebeklerde bademcik iltihabının bir diğer adı da tonsilit olarak bilinir. Çok ciddi bir hastalık olmasa da sık sık bademcik şişmesi görüldüğü zaman bademciklerde iltihaplanma görülür. Ve bu da bebeğin ateşinin yükselmesine sebep olur.

Bebeklerde bademcik iltihabının belirtileri;
 • Bebeğin öksürük nöbetlerinin sık sık olması,
 • Bebeğin kusması,
 • Bebeğin ateşinin yüksek olması,
 • Yemek yerken boğazının ağrıması,
 • Boğazda şişkinlikler olması gibi belirtiler bebek de bademcik iltihabının olduğunu gösterir. 
Bebeklerde bademcik iltihabının tedavisi;

Bademcik iltihabından kaynaklı yüksek ateş olduğu zaman hemen doktora başvurulmalıdır. Bebek sık sık sıvı tüketmelidir. Ateşin düşmesi içinde ılık su ile duş yaptırılmalıdır. Koltuk atlarına ve alnına sirkeli bez ile müdahale edilmelidir. Bebek ateşin ve hastalığın verdiği etkiden dolayı uyumak isteyecek fakat uyumasına izin verilmemelidir. Havale geçirme riski oldukça yüksek olduğu için bilinci açık tutulmalıdır. Ve sık sık ateşi ölçülerek önlemler alınmalıdır. Bademcik iltihabını sökülmesi için bol bol ılık veya sıcak su tüketilmelidir. Bademcikler virüsler yüzünden tahriş olduğu için yumuşatılması önerilir. Bebeklerde bademcik iltihabı sık sık tekrarlanıyor ise yetişkin yaşa geldiği zaman ameliyat ile bademcikleri alınır. Bademciklerin alınması hayati risk taşıyan bir ameliyat değildir. Ve ameliyatta sonra hastanın sağlığını etkileyecek herhangi bir durum yaşanmaz.
]]>
Bebeklerde Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.bademcik.org/bebeklerde-bademcik-sismesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 03 Oct 2018 15:51:55 +0000 Bebeklerde Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir; Bebeklerde bademcik şişmesi pek nadir görülür. Ancak bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak bademcik şişmeside görülebilir. Eğer bademcik şişmesi geniz eti ile birlikte büyüme g Bebeklerde Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir; Bebeklerde bademcik şişmesi pek nadir görülür. Ancak bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak bademcik şişmeside görülebilir. Eğer bademcik şişmesi geniz eti ile birlikte büyüme gösteriyor ise, bebeğin üst solunum yolunda daralma olduğu ve buna bağlı olarak da bebeğin solunum güçlüğü çekiğine ve uyu apnesi gibi bir takım sağlık sorunlarının olduğunun ilk belirtileridir. Bunun için sık sık ağrıyan ve bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak şişen bademcik zaman kaybedilmeden uzman bir doktor tarafından tedavi altına alınması gerekir. Doktorun tavsiye ettiği antibiyotik tedavisi ile bebeğiniz kısa süre içinde kendini toparlayacaktır. Hastalığın en şiddetli olan günleri ilk günlerdir. Bu günlerde bebeklerde bademcik şişmesi ile birlikte iştahsızlık, boğazda ağrı ve kuruluk, halsizlik, kızarma ve mide bulantısı gibi belirtilerde kendini göstermektedir.

Bebeklerde Bademcik Şişmesinin Tedavisi

Bebeklerde bademcik şişmesine en iyi gelen yöntem anne sütüdür. Bebekleri bütün hastalıklardan koruyan en etkili yoldur. Yüce Allah'u Teala bebeğinizi her türlü zararlı etkilerden ve bütün hastalıklardan koruyan her türlü gerekli olan şeyi anne sütünde mevcut etmiştir. Anne sütünde bulunan besin değerleri hiç bir besinde veya ilaç da bulunmamaktadır. Bu nedenle özellikle yaşını doldurmamış olan bebeklerde anne sütünü sıklık ile vermeleri tavsiye edilir. Sağlıklı bebekler kısa süre içinde anne sütü ile toparlanacaktır ve Bademcik iltihabına olarak gelişen bademcik şişmesi inecektir. Aynı zamanda bademcik şişmesi yaşayan bebeklerin kuru ve soğuk havalara maruz bırakılmaması, nemli ve ılık ortamlarda durulması tavsiye edilmektedir. Özellikle kış aylarında kendini gösteren bademcik şişmesi bu nedenle bebekleri oldukça kötü etkilemektedir. Yapılan doğal tedavilere rağmen tedavi bir sonuç vermez ise, en yakın zamanda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kalıcı hasarlara neden olmadan en uygun tedavi yolu seçilerek bir an önce tedavi edilmelidir. Ancak anne sütüne rağmen bademcik şişmesi geçmeyen bebeklerde yaşları dört yada beş yaşına gelince bademciklerinin alınması gerekmektedir. 
]]>
Bademcik Kızarıklığı https://www.bademcik.org/bademcik-kizarikligi.html Wed, 03 Oct 2018 18:09:20 +0000 Bademcik kızarıklığı, tıpta kullanılan adıyla farenjit diye de bilinir. Farenjitin birçok sebebi vardır. Bademcik kızarıklığı, boğazda aniden başlayan yanma hissi, yutkunmakta zorluk, kuruluk hissi ve ateş, ağr Bademcik kızarıklığı, tıpta kullanılan adıyla farenjit diye de bilinir. Farenjitin birçok sebebi vardır. Bademcik kızarıklığı, boğazda aniden başlayan yanma hissi, yutkunmakta zorluk, kuruluk hissi ve ateş, ağrı, öksürük, boğazda kabarcıklar, ses kısıklığı, ağız kokusu, iltihaplı dokular gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bademcik kızarıklığı, evde hazırlanan doğal yöntemlerle giderilebilir. Ancak daha kronik durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Farenjit (Bademcik Kızarıklığı) Belirtileri: 
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Burun akıntısı
 • Ses kısıklığı ve ateş
 • Öksürük
 • Boğazda hissedilen ağrı, kaşıntı, kuruluk ve yanma hissi
Farenjit (Bademcik Kızarıklığı) Tedavi Yöntemleri:
 • Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve boğazı yumuşatmak için zeytinyağı kullanılabilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir.
 • Karadut şerbeti ağız ve boğaz yaralarında etkili bir tedavi yöntemi olabilir.
 • Zencefil ve bal karışımı bademcik kızarıklıkları ve boğaz ağrıları için en sık kullanılan ve en mükemmel tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Ihlamur çayı içerek veya gargara yapılarak boğaz yumuşatabilinir. 
 • Pekmez ve zeytinyağı karışımı da iyi bir tedavi yöntemidir..
Farenjit (Bademcik Kızarıklığı) Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
 • Çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar tüketilmemeli, çünkü bu durum boğazda tahrişe sebep olacağından farenjitin iyileşme dönemini uzatır.
 • Acı, ekşi ve baharatlı besinlerden uzak durmak gerekir.
 • Yüksek sesle konuşulmamalıdır bu durum boğazı tahriş eder.
 • Hastalık sürecinde ılık su içmek iyi gelecektir.
 • Kuru ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Bulunulan ortam mümkün olduğu kadar nemli olmalıdır.
]]>
Boğaz Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/bogaz-bademcik-iltihabi.html Thu, 04 Oct 2018 02:04:10 +0000 Boğaz bademcik iltihabı, özellikle kış aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık daha çok enfeksiyon nedeni ile görülmektedir. Kış aylarında soğuk havalara rağmen tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler hastalığın Boğaz bademcik iltihabı, özellikle kış aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık daha çok enfeksiyon nedeni ile görülmektedir. Kış aylarında soğuk havalara rağmen tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler hastalığın tetiklenmesine neden olmaktadır. Boğazın girişinde yer alan bademcikler çeşitli nedenler ile şişerek boğaz bademcik iltihabına neden olurlar. Çoğunluk ile küçük çocuklarda özellikle de iki yaşının altındaki çocuklarda daha fazla görülen bir hastalıktır. 

Boğaz bademcik iltihabının belirtileri; 
 • Yutkunmada güçlük çekmek
 • boğazda oluşan ağrı,
 • Yutkunurken ortaya çıkan sızlama,
 • Yüksek ateş
 • halsizlik,
 • Ses değişikliği,
 • Boğazda şişme
 • Boyunda fark edilen şişlik,
 • Boğaza yemek yerken bir şey takılıyormuş hissi,
 • Ağız kokusu. 
Boğaz bademcik iltihabının tedavi yöntemleri nelerdir

Boğaz bademcik iltihabı doktorun yapacağı muayene ile belirlenmektedir. Yukarıda oluşacak olan belirtiler her zaman için aynı sonucu göstermeye bilir. Tedavisinin iyi seyir etmesi ve de iyi sonuçlar ortaya çıkarması açısından her şekilde öncelikle bir uzman doktor muayenesine ihtiyaç vardır. Boğaz bademcik iltihabının muayenesi kulak burun boğaz bölümünde yapılmaktadır. Çok kısa ve  de fiziki bir muayene ile sonuçlandırılabilir. Tedavisi evde de yapılabileceği gibi doktorun vereceği bir takım antibiyotikler, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler ile giderilebilir. Tedavi sırasında ilaç tedavisi çok önemlidir. Boğaz etrafında yerini alan mikroplar ve virüsler için antibiyotik tedavisi çok önemlidir. Bunun yanı sıra ise hastanın yapması gereken bir takım durumlar söz konusudur. Hasta muhakkak yiyecek ve içeceklerine dikkat etmelidir. Soğukluk ve sıcaklıkları yemeklerin boğaza yeni bir iltihap bırakmaması için önemlidir. Soğuk yerlerde bulunulmamalıdır. Olabildiğince dinlenilmelidir. Boğaz bademcik iltihabı, genellikle bir haftalık tedavi ile sonlandırılır. Burada hastanın da kendine iyi bakması önemlidir. Tuzlu su ile boğaza gargara yapılması iltihabın giderilmesine ve virüslerin boğazdan atılmasına yardımcı olacaktır. Bol bol meyve almak ve vitamin ihtiyacını gidermek de önemlidir. Aynı zamanda hasta bulunduğu ortamı mutlaka sık sık havalandırmalıdır.
]]>
Boğaz Bademcik https://www.bademcik.org/bogaz-bademcik.html Thu, 04 Oct 2018 07:03:09 +0000 Boğaz Bademcik, boğazın solunum bölgesinde yer alır. Bademcik sağ ve sol olmak üzere boğaz kısmın iki tarafında bulunur. Ağız dilinin hemen arkasında yer alır. Hassas oldukları için mikroplara karşı savunmasızdır. Boğaz k Boğaz Bademcik, boğazın solunum bölgesinde yer alır. Bademcik sağ ve sol olmak üzere boğaz kısmın iki tarafında bulunur. Ağız dilinin hemen arkasında yer alır. Hassas oldukları için mikroplara karşı savunmasızdır. Boğaz kısmında bulunan bademcik bakteri, mikroplar solunum yolun da toplanır ve şişmesine, iltihaplanmasına neden olur. Vücut direnci düştüğü zaman boğazdaki bakteri sayısı artar ve iltihaplanmalar oluşur. Kişi için boğaz bademcik sorunları başlar. Bademcik şiştiği bölgeye beyaz ve yeşil renkte iltihap oluşur. İnce tabaka halinde solunum bölgesini kapsar. Ses tonuna kadar etki eder ve ses düşmesi konuşmada zorluklar görülür. Gıda tüketmek işkence olmaya başlar. Bademcik ameliyatı her kişi için yapılabilir. Bademcik alma ameliyatı riski düşük ameliyattır. Kişi aynı gün içerisinde ameliyat olur ve evinde dinlenmeye çekilir. En fazla 10 gün içerisinde boğaz solunumu normale döner. Ameliyat sonrası bademcik şişmesi görülmez ama soğuk havalar da soğuk gıda tüketiminde boğazda ağrılar, iltihaplanmalar oluşur.

Boğaz bademciğin şişmesinin belirtileri

Bademcik şiştiği zaman vücut direnci düşer ve ciddi sağlık sorunları başlar. Soğuk algınlığı ile boğaz ağrısı başlar ve bademcik şişebilir. Solunum bölgesinde nefes almada zorluklar görülür. Yemek yerken yutkunmada anında güçlük çekilir. Tıkanma hissi oluşur. Yüksek derecede baş ağrısı oluşur. Bademcik ağrısı boyun kısım ile baş kısmı esir alır ağrı komple hissedilir. Çene ve kulak bölgesinde dayanılmaz ağrı, sızı oluşur. Kişi kendini hep yorgun, halsiz, güçsüz hisseder. Dişler de ağrı, sızı ve ağız kokusu hissedilir. Ses tonun da azalma, ses düşmesi konuşmada zorluklar güçlükler hissedilir. Boyun kısmında ağrı hissedilir. Boyun bezelerin her iki tarafında şişkinlikler görülür. Mide bulantısı, baş dönmesi, iştahsızlık gibi belirtiler kişi iyileşene kadar devam eder. Doktor muayenesi ve tedavi ilaçları ile rahatsızlıktan kurtulmuş olacaksınız.
]]>
Bademcik İnmesi https://www.bademcik.org/bademcik-inmesi.html Thu, 04 Oct 2018 18:51:52 +0000 Bademcik inmesi, bademcik, kişilerin boğaz kısmında bulunan iki tane lenf bezleridir. Vücudu birçok bakteri ve enfeksiyonlardan korur. Ağızdan solunum yoluyla veya tüketilen besinlerde bulunan bakterilerle vücut çeşitli hastalıkla Bademcik inmesi, bademcik, kişilerin boğaz kısmında bulunan iki tane lenf bezleridir. Vücudu birçok bakteri ve enfeksiyonlardan korur. Ağızdan solunum yoluyla veya tüketilen besinlerde bulunan bakterilerle vücut çeşitli hastalıklara maruz kalabilir. Bademciklerin görevi de onları tutarak kişinin bünyesine girmesine engel olmaktır. Fakat kimi zamanlarda alınan bir enfeksiyona bağlı boğazda bademcik inmesi, bademcik iltihaplanması veya bademcik şişmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bademcik inmesine, genelde halk dilinde bademcik düşmesi de denir. Çocuklarda yetişkinlere göre daha sık yaşanır. Bademcik inmesinin antibiyotiklerle tedavisi mümkündür.

Bademcik inmesi beraberinde kişilerde oluşan rahatsızlıklar nelerdir
 • Katı gıda yemekte zorlanma,
 • İştahsızlık
 • Halsiz düşme,
 • Ateşlenme,
 • Terleme,
 • Mide bulantısı,
 • Boğazda şiddetli ağrı,
 • Kulak veya dişe ağrı vurması,
 • Boğazda yanma,
Bademcik inmesi için uygulanabilecek yöntemler
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Vücuda sıcak uygulamalar yapılmalıdır.
 • Yemek yenmesi zor olan durumlarda çorbalarla başlanabilir.
 • Boğaza tuzlu suyla gün içinde gargara yapılmalıdır. Bakterilerin ölmesine yardımcı olur.
 • Bitki çayları tüketmek boğazı yumuşatır ve ağrıyı azaltır.
 • Mümkün olduğu durumlarda sarımsak tüketilmelidir.
 • Kişinin yaşadığı bademcik inmesi yatağa düşürecek kadar ilerlediğinde doktora başvurulmalı, antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Yemek https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-yemek.html Fri, 05 Oct 2018 05:56:58 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası yemek; yemek bir hayli zor bir hal alır. Bademcik ameliyatı başta 3 yaşın üzerinde bulunan çocuklarda olmak üzere tüm insanlar için uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yönteme başvurulmasın Bademcik ameliyatı sonrası yemek; yemek bir hayli zor bir hal alır. Bademcik ameliyatı başta 3 yaşın üzerinde bulunan çocuklarda olmak üzere tüm insanlar için uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yönteme başvurulmasının en temel sebebi sürekli olarak meydana gelen bademcik iltihaplarından kurtulabilmektir. Bademcik insan vücudu açısından havayı temizleyen bir süzgeç gibi çalışır. Bu organın sık sık iltihaplanması sonucu kişiler başta beslenme olmak üzere birçok önemli faaliyeti yerine getirmekte zorluk yaşarlar. Bademcik ameliyatı sayesinde iltihaplanan bu organ yerinden çıkartılır. Bademcik ameliyatı zor bir müdahale değildir. Fakat uygulanan müdahaleden sonra hastanın ağrıları nedeniyle başta beslenme dahil birçok sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Bu süre zarfında hastanın doğru besin maddeleri ile beslenmesi çok büyük önem taşır. 

Bademcik ameliyatı sonrası yemek konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir
 • Bademcik ameliyatı olan ve aynı gün içerisinde taburcu edilen hastanın iyi bir şekilde beslenmesi iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ameliyat sonrasında hastanın 5 saatlik süre zarfından hiçbir şey yiyip içmemesidir. 
 • Bademcik ameliyatı her yaşta hasta için genellikle genel anestezi kullanılarak yerine getirilen bir tıbbi müdahale yöntemidir. Bu nedenle hastanın beslenmesine başlanılabilmesi için mutlaka ilk gazın çıkması gerekir. Bu sağlanmadan evvel verilen yiyecekler hastaya faydadan daha çok zarar verir. 
 • Hastanın ameliyat sonrasında gazı çıktından sonra doktorun onayı ile beslenilmesi işlemine başlanılabilir. Bademcik ameliyatı boyunca hasta kan kaybettiğinden soğuk yiyecek olan dondurma ile beslenmesine başlanılması tavsiye edilir. Öğünler için ise daha çok akışkan nitelikte olan yoğurt, ayran, muhallebi, taneli maddeler içermeyen çorbalara ağırlık verilebilir. Bu yiyeceklerin ise sıcak olmamasına ayrıca özen gösterilmelidir.
 • Acı, sert, katı ve asitli yiyeceklerden ise uzak durulması gerekir. 
]]>
Bademcik Ameliyatı Diyeti https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-diyeti.html Fri, 05 Oct 2018 15:35:37 +0000 Bademcik ameliyatı diyet, Bademcik ameliyatından sonraki süreç özellikle çocuklar için daha zor geçer. Yetişkin kişiler ne yiyip içimesi konusunda daha bilinçli hareket ederken çocuklara durumun anlatılması daha zo Bademcik ameliyatı diyet, Bademcik ameliyatından sonraki süreç özellikle çocuklar için daha zor geçer. Yetişkin kişiler ne yiyip içimesi konusunda daha bilinçli hareket ederken çocuklara durumun anlatılması daha zordur. Bademcik ameliyatı sonrasında beslenmenin çabuk iyileşmeye katkısı oldukça fazladır. Hasta genel anestezi altında ameliyat geçirdiğinden her ameliyattaki olduğu gibi bademcik ameliyatından 4 saat sonra narkozun etkisi geçene kadar bir şey yenilip içilmemektedir. Bu sürenin sonunda ise hekiminizin önerdiği beslenme planına uymanız gerekir.

Bademcik ameliyatı diyeti nasıl olmalıdır

Bademcik ameliyatı diyetinde özellikle boğazı çizmeyecek ve tahriş etmeyecek gıdalar alınması gerekir. Anestezi süresi dolduktan sonra hastaya ilk olarak soğuk su verilir. İlk gün daha ziyade meyve suyu, komposto ve ılık sebze çorbası şeklinde yumuşak gıdalar tüketilir.

Normal bir boğaz ağrısında bile yutkunma zor olduğundan dolayı, bademcik ameliyatı sonrası boğazda iki adet yara oluşur. Dikiş olmadığından dolayı bu yaralar açık yaralardır. Bu yaralar ameliyattan sonraki ilk 7-10 günlük süreçte yavaş yavaş iyileşiyor olacaktır. Bu yüzden şu bademcik ameliyatı diyetinin şu şekilde uygulanması gerekir;

 • Ameliyatın ilk gününü sulu gıdalar ile geçiştirdikten sonra 2. gün itibari ile sulu bir sebze çorbası, yoğurt, muhallebi, sütlaç, puding gibi yumuşak içerikli gıdalarla devam edilmelidir.
 • Çocuklar ameliyatın etkisi ve boğazdaki ağrı nedeni ile gıda almak istemezler. Çocuklara bir top dondurma ve peşi sıra su verilebilir. Böylece dondurmanın soğuk etkisinden de faydalanılmış olunur.
 • 3. gün oldukça yumuşak şekilde haşlanmış makarna, ezilmiş sebze haşlamaları, ve kayısı kıvamında yumuşak yumurta verilebilir.
 • Burada önemli olan boğazı çizmeyecek kanamaya mahal verilmeyecek gıdalar alınmasıdır. 4. günden itibaren yine ılık çorbalar, yoğurt, sütlaç ve çatalla ezilmiş sebze yemekleri ile devam edilmelidir.
 • Önemli olan sıvı tüketiminin kesilmemesidir. Özellikle çocuğunuz yemiyorsa endişe etmeyin ve sıvı tüketimi için elinizden geleni yapın. Sıvı tüketimi yeterli miktarda olduğu sürece sıkıntı olmayacaktır.
 • Bademcik ameliyatı diyeti 2 hafta kadar devam ettirilmelidir. Zaten bu süreçte yaralar dökülüp boğaz normal kırmızı rengine dönmeye başlar.
 • Asitli, acılı, baharatlı ve sert gıdalardan kesinlikle kaçınmak gerekir.              
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-iltihaplanma.html Sat, 06 Oct 2018 09:46:45 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası iltihaplanma, boğazın iki tarafında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgesidir. Bademcik enfeksiyonuna verilen isim tonsilittir. Bademciklerde bağışıklık sisteminin bir bölümünü lenfatik sistemind Bademcik ameliyatı sonrası iltihaplanma, boğazın iki tarafında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgesidir. Bademcik enfeksiyonuna verilen isim tonsilittir. Bademciklerde bağışıklık sisteminin bir bölümünü lenfatik sistemindeki organlar oluşturur. Ayrıca enfeksiyona karşı da vücudu koruma görevini yaparlar. Bademcikler görev yaparken enfeksiyon kapabilirler. Bademcikler 2.5 cm boyunda 1.5 cm enindedir. Bademcik ameliyatı sonrası iltihaplanma da boğaz ağrısı ve ateşlenme gözlemlenebilir. Bu şikayetlerden kurtulmak için ve iltihaplanmayı önlemek için bolca sıvı tüketilmesi gerekir. Sıvı eksikliği ve sigara tüketimi ameliyat bölgesinde kuruluğa ve enfeksiyon kapmasına sebep olur. İltihaplanma yetersiz beslenen kişilerde de görülür. Eğer şikayetleriniz artarsa sizi ameliyat eden doktorunuza görünmenizde fayda vardır. 

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanmanın Belirtileri
 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunmakta zorlanma
 • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi
 • Halsizlik 
 • Ateş 
 • Ağız kokusu
 • Boğazda ve boyunda şişme
 • Ses değişmesi
 • Çocuklarda mide bulantısı ve kusma olarak görülür.
Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanmanın Tedavisi 

Ameliyat sonrası bademcik iltihaplanması kulak burun boğaz uzmanı tarafından basitçe yapılan fiziki muayene ile teşhis edilebilir. Ayrıca sık olarak uygulanan tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. İltihaplanmanın mikrobunu kırması için hastaya antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Bademcik iltihabının tedavi süresi sadece 1 haftadır. Fakat hastanın bağışıklık sistemine göre bu süre değişim gösterebilir. Ameliyat sonrası iltihaplanma durumunu yaşamamak için iyice dinlenmeli, doktorunuzun dediklerinin dışına çıkmamalı ve tedaviyi aksatmamalısınız.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-beyazlik.html Sat, 06 Oct 2018 11:55:50 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık , bademcik ameliyatından sonra özellikle yetişkinlerde çocuklara oranla ciddi yakınmalar olur. Çünkü ameliyatın bitiminden sonra iyileşme süresi diğer ameliyatla Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık , bademcik ameliyatından sonra özellikle yetişkinlerde çocuklara oranla ciddi yakınmalar olur. Çünkü ameliyatın bitiminden sonra iyileşme süresi diğer ameliyatlara göre biraz daha uzundur. İyileşme sürecinin bir göstergesidir. Çocuklarda iyileşme 5-6 gün, gençlerde 8-10 gün yetişkinler de ise 10-16 günlük bir süreci bulabilmektedir. Bademcik ameliyatı sonrası dilde ve boğazda oluşan beyazlık normal sürecin bir gereğidir.

Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık neden oluşur

Normal şartlarda vücudun başka bir yerinde yapılan ameliyatların neredeyse tamamı dikiş ile kapatılıp ameliyat bu şekilde tamamlanır. Fakat bademcik ameliyatında dikiş olayı yoktur. Bademcik ameliyatı tamamlandıktan sonra yara açık bırakılır. Yutkunma ile birlikte ilk günlerde daha şiddetli bir ağrı hissedilmesi bu yüzden normaldir. Bademcik ameliyatından sonraki bir kaç günlük süreçte dilde ve bademcik ameliyatının yapılmış olduğu bölgede ki beyazlıklar dikkat çeker. Yaranın yeri beyaz ve grimsi bir örtü ile kaplanmaya başlar. Pek çok kişi ameliyat sonrası yara yerini görmek ister. Ve beyaz renk ile karşılaşıp paniğe kapılır. Ve bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlık kötü bir koku ile seyrettiğinden bu durum ameliyat geçirmiş kişi tarafından iltihap olarak algılanmaktadır. Vu bu süreçte bilinçsiz olarak yapılan en büyük yanlış bu beyaz dokuyu yok etmek için fırçalama ve gargara yaparak kurtulmaya çalışmaktır. Bu yanlış hareket yara yerinde kanamaya yol açabilmektedir. Kanama ise bademcik ameliyatı sonrası istenmeyen bir durumdur. Sırf kanama olmaması için dikkat edilmesi gereken bir beslenme düzeni vardır. Bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlık, aşağı yukarı 10 gün kadar sürer. Çünkü bu süreçte beyazlığın altından yeni dokular gelecektir.

Bademcik ameliyatı sonrası oluşan beyazlığı daha tıbbi bir şekilde açıklarsak, ameliyat sonrası oluşan açık yara fibrin dokusu ile ve epitilizasyonla iyileşeceği için bu beyazlıklar oluşur. Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık kesinlikle iltihap olmadığı gibi iyileşme sürecinde kendiliğinden dökülerek boğaz normal kırmızı rengine döner. Bu yüzden beyazlığa müdahale etmek kanama riskine sebep olur. Hatta bazı kişiler ve çocukları bademcik ameliyatı olanlar oluşan beyazlığı görür görmez doktora başvururlar. Beyazlıklar normal süreç olup doktora başvurmanızı gerektiren en önemli sebep kanamadır. Bol sıvı alarak bademcik ameliyatı sonrası beyazlaşan bölgenin daha kolay iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-oksuruk.html Sun, 07 Oct 2018 00:39:20 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük, pek çok kişinin sıklıkla yaşadığı bademcik problemi genellikle çok sık olarak iltihaplanmasından kaynaklı olarak büyük küçük herkesin yaşadığı bir rahatsızlık türüdür. Çoğunl Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük, pek çok kişinin sıklıkla yaşadığı bademcik problemi genellikle çok sık olarak iltihaplanmasından kaynaklı olarak büyük küçük herkesin yaşadığı bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla kış aylarında sıklıkla meydana gelen boğaz enfeksiyonları kişileri olumsuz olarak etkilemektedir. Bademciklerin sıklıkla iltihaplanması ve yapılan tedavinin yetersiz olması sonucunda kulak burun boğaz uzmanı tarafından mutlaka bademciklerin alınmasına karar verilmektedir. Uzman ile hastanın ortak kararı sonucunda bademcik ameliyatı gününe karar verilir. Bademcik ameliyatı olacak hasta o gün hiç bir şey yememeli, hatta su bile içmemelidir. Bu durum bademcik ameliyatı açısından büyük önem taşımaktadır. Hastada herhangi bir hayati tehlike olmaması için hasta buna dikkat etmelidir, ancak unutarak yeyip içmiş ise, mutlaka doktora haber vermeli ve ameliyat ertelenmelidir. Özellikle hasta açısından sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bademcik ameliyatı sonrasında hasta kendisine geldiği zaman hemen dondurma yedirilmelidir. Dondurma yedirilmesi hasta bakımından çok faydalıdır. Bademcik ameliyatı sonrasında öksürük, ateşlenme, balgam ve hastanın hiç beslenememesi gibi bazı sorunlar görülebilir. Bunun için bu türde şikayetleri olan hastaların acil olarak doktora başvurması gerekmektedir. 

Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük İçin Neler Yapılmalıdır, 

Ameliyat ile alınan bademcikler ilerde hastanın bademcikleri olmadığı için hiç bir sorun olmayacaktır. Bademcik ameliyatı olan hasta bir gece hastahanede misafir edildikten sonra ertesi gün taburcu edilmektedir. Bademcik ameliyatı olan kişi kesinlikle katı ve sert gıdalar ile beslenmemelidir. Mutlaka posalı ve yumuşak olan gıdalar ile beslenmelidir. Bademcik ameliyatı sonrasında öksürük olması normal bir durumdur. Eğer bademcik ameliyatı sonrasında öksürük bir kaç defa olursa normaldir. Ancak hastayı zorlayacak derecede bir öksürük söz konusuysa bu durum hastayı fazlası ile zorluyorsa hemen KBB doktoru hemen müdahale etmelidir. Bademcik ameliyatı sonrasında öksürük problemi olan kişiler çok sıcak olmamak şartı ile ılık içecekler tüketebilir. Çorbada aynı şekilde ılık olarak içilmesi boğazda sıcağın yaratacağı tahrişi büyük çapta engellemiş olur. Bademcik ameliyatı sonrasında KBB doktorunun hastaya önermiş olduğu bazı etkili ilaçlar öksürük açısından faydalı olacaktır. 
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-enfeksiyon.html Sun, 07 Oct 2018 22:56:47 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon nadirde olsa görülebilmektedir. Eğer ateşiniz 39 dereceyi geçmiş ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca ağzınızdan ve burnunuzdan aynı anda açık kırmızı kan gelmesi, a Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon nadirde olsa görülebilmektedir. Eğer ateşiniz 39 dereceyi geçmiş ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca ağzınızdan ve burnunuzdan aynı anda açık kırmızı kan gelmesi, ameliyat bölgesinin hasar görmüş olabileceğini veya enfeksiyon kapmış olabileceğinizi gösterir, bu durumda antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Bademcik ameliyatı sonrası ağız hareketleri yapılırken ilk günler ağrı meydana gelebilir. Bu durumlarda doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyattan bir gün sonra bademciklerin bulunduğu bölgeler beyaz ve grimsi renk değişimi olur. Bu renk değişimi yaraların iyileşme belirtisidir. Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon veya iltihaplı bir durum söz konusu değildir. Kesinlikle boğazınızı temizlemeyin ve gargara yapmayın. Gargara yapmanız tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu tabaka yaklaşık 10 gün içerisinde geçecek ve normal doku yerini alacaktır. Normal doku yerini alana kadar ağızda koku oluşabilir.

Ameliyat sonrası yutkunmada ağrı hissedileceği için mutlaka yumuşak ve bol sıvılı yiyecekler ile beslenmek gerekir. Bu dönem bol bol su içmek en iyi yöntemdir. İlk gün soğuk yiyecekler ve içecekler, sonraki üç dört gün ılık yiyecekler tüketmek gerekir. Baharatlı ve acı gıdalar tüketmemek gerekir.

Bademcik ameliyatı sonrası olan kanamalarda paniğe kapılmamak gerekir. Ameliyat sonrası ilk 10 gün içinde meydana gelen kanamalarda ağız bol soğuk su ile çalkalanarak, başınızı hafif yukarı doğru kaldırarak yatmanız gerekir. Eğer buna rağmen kanama devam ederse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri;

 • Hastanın ağzından ve burnundan kan gelmesi
 • Hastada 39 derece ve daha üstü ateş var ise
 • Boğaz ağrısı ve aynı zamanda kulak ağrısı olması
 • Kulak akıntısı olması
Bademcik ameliyatı sonrası enfeksiyon tedavisi;

Ameliyat sonrası bu belirtilerden herhangi biri görüldüğü anda mutlaka doktorunuza başvurup şikayetlerinizi belirtmelisiniz. Doktorunuz muayene ettikten sonra size en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Bu tedavi yöntemi antibiyotik tedavisi olabilir. Size verilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları uygun dozlarda ve zamanda kullanmaya özen göstermelisiniz.

]]>
Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi.html Mon, 08 Oct 2018 15:51:07 +0000 Bademcik iltihabı, genelde evde alınan önlemler ve reçetesiz kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır. Bademcik iltihabı 7-10 gün içinde kendiliğinden geçebilen bir hastalıktır. Ancak b Bademcik iltihabı, genelde evde alınan önlemler ve reçetesiz kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır. Bademcik iltihabı 7-10 gün içinde kendiliğinden geçebilen bir hastalıktır. Ancak bazı vakalarda iltihap kronik bir hal almışsa ya da bademcikler normalden büyükse cerrahi yöntemle bademciklerin alınması gerekebilir. 

Bademcik iltihabı tıp dilinde tonsilit olarak tanımlanmaktadır. İltihap daha çok çocuklar arasında yaygındır. Bununla birlikte 50 yaş üzeri kişilerde bademcik iltihabına sık yakalanır. Bademcik iltihabında bademcikler şişer ve bu şişlik, konuşma, yutma, yutkunma gibi durumlarda ağrıya yol açar. Bademciklerin iltihabına neden olan enfeksiyon kulak, boyun, baş ağrısı ve ateş yapabilir.

Bademcik iltihabı belirtileri

 • Bademcik iltihabında ana belirti boğazda tahriştir
 • Öksürme
 • Yüksek ateş
 • Ses kısıklığı ve sesin çatallaşması
 • Boğazda ufak beyaz lekeler
 • Boyunda lenf bezi şişmesi
 • Kulak ağrısı
 • Baş ağrısı

Bademcik iltihabı virüs nedeniyle oluşmuşsa bakteri nedeniyle oluşan bademcik iltihabına nazaran belirtiler daha hafif atlatılabilir. Bu tür iltihapta yaşanan şikayetler 3-4 gün içinde hafifler.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bademcik iltihabının %75'i virüs kaynaklı olarak gelişir. %25'lik bölüme ise bakteriler sebep olur. Bakteri ve virüsler şu şekilde bulaşarak iltihaba yol açar;

 • Bademcik iltihabı olan hastayla yakın temas kurmak hastalığın bulaşmasında en önemli etkendir. Hastada bulunan mikroplar, öpüşme, hapşırma, öksürük yoluyla karşı tarafa geçebilir.
 • Kirli yüzeylere temas etmek yine mikropların bulaşarak yayılmasına yol açabilir.
 • Hayvanlarla temas
 • Hastanın özel eşyalarını kullanmak
 • Hijyeni tam sağlanamamış gıdalar tüketmek vücuda kolaylıkla mikropların girmesine yol açabilir.

Bademcik iltihabı en sık hangi mikroplar yol açar

Streptokok bakterisi: Oldukça bulaşıcı bir bakteridir ve boğazda iltihap gelişmesine yol açar.

Rinovirüs: Bademcik iltihabı ile birlikte soğuk algınlığına da neden olan bir virüs türüdür.

İnflüenza virüsü: Gribe yol açan ve beraberinde bademciklerin iltihaplanmasına neden olabilecek bir virüstür.

Epstein-Barr virüsü: Öpücük hastalığına neden olur.

Parainfluenza virüsü: Kuşpalazı ve gırtlak iltihabına yol aça virüstür.

Ruboela virüsü: Kızamık hastalığına neden olan virüstür.

Yukarıda sayılan hastalıklara yakalanmış olan bir kişide bademcik iltihabı gelişme olasılığı oldukça fazladır. Bu tür hastalıklara maruz kalmış olan kişilerle yakın temastan kaçınarak bademcik iltihabından korunmak mümkün olur. Aksi halde kişi ne kadar sağlıklı olsa da temas yoluyla hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik iltihabı için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bademcik iltihabı vücutta başka organlara da zarar verebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Bademcik iltihabı tedavisinde iltihaba yol açan enfeksiyonun etkisini yok etmek ve yaşanan belirtileri ortadan kaldırarak hastayı rahatlamak tedavinin amacıdır. Tedavi süresince sıvı alımı arttırılarak ağız içi hijyenini sağlamak için düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. Ağız bakımı için antiseptik özellikte gargaralar kullanılabilir. Bademcik iltihabı bakteri kaynaklı gelişmişse antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur. Tedavide antibiyotik kullanılmadığında şikayetler bir hafta boyunca devam ederek daha sonra yavaş yavaş gerileme gösterir. Antibiyotik kullanımı ise yaşanan ağrının, şişliğin, ateşin ve olası başka komplikasyonların gelişme riskini minimuma indirir. Antibiyotik kullanımı gereksiz olduğunda hastada faydadan çok zarar sağlayacağından doktor reçetesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bademcik iltihabı virü]]> Bademcik İltihabı Doğal Tedavi https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-dogal-tedavi.html Mon, 08 Oct 2018 19:27:05 +0000 Bademcik iltihabı doğal tedavi; yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Günümüzde tıp biliminin ilerlemesinin yanı sıra alternatif tıp bilimi de ilerleme kaydetmiştir. Ayrıca modern çağda bu gelişmelere paralel olarak  altern Bademcik iltihabı doğal tedavi; yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Günümüzde tıp biliminin ilerlemesinin yanı sıra alternatif tıp bilimi de ilerleme kaydetmiştir. Ayrıca modern çağda bu gelişmelere paralel olarak  alternatif tıp ilimine olan güven de artmıştır. Bademcik iltihabı pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen ve özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan olağan bir sağlık sorunudur. Hastalığın tedavi için teşhisin konulması çok basittir. Bademcik iltihabı için genellikle antibiyotik veya damar yoluyla kullanılan ilaçlar tavsiye edilir. Fakat bu olmazsa olmaz tedavi yöntemlerinin yanı sıra evde uygulanacak basit yöntemlere iyileşmenin hızlandırılması ve vücudun güç kazanması için doğal tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Ancak unutmamak gerekir ki doğal tedavi yöntemleri iltihabın kurutulması açısından tek başına yeterli olamayacağından mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir.Bademcik iltihabı doğal tedavi yöntemleri nelerdir
 • Bademcik iltihabı yaşayan bireylerin en ciddi yakınması yutkunma güçlüğü ve hissedilen ağrıdır. Bu nedenle de bu kişiler başta beslenme olmak üzere pek çok şeyi yaparken zorluk yaşarlar. Bu yüzden yapılabilecek en önemli şey boğazın sürekli nemli tutulmasıdır. Boğazın yumuşatılması hastayı rahatlatır. Evde hazırlayacağınız ıhlamur, kuşburnu, tarçın, karabiber ve zencefilli çayı günde 3-4 fincan içebilirsiniz. Bu tarz çayların sıcak değil soğuk olarak içilmesi gerekir. Sıcaklık daha fazla tahrişe neden olur.
 • Yine sütü ısıtın ve içerisine yarım çay kaşığı tereyağı ile bir çay kaşığı toz karabiberi atın. Elde edilen sütü sıcağa yakın şekilde ve soğumasına fırsat vermeden hemen için. Üzerine hemen yatıp terleyin.
 • Kara turp solunum yolu hastalıkları için çok faydalıdır. Kara turpu rendeleyin. Bir bezin içine serin. Daha sonra boğazına sararak yaklaşık 15 dakika bekletin. Bu sürede yanma hissetmeye başlayabilirsiniz. Yanmadan itibaren 2 dakika daha bekletip çıkartın.
]]>
Bademcik Ameliyatından Sonra Sigara https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyatindan-sonra-sigara.html Tue, 09 Oct 2018 04:01:12 +0000 Bademcik Ameliyatından Sonra Sigara, en çok merak edilen konulardan biri sigara içilip içilmemesi gerektiğidir. Ancak uzman doktorlar bademcik ameliyatı sonrası sigara içilmesinin tedaviyi olumsuz olarak etkileyeceğinden kesinlikle i Bademcik Ameliyatından Sonra Sigara, en çok merak edilen konulardan biri sigara içilip içilmemesi gerektiğidir. Ancak uzman doktorlar bademcik ameliyatı sonrası sigara içilmesinin tedaviyi olumsuz olarak etkileyeceğinden kesinlikle içilmemesi gerektiğini açıklamışlardır. Bademcik ameliyatı öncesi ve sonrasında kullanılması tavsiye edilen antibiyotiklerin belli bir süre kullanılmasından sonra vücudun bağışıklık kazanarak antibiyotiklere karşı direnç gösterememesi nedeni ile belli bir süreden sonra vücuda antibiyotikler etki edemez hale gelir. Bu nedenle bu süreçte sigara kullanımı da tedaviyi oldukça olumsuz etkilemektedir. Bademcik ameliyatı sonrasında hastaya verilen antibiyotikler bir süre kullanıldıktan sonra etkisini yavaş yavaş kaybederek vücuda etki edemez hale gelir. Bu durumun nedeni vücudun antibiyotikleri algılaması ve vücuda artık tesiri olmamasından kaynaklanmaktadır. 

Bademcik Ameliyatından Sonra Sigara Kullanımı,

Sigarayı bırakamayan kişilerin bademcik ameliyatı olduktan sonra en azından iyileşme sürecinde sigara kullanımına dikkat edilmesi ve mümkünse bu süreçte hiç sigara içilmemesi gerekir. Çünkü sigara içilmesi bademcik ameliyatının yapıldığı yere direk nüfuz ederek burada mikrop, bakteri ve bademcik enfeksiyonuna yol açmaktadır. Bademcik ameliyatı sonrası oluşan bademcik enfeksiyonu ve bademcik iltihaplanması da tedaviyi oldukça olumsuz etkileyeceğinden iyileşme sürecini de geriletecektir. Çünkü bademcik ameliyatı sonrasında verilen ilaçlar ve antibiyotiklerin sigara ile birlikte alınması sigara içinde bulunan nikotinin bu ilaçların ve antibiyotiklerin etkisini azaltmasına hatta öldürmesine neden olmaktadır.

Bademcik Ameliyatından Sonra Sigaranın Zararları,

Sigaranın hiç bir faydası olmadığı gibi, bir çok zararı vardır. Ancak sigara içilmediği halde sigara dumanına maruz kalanların yani pasif içici olanların bile bu zarardan etkilendikleri bilimsel olarak açıklanmıştır. Sigara dumanın da bulunan nikotin içilmediği zaman bile hava yolu ile direk vücuda nüfuz etmektedir. Bu nedenle bademcik ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastaların sigara kullanmamaya veya sigara içilen ortamlarda durmamaya özen göstermelidirler. 
]]>
Bademcik İltihabı Antibiyotik https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-antibiyotik.html Tue, 09 Oct 2018 14:55:16 +0000 Bademcik iltihabı antibiyotik; tedavisi hastalığın en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesini oluşturur. İltihaplanma bazen içsel bazen de dışsal nedenler bağlı olarak oluşan bir sağlık sorunudur. Bade Bademcik iltihabı antibiyotik; tedavisi hastalığın en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesini oluşturur. İltihaplanma bazen içsel bazen de dışsal nedenler bağlı olarak oluşan bir sağlık sorunudur. Bademcik iltihabı da bu iltihaplanma türlerinden bir tanesidir. Bademcik iltihabı herkesin yani her yaşta bireyin yılda en az 3-4 kere maruz kalabileceği bir hastalıktır. Hastanelerin günlük bakılan hasta sayısı içerisinde bu hastalığın teşhisinin konulduğu kişi sayısı çok fazladır. Bademcik iltihabından kurtulabilmek için evde kendi hazırlayacağınız doğal çayların yanı sıra mutlaka tıbbi bir desteğin alınması şarttır. Çünkü bademcik iltihapları tedavi edilmediği takdirde başta kalp ve romatizmal hastalıklar olmak üzere bir çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Bademcik iltihabı gidilecek sağlık kuruluşunda kulak burun boğaz kliniğine randevu almanız gerekir. Doktor ise yaptığı muayenenin arkasından gerekli gördüğü tetkikleri yaptırarak hastalığın teşhisini koyar ve genellikle ağız yoluyla kullanılacak antibiyotikleri reçete eder. Bu antibiyotiklerin dozuda yine doktor tarafından ayarlanır.

Bademcik iltihabının tedavisinde antibiyotik kullanımı:
 • Bademcik iltihabı antibiyotikler belli yaşa grubuna kadar olan çocuklarla yetişkinlere göre değişiklik göstermektedir. Belli yaş grubunun altındaki çocuklar için önerilecek antibiyotikler genellikle şişede satılan toz şeklindedir. Bu toz üzerinde belirtilen miktarda kaynatılmış suyla sulandırılır ve belirtilen süre zarfında tüketilmesi gerekir. Hatta bu şurupların hasta kitlesi için genellikle meyvelerle tatlandırıldığı da görülür. Fakat yetişkinler için tavsiye edilecek antibiyotikler ise tablet şeklindedir.
 • Bademcik iltihabının tedavisi amacıyla kullanılan antibiyotiklerin rastgele doktora danışılmadan alınmaması gerekir.
 • Bademcik iltihabı için önerilecek antibiyotiklerin içeriği aşağı yukarı aynıdır. Fakat doktor gerekli gördüğü durumlarda boğaz kültür yapılmasını isteyerek farklı antibiyotikler de önerebilir.
 • Tavsiye edilen antibiyotik kadar ilacın dozu da önem arz etmektedir. Dozun az olması halinde iltihabın kuruması mümkün olmaz. Yine kullanım saatleri de dozu kadar önemli bir husustur. Genellikle 6-8-12-24 saatte bir kullanılması önerilir. Bu arada doz veya ilacın türü nedeniyle bazı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurarak tavsiyeler dikkate alınmalıdır.  
 • Bademcik iltihabı antibiyotikleri çok ağır nitelikte ilaçlar olmasa dahi bazı hastaların aşırı mide hassasiyeti nedeniyle mide ağrısı yaşamalarına neden olabilir. Eğer bir mide hastalığınız mevcut ise doktorunuz ilaç önermeden evvel bu hususu mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Doktor daha farklı bir antibiyotik önerebileceği gibi tedbiren mide koruyucu ilaç da verebilir. 
 • Bademcik iltihabının tedavisi için kullanmaya başlanılan antibiyotik kısa bir süre sonra etkisini gösterir. Bu süre bazen 2 bazen de 3 günü geçmez. Tamamen iyileşmek için kullanım süresine dikkat ederek kutunun tamamı bitirilmelidir
]]>
Bademcik İltihabı Nasıl Geçer https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 10 Oct 2018 07:12:54 +0000 Bademcik iltihabı nasıl geçer; sorusuna verilecek çok farklı cevaplar bulunmaktadır. Bademcik vücudun korunmasını sağlayan oldukça hassas yapıda bir organdır. Bir çok sebebe bağlı olarak oluşan bademcik  iltihapları ba Bademcik iltihabı nasıl geçer; sorusuna verilecek çok farklı cevaplar bulunmaktadır. Bademcik vücudun korunmasını sağlayan oldukça hassas yapıda bir organdır. Bir çok sebebe bağlı olarak oluşan bademcik  iltihapları bağışıklık için önemli bir organ olan bademciklerde bakteri ve virüsün çoğalarak iltihaplanmaya dönüşmesiyle oluşur. Bu virüsler bir süre sonra bademciklerin büyümesine, kızarmasına ve içerisinde iltihabın oluşmasına neden olur. Bademcik iltihabının görülme olasılığı açısından kıyaslandığında çocuklarda görülme oranı yetişkinlere oranla her zaman daha fazladır. Bademcik iltihaplanmasının teşhisi için çoğu zaman doktora bile ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat bademcik iltihabının tedavisi için mutlaka tıbbi yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır. Bademcik iltihaplanmasının en yaygın belirtileri şiddetli boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ateş, lenf bezi şişmesi, ağız kokusu ve halsizliktir. Bademcik iltihabının bir an tedavi edilmesi bazı yaş grupları için ciddi anlamda önem taşımaktadır. Çünkü bu iltihap ciddi bazı hastalıkların oluşumu için zemin hazırlayabilir. Bademcik iltihabının tedavisi hem çok vakit almaz, hem de tedavi masrafı bakımından çok maliyeti bulunmamaktadır.
 Bademcik iltihabının geçmesi için yapılması gereken şeyler nelerdir
 Bir solunum yolu hastalığı olan bademcik iltihabı diğer hastalıklar gibi belli bir süre zarfında iyileşme göstermektedir. Bu hastalıklarla mücadele etmenin en doğru yolu bir sağlık kuruluşunun kulak burun boğaz bölümüne gitmektedir. Yapılacak muayene ve tetkikler neticesinde yaş, özel durumlar ve mevcut diğer hastalıklar da göz önünde tutularak gerekli ilaç tedavisi önerilir. Bu ilaç tedavisinde bazen başta penisilin gibi iğneler olmak üzere damardan yapılan enjeksiyonlar önerileceği gibi bazen de ağız yoluyla alınan antibiyotikler verilebilir.  
Kullanılan ilaçların doğruluğu ve dozu kadar düzenli kullanımı da önem arz etmektedir. Özellikle belirlenen saat aralığında alınmadığı takdirde bademcik ameliyatının geçmesi mümkün olmaz. 
Bademcik iltihabının geçmesinde hastanın dinlenmesi de büyük öneme sahiptir. Bu nedenle hastanın dinlenebileceği ortamlar oluşturulmalı ve bu mekanlar arda sırada havalandırılmalıdır.
Vücuttaki iltihabın atılmasında su hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden hastanın bol su ve sıvı alımı sağlanmalıdır.
Gargara boğaz iltihabından müzdarip olan hastalar için rahatlatıcı bir ilaçtır. Eczahaneden reçetesiz temin edilecek bir gargara ile boğaz gargara yapılmalıdır. Yine evde hazırlanacak tuzlu su ile de gargara yapılabilir. Soğuk havadan, kirli  mekanlardan, sigara kullanmaktan ve kullanılan ortamlardan uzak durmak önemlidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketimi de bademcik iltihabı ile yorgun düşen vücudun eski direncini sağlama bakımından önemlidir. Bademcik iltihabından kurtulabilmek için doğal tedavileri de ilaç tedavisine yardımcı olarak başvurulabilecek bir tedavi yöntemidir. Evde hazırlanacak bitki çayları en çok kullanılan doğal yöntemlerdendir. Özellikle kuş burnu, ıhlamur, ada çayı ve zencefil gibi bitkiler ile yapılacak çaylar gün içerisinde çok fazla olmamak şartıyla bir kaç kez içilebilir. Bu çaylar doğal bal ile tatlandırılırsa daha iyi olur.
Bademcik iltihabı nasıl geçer sorusuna cevap arayanlar için yukarıda sayılan çözüm yollarına ilave edilecek farklı yöntemler de bulunduğu bir gerçektir.
]]>
Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı Sonrası https://www.bademcik.org/bademcik-ve-geniz-eti-ameliyati-sonrasi.html Wed, 10 Oct 2018 11:49:16 +0000 Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası; beslenme ve bakım hayli önem arz etmektedir. Zira, bademcik ve geniz ameliyatı sonrası halsiz kalan ve direnç seviyesi düşen hastanın eski haline kavuşması bakım ve beslenmeye bağlı Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası; beslenme ve bakım hayli önem arz etmektedir. Zira, bademcik ve geniz ameliyatı sonrası halsiz kalan ve direnç seviyesi düşen hastanın eski haline kavuşması bakım ve beslenmeye bağlı olarak daha hızlı ve kolay olacaktır. Bademcik ve geniz ameliyatı sonrası üzerinde durulması ve mutlaka dikkate alınması gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ameliyat sonrası kanamalardır. Bunun için ameliyat sonrası müteakip günlerde ağız ve burundan kan gelmesi  durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Yine ameliyat sonrası izleyen günlerde kanlı bir şekilde kusma da üzerinde durulması önem arz eden bir durumdur ve zaman kaybedilmeden hastaneye gidilmeli ve doktor bilgilendirilmelidir.

Bademcik ve geniz ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında hastaya genellikle ağrı kesici ilaç reçete edilir. Bu ilaçlar dışında başka ilaç verilmemesi gerekir. 
Bu ameliyatlar genel anestezi yöntemiyle yapıldığından anestezinin etkisinin hızla azaltılması için bol miktarda sıvı tüketimi sağlanmalıdır. 
Hastanın özellikle yutkunurken ağrı yaşaması bademcik ve geniz ameliyatının doğal bir sonucudur. Hatta bu ağrılar bir süre sonra başta kulak olmak üzere başka organlara da sıçrayabilir. Burada yapılması gereken en önemli husus ağrı kesicilerin ağrı olmasa bile düzenli olarak kullanılmasıdır. 

Bu ameliyatların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi kadar bademcik ve geniz ameliyatı sonrası bakım ve beslenme de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden hastanın sağlıklı ve uygun besin maddeleri ile beslenmesi gerekmektedir. Hasta yutkunma güçlüğü çekeceğinden sıvı, akışkan çorbalar, çok katı olmayan patates püresi, ayran, kaynatılmış su, muhallebi gibi besin maddeleri ile beslenmeye başlanılabilir. İzleyen günlerde ekmekli ve şehriyeli çorbalar, rafadan yumurta ve iyi pişmiş makarnalar tercih edilebilir.
]]>
Bademcik Düşmesi https://www.bademcik.org/bademcik-dusmesi.html Wed, 10 Oct 2018 13:47:11 +0000 Bademcik düşmesi, kişilerde özellikle mevsim geçişleri arasında sık sık karşılaşılan ve yutkunmakta zorluk çektiren bir rahatsızlık olarak bilinir. Bademcik düşmesi rahatsızlığı genellikle çocuklarda görülür faka Bademcik düşmesi, kişilerde özellikle mevsim geçişleri arasında sık sık karşılaşılan ve yutkunmakta zorluk çektiren bir rahatsızlık olarak bilinir. Bademcik düşmesi rahatsızlığı genellikle çocuklarda görülür fakat yetişkinlerde de gözlemlenmiştir. Bademcik düşmesi rahatsızlığı olan kişiler sıcak ve soğuk besinlere olabildiğince dikkat etmeleri gerekir. Bu rahatsızlık sırasında kişiler yemek yerken zorluk çekerler bazı besinler boğazlarıni kesermiş hissi verir ve hastanın canı çok yanar. Bademcik düşmesi rahatsızlığı olan hastalar genellikle bu dönemde sıvı gıdalarla yada çorba ile beslenmesi gerekir. Vücut için önemli ve bağışıklık sisteminin en hassas bölgesine sahip bademcikler bu sebeple çoğunlukla çocuklarda baş gösterir. Bu durumun sonunda bademciler iltihap kapar ve bölgede bakteriler çoğalmaya başlar. Bununla birlikte kişide yüksek ateş, halsizlik, ağrı ve iştahsızlık belirtileri görülür. Bademcik düşmesi rahatsızlığında bölgeye bakıldığı zaman kızarıklık,  şişkinlik ve kötü bir ağız kokusu ile karşılaşılır. Bademcik düşmesi rahatsızlığı eğer devamlılığını sürdürüyor ise bademcik üzerinde sarı renkte boncuk boncuk iltihaplar oluşur.  Eğer erken tedavi ile müdahale edilmez ise bu iltihap giderek büyür ve kulağa sıçrar bu da durdurulması imkansız olan diğer enfeksiyon hastalıklarına yol açar. 

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Kişi kesinlikle bu süreçte sigara içmemelidir. Bademciği zorlayacak hasar verecek besinler tüketmemesi gerekir. Mesela çok sıcak yada çok soğuk besinler almamalıdır. Gevrek ve çıtır besinler kesinlikle tüketmemelidir. Kişi bu süreçte bol bol D vitamini ve C vitamini almalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler almalıdır. Bol bol sebze ve meyve suyu tüketin. Vücudun gerek duyduğu mineralleri bitkisel yollar ile tamamlamaya çalışın. Günde en az iki diş sarımsak tüketilmesi gerekmektedir. Bademcik düşmesini engellemek için bulunulan ortam nemli olmalıdır. Eğer kişi bu yöntemler ile hastalığı engelleyemez ve önüne geçemez ise bir doktora başvurması gerekir. Bu süreçte en etkili yöntemlerden birisi de bal ile birlikte karıştırılmış olan zencefil tozudur. Bu uygulamayı da yapmayı sakın unutmayın
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-iyilesme-sureci.html Thu, 11 Oct 2018 09:38:40 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci: Genelde çocukluk döneminde sık görülen bademcik sorunları ileri ki dönemlerde de sıklıkla görülmektedir. Bademcik ameliyatı dünyada en sık yapılan cerrahi ameliyatlar arasında y Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci: Genelde çocukluk döneminde sık görülen bademcik sorunları ileri ki dönemlerde de sıklıkla görülmektedir. Bademcik ameliyatı dünyada en sık yapılan cerrahi ameliyatlar arasında yerini almaktadır. Bademcik vücudumuzun bağışıklık sisteminin ve vücudumuza girecek bakteri ve virüslerin ilk uğrak yeri olan ağzımızda yer alır. Boğazımızdan giren mikropların ilk uğrak yeri bademciklerdir. Yani vücudun ilk savunma mekanizmasıdır. Bundan dolayıdır ki, bademcik ameliyatına karar vermek için kişide bademcik enfeksiyonlarının yılda bir kaç kez görülmesi gereklidir. Boğaz ağrısı ve ateşi olan her kişide bademcik enfeksiyonu olduğunu söylemek yanlıştır. Çünkü farenjit denilen boğaz enfeksiyonu da aynı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Tekrar eden bademcik enfeksiyonları tedavi edilmesine rağmen yılda üç, dört defadan fazla tekrarlıyor ise o zaman ameliyat edilmesi gereklidir. Ameliyatın çocukluk döneminde yapılması daha uygundur. Çünkü yaş ilerlediği zaman başta ağrı olmak üzere ameliyat sonrası gelişebilecek sorunlarda artmakta ve iyileşme sürecinde gecikme yaşanabilmektedir. 

Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer

Ameliyat sonrası genellikle aynı gün veya bir gece sonra hasta hastaneden taburcu edilmektedir. Hastaneden taburcu olduktan sonra hastanın iyileşme süresinin hızlanması için dikkat edilecek bir takım şeyler mevcuttur. Bunlar;
 • Kesinlik ile ilk haftalarda asitli ve sıcak içeceklerden uzak durulması gereklidir. Örnek olarak portakal, çay, asitli içecekler, kahve gibi.
 • Çikolata ve benzeri gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Kesinlik ile özellikle çocuklarda pipet kullanmak faydalı olacaktır. Yavaş yavaş yemek ve içmek önerilir.
 • Bol, bol sıvı içecekler ve besinler tüketilmelidir.
 • Rengi kırmızı olan besinlerden ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Yutkunurken acı verecek gıdalar ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Genel olarak bademcik ameliyatından sonra bol soğuk su içilmesi, olduğunca yumuşak gıdalar tüketilmeli ve boğazı tahriş etmeyecek besinler yenmesi önerilir. Ameliyatın gerçekleşmesinin ardından, anestezinin etkisi tam olarak geçene dek yaklaşık 4 saat kadar hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli en doğru olandır. Ne zaman yeme içmenin başlanacağına  doktor karar verir ve bu durum hemşire tarafından bilgi verilecektir. Genel olarak bademcik ameliyatı ardından bol soğuk su içilmeli, olduğunca yumuşak gıdalar tüketilmeli ve boğazı tahriş etmeyecek besinler yenmelidir.

]]>
Bademcik Ameliyatından Sonra https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyatindan-sonra.html Thu, 11 Oct 2018 22:42:03 +0000 Bademcik Ameliyatından Sonra, Boğazda büyük oranda deformasyon oluşacağı için yutkunma, konuşma gibi fonksiyonlar yerine getirilemeyecektir. Hasta genel anestezi altında ameliyat olmuşsa bu durumunda yol açacağı semptomlar Bademcik Ameliyatından Sonra, Boğazda büyük oranda deformasyon oluşacağı için yutkunma, konuşma gibi fonksiyonlar yerine getirilemeyecektir. Hasta genel anestezi altında ameliyat olmuşsa bu durumunda yol açacağı semptomlar da hastayı rahatsız edecektir. Akciğerlerden balgam atılma eğilimi sebebiyle öksürükte ortaya çıkabilir. Tüm bunlar hastanın ameliyattan sonra ilk gün yaşaması muhtemel sorunlardır.

Hastanın muhtemel yaşayacağı rahatsızlıklara karşı doktor mutlaka ilaçlı tedavi önermektedir. Doktorun önerdiği tedavinin uygulanmasıyla hastada rahatlama ve vücut fonksiyonlarında iyileşme görülecektir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda balgam çıkarma eğilimi olmayacağı için durum daha rahat atlatılmaktadır. Özellikle genel anestezi ile ameliyat olan hastalar ilk geceyi hastanede geçirirler. Lokal anestezi ile ameliyat olanlar ise 4-5 saat bekletildikten sonra taburcu edilirler.

Bademcik Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler: 

Ameliyattan sonra özellikle ilk saatlerde konuşmaya çalışmak ses tellerine zarar verebilir. Mümkünse 4-5 saat kadar konuşturulmamalıdır. Konuşmaya ikinci günde de zorlanmamalıdır. Hasta kendini iyi hissedince zaten konuşacaktır. Beslenmede ise ilk hafta, asitli, baharatlı, acılı yiyecek ve içeceklerden uzak tüketilmemelidir. Alkol ve tütün ürünlerinden de mutlaka uzak durulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme: 

Hastanın ameliyattan çıktıktan sonra en az iki üç saat yeme içme isteği olmaz. Hastanın boğazda oluşan deformasyon nedeniyle beş altı saat içerisinde yutkunma işlemini yapması oldukça zordur. İlaç tedavisinin başlamasıyla bu fonksiyon yavaş yavaş düzelmeye başlar. Sıvıları tüketebilir duruma gelince kanama riskinin mevcut oluşu nedeniyle sıvılar mümkün olduğunca soğuk tüketilmelidir. Hastanın su tüketimi ile ilgili bir sorunu yoksa bol miktarda su tüketmelidir. İlk su, süt, meyve suyu gibi sıvılarla beslenmelidir. Asitli, acılı, baharatlı sıvıların tüketilmesi tahrişe yol açacağından önerilmez. İlk iki gün boğazın kurumasını önlemek için sık sık su gibi sıvıların tüketilmesiyle ıslak ya da nemli kalması sağlanmalıdır. Geceleri de hastaya sıvı tükettirilmelidir. Dondurma ya da tanesiz sütlü tatlılarda soğuk olmak şartıyla tüketilebilir. 

Birinci ve ikinci gün; sıvılar dışında besin maddeleri tüketmeleri kesinlikle önerilmez. Hasta katı bir şeyleri tüketebileceğini düşünerek isteyebilir; fakat katı gıda maddeleri ameliyat yerlerine takılarak yutkunmayla birlikte boğazda tahrişe ya da kanamaya sebep olabilir. Bu yüzden hiç bir doktor ilk iki gün katı gıda maddelerinin tüketilmesini tavsiye etmez. Tüketilecek sıvılarda ilk iki gün mutlaka olabildiğince soğuk tüketilmelidir.

Üçüncü gün; ise hastanın durumuna göre yumuşak gıda maddeleri tüketilmeye başlanabilir. Eğer hastanın yutma güçlüğü devam ediyorsa kesinlikle katı gıdalar tüketilmemelidir. Ameliyat yerinin iyileşmesi bireyden bireye farklılık göstermektedir. Genel olarak hastalar dördüncüden itibaren katı gıdaları tüketmeye başlarlar. Tabii ki her hasta dördüncü gün mutlaka katı gıda tüketmelidir denemez. İyileşme durumuna göre katı gıda tüketimi beşinci ya da altıncı günde başlayabilir.
]]>
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir https://www.bademcik.org/bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Fri, 12 Oct 2018 14:28:12 +0000 Bademcik iltihabına ne iyi gelir; özellikle kış aylarının en merak edilen konularından bir tanesidir. Günümüzde bu sağlık sorununun çıkmasına neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin bir kısmı ki Bademcik iltihabına ne iyi gelir; özellikle kış aylarının en merak edilen konularından bir tanesidir. Günümüzde bu sağlık sorununun çıkmasına neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin bir kısmı kişinin kendi bünyesinden kaynaklanabileceği gibi bir kısmı da tamamen hayatın bir parçası olmaktan kaynaklı olabilir. Bademcik özellikle kış ve yaz aylarında olmak üzere neredeyse her mevsimde sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bademcik iltihabının yılın en soğuk ve en sıcak aylarında daha fazla yaşanmasının en temel sebebi ise havaların şiddetli şekilde soğuması ve bedenin terli olduğu anlarda soğuk su tüketimi olarak gösterilebilir. Fakat bu hastalığın asıl temelinde yatan neden bademciklerde bulunan virüs ve bir kısım bakterilerdir. Bu bakteriler vücudun önemli bir savunma görevi gören bu organa bulaşması ile meydana gelir. Bademcik iltihabının iyileşmesini sağlayabilmek için yapılması gereken pek çok çözüm önerisi bulunmaktadır. Bu çözüm önerisi içerisinde hiç kuşkusuz ki doktor müdahalesinin yeri doldurulamaz. Bademcik iltihabının tedavisi çok fazla zaman alan ve maliyeti bulunan bir tedavi olmamakla birlikte ihmali halinde ilk başta eklem hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın oluşumu için zemin hazırlayabilir. Bademcik iltihabı tedavi edilmediğinde de bazen birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Fakat bu iyileşme sürecinin çok uzun olmayacağını asla akıldan çıkartmayın. Yaklaşık olarak birkaç hafta içerisinde aynı yakınmalar tekrar yaşanmaya başlayabilir. 
Bademcik iltihabının tedavisi için yapılması gereken doğal ve tıbbi müdahaleler:

 • Birçok hastalıkta olduğu gibi bademcik iltihaplanmasında hastanın bir kısım yakınmaları gündeme gelebilir. Bademcik iltihaplanması halinde hastanın boğazında ağrı, yutkunmada güçlük, ateş, nefes kokusu, bazen öksürük, boğazlarda kuruluk, burun akıntısı gibi şikayetler yaşaması oldukça muhtemeldir. Bademcik iltihaplanması bir gün içerisinde bu belirtilerin hemen hemen tamamını hissettirecek kadar hızlı ortaya çıkar. Belirtilerin başladığı anda iltihaplanmadan kurtulmak için ilk yapılması gereken şey kulak burun boğaz kliniği veya yoksa aile hekimine girmektir. Doktorunuz sizi boğazdan başlayarak kulak ve akciğer de dahil muayene ettikten sonra bademcik iltihabı hastalığı olduğuna karar verebilir. Tabi bu arada hastalığın şiddeti de belirlenmiş olur. Doktorun ilk yapacağı şey size ağrı kesici, ateş düşürücü ve antibiyotik ilaçlar vermektir. Bu ilaçların düzenli ve dikkatli kullanımı neticesinde hastalık birkaç gün içerisinde neredeyse tamamen iyileşecektir. 
 • Bademcik iltihaplanmasına en iyi gelen şeylerden bir diğeriyse tüm hastalıklarda olduğu gibi gece ve gündüz istirahatidir. Hastanın günde gece uykusu tam ve kaliteli şekilde yerine getirilmelidir. Yine gerekirse sıhhi izin de alınarak dinlenmeye gün içerisinde de devam edilmelidir. Unutmayın ki en iyi ilaç dinlenmedir.
 • Bademcik iltihaplanmasının iyileştirilmesi sürecinde doğal yollardan yapılacak tedavi uygulamalarının da yeri asla yabana atılmamalıdır. Fakat bu uygulamaların sadece tıbbi müdahaleye alternatif olarak başvurulabilecek yöntemler olduğunu unutmayın. Bunun için papatya çayı hazırlayarak bal ile tatlandırıp gün içerisinde birkaç fincan içebilirsiniz. bu çay sizin hem bademciklerinizi yumuşatır hem de sizi gevşeterek iyi uyumanıza katkı sağlar. Yine elma sirkesi veya tuz ile suyu karıştırarak hazırlanacak gargaralar ile sabah akşam boğazın gargara yapılması tavsiye edilir. Eğer bunlar midenizi bulandırıyor ise eczanede satılan gargaralardan yararlanabilirsiniz. Bir diğer çözüm önerisi ise ada çayı veya ıhlamur-zencefil çaylarıdır. Fakat bu çayları mümkün olduğunca ılık olarak tüketmeye özen gösterin.
 • Hemen hemen tüm iltihabik hastalıklarının tedavisi sürecinde suyun büyük bir önemi bulunmaktadır. Gün içerisinde mutlaka 2 litre su içmekte özen göstermek iltihabın kurutulmasına katkı sağlayacaktır. Eğer su içmekte zorlandığınızı veya hastayken  içemeyeceğinizi ileri sürüyorsanız suyun içerisine bir parça k]]> İltihaplı Bademcik https://www.bademcik.org/iltihapli-bademcik.html Sat, 13 Oct 2018 03:21:11 +0000 İltihaplı bademcik, başta bebekler olmak üzere birçok kişide ortaya çıkarak kendisini kişide gösteren bir durumdur. Son derece yaygın olarak görülen bu durum özellikle kış aylarında insanların soğuktan etkilenmeleri durumund İltihaplı bademcik, başta bebekler olmak üzere birçok kişide ortaya çıkarak kendisini kişide gösteren bir durumdur. Son derece yaygın olarak görülen bu durum özellikle kış aylarında insanların soğuktan etkilenmeleri durumunda çok daha fazla görülerek hastanelerde insanların en çok gelme nedenleri olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda iltihaplı bademcik, ciddi belirtilere neden olur. Özellikle direk olarak ortaya çıkardığı yüksek ateş sorunları, kişinin havale riskine girmesine bile neden olacaktır. Bu nedenle iltihaplı bademcik için zamanında müdahale özellikle çocuklar için çok daha iyi olacaktır. İltihaplı bademcik sorunları genellikle insanlar tarafından önemsenmeyen bir durumdur. Hatta bazı insanlar iltihaplı bademcik için doktora bile gitmemektedir. Aslında vücuttaki iltihaplar ister bademciklerde olsun ister vücudun diğer bölgelerinde olsun ciddi olarak sorunlara neden olacağı için kesinlikle tedavi edilmelidir. Bu durum hem çocuklarda hem de yetişkinlerde tedavi gerektirir. Bunun yanında tabi ki hasta olan kişinin de dikkat etmesi gereken önemli durumlar vardır.

  Belirtileri nelerdir
  • İltihaplı olan bademcik ilk olarak kendisini şiddetli ağrı ile ortaya çıkarmaktadır. Özellikle kişi yutkunurken bu şiddetli ağrıdan şiddetli olarak etkilenmektedir. Tıbbi olarak tonsil, bademciklerde birikerek direk olarak bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun için doktor onaylı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 
  • İltihaplı bademcik bazen de iştahsızlık sorunlarına neden olacaktır. Bu iştahsızlık bademcikler üzerindeki iltihaplardan kaynaklandığı gibi aynı zamanda yutkunurken ortaya çıkan şiddetli boğaz ağrılarının artmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir
  • İltihaplı bademcik daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda şiddetli yüksek ateş sorunlarına neden olur. Bu yüksek ateş sorunları çocuklarda çok ciddi derecelere ulaşsa bile yetişkinlerde birçok zaman orta derecelerde ilerlemektedir. Bu durum he zaman aynı olmayabilir. 
  • İltihaplı bademcik insanlarda vücut direncinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durum direk olarak kişinin aşırı halsiz ve yorgun olmasına neden olduğu gibi diğer hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle soğuk algınlığının oluşması an meselesi olarak düşünülebilir. 
  İltihaplı bademcik için neler yapılabilir
  İnsanlarda meydana gelen bu problemin tedavisi, aslında direk olarak vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek atlatılabilir. Bunun için öncelikle tıbbi tedaviler sağlanmalıdır. Gerekli olan tıbbi tedaviler ise tıbbi ilaçlarla sağlanmaktadır. Bunun için yapılması gereken ilk şey tabi ki uzman doktora giderek gerekli olan tedavileri olmaktadır. Bunun yanında iltihaplı bademcik sorunu olan kişinin de önlem alması gerekmektedir. Kişinin yapacağı en önemli şey bol bol yatak istirahatidir. Bu istirahat sıcak bir ortamda yapıldığı zaman oldukça etkili olmaktadır. Bunun haricinde kişinin bol bol ılık yiyecek ve içecekler tüketmesidir. Tüketilen bu yiyecek ve içecekler, son derece etkili bir şekilde iltihaplı bademciklerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Bu sorunu yaşayan kişinin yapması gereken son işlem ise, bol bol meyve ve sebze tüketerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktır. Bu şekilde oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. 
  ]]>
  Bademcik Ameliyatı 4 Gün https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-4-gun.html Sat, 13 Oct 2018 03:21:32 +0000 Bademcik ameliyatı 4 gün, Bademcik bütün insanlarda bulunan bir organdır. Bu bademciğin bir çok görevleri bulunmaktadır. Bazen bu bademcikler hastalanır. Bu hastalıklar zaman içerisinde geri düzelir düzelmeyen bademcikler Bademcik ameliyatı 4 gün, Bademcik bütün insanlarda bulunan bir organdır. Bu bademciğin bir çok görevleri bulunmaktadır. Bazen bu bademcikler hastalanır. Bu hastalıklar zaman içerisinde geri düzelir düzelmeyen bademcikler için en yakın uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Eğer uzmanlar bademciğinizin alınmasını istiyorsa bu sizin iyiliğiniz içidir. Ve bademcik ameliyatı olmalısınız. 

  Bademcik ameliyatı sonrası 4 gün boyunca kişi iyileşemez. Yani kişiye iyi bakılmalıdır. Bademcik ameliyatından hemen sonra kişi sık sık ateşlenebilir. Ateşlendiği dondurma yiyince ateşi düşer. Kişi ameliyat olduktan hemen sonra konuşması kesinlikle yasaktır. Bademcik ameliyatı olduktan en az 3-4 saat sonra konuşabilir. Ancak daha iyi olmasını istiyorsanız bu saati arttırabilirsiniz.

  Bademcik ameliyatı olan kişi 4 gün boyunca sıvı yiyecekler yemesi önerilir aksi taktirde size zarar verir. Örneğin boğaz ağrısı, boğaz kanaması yani kan kokusu gelmesi. Bademcik kişinin sağlığı için alınır ancak bunun zararları da vardır. Örneğin ağzımızdan giren mikrop hemen midemize gider. Bademcik ameliyatı olan kişi 4 gün boyunca iyi bakılmalı soğuğa çıkmamalı. Çok soğuk yiyecekler çok sıcak yiyecekler veya içecekler yememelidir. 

  Bademcik ameliyatı 4 gün çok sıcak almaması dahilinde ılık yani oda sıcaklığında süt, ayran, puding, çorba gibi yiyecekler veya içecekler içilmelidir. Yada yiyemeyeceği yemek yani katı gıdaları ezerek yedirebilirsiniz. Bunun bir zararı olmayacaktır. Kişi yavaş yavaş ilerleyerek geri katı gıdaları 10 gün içerisinde yemeye alışır. 
  ]]>
  Hamileyken Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/hamileyken-bademcik-iltihabi.html Sat, 13 Oct 2018 06:26:13 +0000 Hamileyken bademcik iltihabı; yaşanma olasılığı normal bireylerle kıyaslandığı takdirde oldukça fazladır. Annelik daha anne karnında iken başlar. Anne adaylarının en büyük arzusu kendisine verilen emaneti sağ salim kuca Hamileyken bademcik iltihabı; yaşanma olasılığı normal bireylerle kıyaslandığı takdirde oldukça fazladır. Annelik daha anne karnında iken başlar. Anne adaylarının en büyük arzusu kendisine verilen emaneti sağ salim kucaklayabilmektir. Bunu sağlayabilmek için anne adayının üzerine birçok sorumluluk düşmektedir. Anne adayı bu dokuz aylık süre boyunca hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını her şeyden daha fazla düşünmesi gerekir. Bademcik iltihabı sağlıklı bireylerde bile en fazla görülen solunum yolu hastalıklarından bir tanesidir. Bu nedenle anne adaylarının bademcik enfeksiyonundan korunması çok kolay değildir. Bazen elinden gelen yapılsa bile dışarıdan kaynaklanan virüs ve bakterilere karşı koyulamayabilir. Artık bu noktadan sonra yapılması gereken en önemli şey eski sağlığa kavuşmaktır. Bu hastalıktan kurtulabilmek için yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır.  


Hamileyken bademcik iltihabından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Günümüzde yaşanılan sağlık sorunlarının pek çoğunun altında ve tedavisinde önemli olan hususun beslenme olduğu birçok uzman tarafından ısrarla vurgulanmaktadır. Beslenmenin anne adayları için diğer bireylere göre daha fazla önem arz ettiği kesinlikle tartışma götürmez bir gerçektir. Bu nedenle başta bademcik iltihabı olamak üzere birçok hastalık ile mücadele edilirken bol miktarda meyve ve sebze tüketimi gerçekleştirilmelidir. Yine kavrulmamış çerezlerle de vücudun güç kuvveti eski haline getirilmelidir.
 • Doktor tarafından verilen ilaçlar verilen talimata göre kullanılmalı gerekirse vitamin takviyesi de istenilmelidir.
 • Anne adayının bol bol istirahat etmesi sağlanılmalıdır. Özellikle gün içerisinde de biraz uyku uyunmalıdır. 
 • Tuzlu su, elma sirkesi ya da ada çayı ile gargara yapılmalıdır.
 • Vücutta oluşan tüm iltihaplanmalar ile mücadele ederken sıvı alımı çok büyük önem arz etmektedir. 
 • Hamileyken bademcik iltihabından kurtulmak kadar korunmak da önemli olduğundan alınacak pek çok tedbir korunmaya da yardımcı olacaktır. 
]]>
Kronik Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/kronik-bademcik-iltihabi.html Sat, 13 Oct 2018 14:23:51 +0000 Kronik Bademcik İltihabı: Genellikle çocukluk döneminde görülen bir boğaz enfeksiyonu olan kronik bademcik iltihabı genellikle radyasyona maruz kalan kişilerde daha sık rastlanır. Ergen ve yetişkinlerde de sık görülen kron Kronik Bademcik İltihabı: 
Genellikle çocukluk döneminde görülen bir boğaz enfeksiyonu olan kronik bademcik iltihabı genellikle radyasyona maruz kalan kişilerde daha sık rastlanır. Ergen ve yetişkinlerde de sık görülen kronik bademcik iltihabı kronik tonsilit olarak da adlandırılır. Önemli bir sağlık problemi olan bu rahatsızlık, bademcik iltihabının 3 haftadan daha uzun süre devam etmesi ve tekrarlanması durumunda kronik olarak adlandırılır. Vücut direncinin düştüğü durumlarda bademcik de toplanmış olan mikropların bademcik tarafından yok edilemediği durumlarda ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı, ilerleyen dönemlerde çok daha farklı ve ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği için dikkate alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Kronik bademcik iltihabı nedenleri, vücuda saldıran bakterilere tepki olarak iltihaplanan bademcikler genellikle geniz akıntısı, burunda tekrarlayan ve sürekli oluşan enfeksiyonlar, kötü ağız kokusu, alerjiler ve kişinin sigara kullanması ya da uzun süre sigara kullanılan alanlarda bulunması gibi durumlar kronik bademcik iltihabı nedenleri arasında sayılabilir.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri, özellikle çocuklarda oluşan kronik bademcik iltihabında lenf dokusunda büyüme olur ve bu durum da gelişim olan boşluğun tıkanmasına sebep olarak grip, nezle gibi hastalıkları ortaya çıkarır ve enfeksiyonlara yakalanma oranını artırır. Kronik bademcik iltihabı, üst solunum yolu tıkanmasında neden olabilir. Bu durum da kişi ağzından nefes alır ve soluduğu havanın burun tarafından süzülmesi nedeniyle boğaz ağrısı ve bronşit riski artar. Bununla beraber kronik bademcik iltihabı özellikle çocuklarda östaki borusu tıkanıklığı nedeniyle orta kulak iltihabına yol açabilir. Kronik bademcik iltihabında yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, iştahsızlık, ses değişikliği, ses kısılması ve genizden konuşma gibi belirtiler de olabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, kronik bademcik iltihabında en sık tercih edilen tedavi yöntemi genellikle bademciklerin ameliyat ile alınmasıdır. Bu rahatsızlıkta kişinin uzun süre antibiyotik tedavisi görmesi doğru bir çözüm yolu değildir. Çünkü bu tedavi yöntemi ancak bir süre etkili olur. Kronik bademcik iltihabı ameliyatında hasta bir gün önce hastaneye yatırılır ve operasyon gerçekleştikten sonraki gün evine taburcu edilir. Ameliyattan sonra hastalara ilk günlerde sıvı gıdalarla beslenmeleri önerilir.
]]>
Tek Taraflı Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/tek-tarafli-bademcik-sismesi.html Sat, 13 Oct 2018 16:55:42 +0000 Tek Taraflı Bademcik Şişmesi; durumu genel olarak enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Özellikle sol bademciğin şişmesi durumunda çoğunlukla virüsler rol oynar. Bu gribe yol açan enfeksiyonlar, halk arasında öpücük hastalı Tek Taraflı Bademcik Şişmesi; durumu genel olarak enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Özellikle sol bademciğin şişmesi durumunda çoğunlukla virüsler rol oynar. Bu gribe yol açan enfeksiyonlar, halk arasında öpücük hastalığı olarak isimlendirilen Ebstein-Barr virüsü ve adenovirüs gibi virüsler sebep olabilir. Bu şekilde virüs kaynaklı olarak gerçekleşen tek taraflı bademcik şişmesi ile birlikte grip belirtileri de gözlemlenir. 

Tek taraflı bademcik şişmesi durumu, bazı zamanlarda ise bakteriyal enfeksiyonlar sebebi ile ve daha dirençli olan mikroplardan dolayı oluşabilir. Tek taraflı bademcik şişmesi enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi, bu enfeksiyonları tetikleyen bazı etkiler de vardır. 

Örnek verecek olursak, çok soğuk su içmek, abartılarak dondurma yemek, kimyasal yakıcı olan bir buharın solunması gibi sebeplerden dolayı tek taraflı bademcik şişmesi gerçekleşebilir. Bu durumun sebebi ise boğaz kısmında meydana gelen bir tahrişin sonucunda ağızda ve boğaz kısmında bulunan bazı bakteriler zarar almış bir bölge gördükleri zaman çoğalmaya başlar ve buna bağlı enfeksiyon da yayılır. Bu durum bilinen boğaz ağrısının yol açtığı üşüme, ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi rahatsızlıklara sebep olur. 

Tek Taraflı Bademcik Şişesi Belirtileri

Tek taraflı bademcik şişmesi sırasında, bunu yaşayan hasta genel olarak boğazının yan bölgelerini göstererek ağrıyı tarif eder. Ancak bu tarif edilen bölgeler genel olarak, bademciklere bağlı bir şekilde çalışmakta olan lenf bezlerinin bölgesidir. Bademciğin şişip şişmedi, kulak burun boğaz uzmanının yaptığı muayene sonucunda ortaya çıkar. Bademciklerin her büyüdüğünde, şişmiş ve iltihaplı olduğu anlamına gelmez, bu ikisinin yanı sıra  kızarıklık ve beyazımsı bir görünüme de sahip olması gerekir. Bademciğin şişmesi ve şişlik seviyesi muayene sonucunda anlaşılabilir. Lenf bezi şişlikleri ise bademcikler gibi değilidir. Bunun için bademcikler arasında kalan bölgenin, dişlerin ve tükürük bezlerinin iltihaplanması gerekir ki buna da farenjit adı verilir. 

Tek Taraflı Bademcik Şişmesi Tedavisi 

Tek taraflı bademcik şişmesi, eğer viral bir enfeksiyon sebebiyle oluşmuş ise bir hafta veya daha az bir sürede genel bir şekilde kendiliğinden geçecektir. Fakat bu durum bakteri adı verilen ve tedavi edilmediği sürece komplikasyonlara neden olan bir sebepten dolayı şişmiş ise ve hasta tedavi edilmez ise farklı sorunlar ve şikayetler de ortaya çıkabilir. Özellikle beta ismi verilen enfeksiyon böbrekleri, kalbi, eklem yerlerini ve deriyi tutabilen şiddetli diğer enfeksiyonlarında oluşmasına sebep olabilir.
]]>
Bademcik Bezesi https://www.bademcik.org/bademcik-bezesi.html Sat, 13 Oct 2018 18:42:12 +0000 Bademcik Bezesi, çoğu kez insan vücudunda oluşan enfeksiyonlar nedeni ile meydana çıkan bir rahatsızlıktır. Boğazın iki tarafında olan bademcik bezeleri soğuk algınlığı, diş ağrısı ve bunlardan ötürü oluşan iltih Bademcik Bezesi, çoğu kez insan vücudunda oluşan enfeksiyonlar nedeni ile meydana çıkan bir rahatsızlıktır. Boğazın iki tarafında olan bademcik bezeleri soğuk algınlığı, diş ağrısı ve bunlardan ötürü oluşan iltihap sebebiyle şişkinlik gösterirler. Doğrusu bademcik bezesi insan vücudunda oluşan herhangi bir mikropları, bakterileri ve insan vücudunu tehdit eden olayları şişerek belli eder. Bademcik bezesi elle tutulduğu zaman fark edilebilir ve boğazın ağrımasına da sebep olur. Bademcik bezesi insanın çene altında bir şişlik halinde olur. Bademcik bezesinin en çok sebebi insan vücudunda oluşan iltihaplara karşı boğazda bulunan lenf düğümlerinin iltihaplanmasıdır. Bademcik insan vücuduna giren mikroplarla savaşmakla yükümlüdür. Bu mikroplar bademcik bezesine sebep olurlar. Bademcik bezesi bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkinlere göre çocuklarda daha fazla oluşmaktadır. Bunun sebebi ise çocuklar daha hareketli olduğundan dolayı ve daha fazla terlediklerinden dolayı mikrop kapma olasılığı daha fazladır.

Bademcik Bezesi Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

 • Aşırı soğuk içecekler içilmemelidir.
 • Kış aylarında soğuk hava solmaktan kaçınmalıdır.
 • Vücuda bol derecede C vitamini takviyesi yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcak içeceklerden ve yemeklerden kaçınılmalıdır.
 • Dişinizde oluşan çürükleri önemsemeli ve tedavi ettirmelisiniz.
 • Yazın sıcak havalarda klima önünde fazla durulmamalıdır.
 • Yazın sıcak havalarda terlediğiniz zaman soğuk su içilmemelidir.

Bademcik Bezesi Tedavisi

Bademcik bezesi olduğu zaman aşırı derecede şişmesini beklemeden doktora gidilmelidir. Doktor kontrol ederek gereken tedaviyi uygulayacaktır.

]]>
Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası https://www.bademcik.org/bademcik-geniz-eti-ameliyati-sonrasi.html Sat, 13 Oct 2018 23:45:08 +0000 Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası, bu tür ameliyatlar çok ağır olmamakla beraber genel anestezi verilerek uygulanır. Operasyonu genellikle 15 ile 20 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Anestezi ve ağrı kesicilerin etki Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası, bu tür ameliyatlar çok ağır olmamakla beraber genel anestezi verilerek uygulanır. Operasyonu genellikle 15 ile 20 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Anestezi ve ağrı kesicilerin etkisi geçtikten sonra çok olmasa da ağrılar başlamaktadır. Ve genellikle aynı gün içerisinde hasta evine taburcu edilebilmektedir. Tabi operasyon sonrası istenmeyen durumlar gerçekleştiği takdirde 1 gece hastanede gözetim altında bırakılabilmektedir.

Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası olası durumlar,

Hastada ağrı, ateş, beslenmeye dikkat edilmelidir. Genel anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan sonrasında en azı 3-4 saat hiçbir şey yenilip içilmez. Bu süre sonrasında boğazın daha fazla tahriş olmaması için hastaya sert olan yutkunmakta zorluk yapacak gıdalar tüketilmemelidir. Genellikle daha yumuşak sıvı ağırlıklı besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Özellikle bol miktarda sıvı içecekler ve su tüketimi çok nemlidir. Hastanın bakımı da çok önemlidir. İlk bir iki gün daha soğuk ılık içecekler süt, çorba meyve suları gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu esnada boğazdan bir kaç damla kan gelebilir böyle bir durumda uzmana görünmekte fayda vardır. İlaç olarak ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Ağrı olduğu zamanlarda alınması yeterli olacaktır. Doktor vermediği sürece antibiyotik alınması doğru değildir. Ameliyat sonrası birkaç gün ağrılar devam edebilir. 4-5 gün sonra batma hissi azaldığında yavaş yavaş katı gıdaya geçilebilinir. Ameliyat sonrası ağızda koku olacaktır. Bu kokuları gidermek için oksijen suyu ile geniz bölgesi yıkanabilir.  Oksijen suyu ile yıkanması iyileşmeyi hızlandıracaktır ve burunda, ağızda oluşan koku zamanla azalmaya başlayacaktır. Aksi bir durumda doktora gidilmelidir.

Bademcik geniz eti ameliyatı sonrası  dikkat edilmesi gerekenler,

 • Asitli içeceklerden uzak durulmalı,
 • Katı gıdalardan ve sıcak gıdalardan uzak durulmalı,
 • Bol sıvı içecek ve özellikle su çok tüketilmeli,
 • Gerekmediği sürece eğilip doğrulmamalı,
 • Öksürmek ve horlamak gibi durumlardan uzak durulmalı,

]]>
Bademcikleri Aldırmak https://www.bademcik.org/bademcikleri-aldirmak.html Sun, 14 Oct 2018 00:12:09 +0000 Bademcikleri aldırmak, Bademciklerimiz dilin arka kısmında sağ ve solda olmak üzere yuvarlak dokular şeklinde olur. Bademciklerimiz vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde önemli rol alır. Bademciklerimiz de kimi zaman yanma yu Bademcikleri aldırmak, Bademciklerimiz dilin arka kısmında sağ ve solda olmak üzere yuvarlak dokular şeklinde olur. Bademciklerimiz vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde önemli rol alır. Bademciklerimiz de kimi zaman yanma yutkunma boğazda ağrı ve hassasiyet ile baş ağrısı ateşte olabilir. Bu gibi ağrılar başladığında bademciklerde bakteriye bağlı enfeksiyon olabilir. Doktorunuza başvurduğumuz da bu gibi ağrıların tedavisi de yapılabilir. Bademciklerde ameliyat denildiğinde yapılması gereken bademciklerin bulunduğu yerden alınmasıdır. Bademcik ameliyatlarında 3-10 yaş arası idealdir. Bademcik ameliyatı üç yaşın altındaki çocuklarda mecbur kalınmadığı takdirde alınması uygun olmaz. Boğaz enfeksiyonu bademciklerin şişmesi ile ortaya çıkan sık sık tekrarlayan enfeksiyon hastalıklarıdır. Bademcikleri aldırmak için yılda 5 kez bademcik enfeksiyonu geçirmesi gerekir. Bademcik yüzünden yutkunma ve solunum güçlüğü ve şikayetleri olması gerekmektedir. Bu gibi şikayetlerde bademciklerin alınmasını karar verilebilir. Bademcik aldırma yapılmadan önce ağrı kesiciler ve Antibiyotikler kullanarak tedaviye yanıt vermiyorsa, bademcik aldırma ameliyatı yapılabilir.

Bademcikleri aldırmaK faydalı mı zararlı mı

Bademcik ameliyatı bir daha boğaz enfeksiyonu olmayacağı anlamına gelmez. Boğazımızdan bademcikleri alındığında boğaz ağrıları tekrarlayabilir. Bademcik aldırma da birçok kişi bademcikleri alındıktan sonra rahatla ya biliyor. Bademcik aldırma da boğaz enfeksiyonları ve ağrılar da azalma görülmektedir. Tabii ki Bademcik aldırma da da bazı operasyonlarda olduğu gibi riskleri de vardır. Ancak günümüz ve teknoloji ile Ameliyat sırasında oldukça komplikasyon görülmeyecek kadar azdır. Bademcik aldırma da karşılaşılan kanama olağandır. Bademcikler çocuklarda büyümeyi yetişkinlerde ise günlük işlerini engelleyen rahatsızlıklardır. Şişmiş ve enfeksiyona uğramış bir bademcikle yaşama tabi ki zordur. Bademcikleri aldırmak faydalı mı zararlı mı kendimizi Artık karar vererek ve daha sağlıklı bir yaşam için adım atabiliriz. Bademcikleri aldığımız takdirde Ameliyat öncesi ve sonrasında bakımınıza dikkat edildiği takdirde iki hafta içinde iyileşmek mümkündür.
]]>
Sürekli Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/surekli-bademcik-iltihabi.html Sun, 14 Oct 2018 20:11:16 +0000 Sürekli Bademcik İltihabı, oluşması insan sağlığı açısından hiçte iyi bir durum değildir. Bademcik görevi, dış etkenler sayesinde insan vücuduna giren mikropları engelleyen, mikropların kana karışmasını engelleyerek v Sürekli Bademcik İltihabı, oluşması insan sağlığı açısından hiçte iyi bir durum değildir. Bademcik görevi, dış etkenler sayesinde insan vücuduna giren mikropları engelleyen, mikropların kana karışmasını engelleyerek vücudu mikroplardan korumaktadır. Ancak devamlı iltihaplanan ve mikrop öldürme görevini yerine getiremez duruma gelen bademcik mikrobun kana karışmasını önleyemez bu duruma tıp alanında bademcik iltihaplanması adı verilir. Devamlı bademcik iltihaplanması olduğunda vücutta bulunan kanın aşırı miktarda bakteriyle mikrop oluşmasına sebep olur. Sonrasında vücutta özellikle hayati organ olan kalp kapakçıkları ile böbrekleri olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Bademciklerin arada bir iltihaplanması ise normal bir durum olarak karşılanır. Ancak devamlı iltihaplanması ise oldukça tehlikeli bir durumdur. 

Devamlı bademcik iltihaplanması rahatsızlığı sonrasında alınan antibiyotiklere karşıda direnç kazanan mikroplar ilaç kullanılarak yapılan tedavilerde ise hiç işe yaramaz buda devamlı olarak bademciklerde iltihaplanmaya neden olur. Yutakta bademcik ve lenf dokusunun oldukça önemli savunma görevi vardır. Kendini yenileyen mikrop saldırıları sebebiyle bunlara tepki olarak oluşan iltihaplanma sonrasında bademcik dokusunun çok fazla büyümesi ve vücutta tek başına bir iltihap odağı meydana getirir. Özellikle de çocukluk çağında oluşan bademcik iltihabı sıradan görülse bile neden olacağı komplikasyonlar bakımından oldukça önemlidir. Bu rahatsızlıkta yaşın oldukça önemi vardır. Erişkin çağdaki bademcik problemi çok daha karmaşık olduğundan daha farklı çözümlere gereksinim duyulmaktadır. Çocukluk çağında ise daha basit olur. Günümüzde adenoitlerin ve bademciklerin alınması çocuklarda kızamık geçirmek kadar önemsiz bir duruma gelmiştir. Bademciklerin alınması çok daha ciddi problemlerin oluşmasına engel olur.

Sürekli Bademcik İltihabı Kolaylaştıran Etkenler
 • Genizden akıntı
 • Alerjiler
 • Burunda yenileyen enfeksiyon
 • Sigara bağımlılığı
 • Kötü ağız kokusudur.
]]>
Sağlıklı Bademcik https://www.bademcik.org/saglikli-bademcik.html Mon, 15 Oct 2018 10:29:39 +0000 Sağlıklı Bademcik, boğaz kısmının iki yanında bulunan badem şeklindeki dokuların hasar görmemiş normal halidir. Yaklaşık 2 cm boyunda ve 1 cm eninde olan bademcik hafif pembe ve ten rengindedir. Ağız içerisinde yer alan ve ba Sağlıklı Bademcik, boğaz kısmının iki yanında bulunan badem şeklindeki dokuların hasar görmemiş normal halidir. Yaklaşık 2 cm boyunda ve 1 cm eninde olan bademcik hafif pembe ve ten rengindedir. Ağız içerisinde yer alan ve bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturan sağlıklı bademcik vücudu enfeksiyona karşı korur. Söz konusu bu bademcik bebek ve çocuklarda yetişkin insanlara göre daha büyük yapıdadır. Her insanda bulunan bu organ birtakım hastalıklara maruz kaldığında olduğundan daha farklı bir şekil alıp enfeksiyon durumu ile birlikte yapısal farklılık gösterebilir. Solunum yoluyla alınan mikroplara ket vuran sağlıklı bademcik bazı organizmalarla karşılaştığında reaksiyon gösterir. Boğaz girişinde dil kökü ve küçük dil arasına yerleşen normal halde olan sağlıklı bademcik geniz alanı kapsamındadır. Ayna veya tıbbi cihazlarla kontrol edildiğinde bu dokunun yapısını görmek mümkündür. Bu doku kapsüle sarılı bulunur. Yutak kaslarını hareket ettirdiğinde bu kapsüle bağlanır. Sağlıklı bademcik dokusuna sahip insanlar sindirim ve solunum sisteminin ilk aşamasında gıda maddeleri ve solunan hava ile temasa geçer. Özellikle her türlü gıdanın yutulmasına yardımcı olur. Ağız ya da burun deliklerinden içeri geçiş yapan mikroplar bademciğin savunma mekanizmasına denk gelir. Bu durumda bağışıklık sistemine uyarıda bulunup salgıladığı sıvı ve doku hücresi ile koruma görevi üstlenir.

Sağlıklı bademcik muayenesi

Sağlıklı bademcik her ne durumda olursa olsun mutlaka hekim tarafından muayene edilmelidir. Muayene esnasında tıbbi araç gereçlerle ışık eşliğinde bademcik yüzeyine bakılır. Günümüzde daha da gelişim gösteren cihazların varlığı ile endoskopik özellikli kamera kullanımıyla sağlıklı bademciğin niteliği muayene edilebilir. Bu sırada birbiriyle bağlantılı noktalardan olan boyun kısmındaki lenf bezleri de kontrol edilir. Yutma güçlüğü, bademcik üzerinde kızarık, iltihaplanma, kaşıntı, ağrı ve halsizlik yoksa muayene olumlu yönde sonuçlanarak sağlıklı bademcik varlığından söz edilebilir.
]]>
Çocuklarda Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/cocuklarda-bademcik-sismesi.html Tue, 16 Oct 2018 04:34:58 +0000 Çocuklarda bademcik şişmesi; özellikle soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bademcikler, vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Boğaz bölgesinin her iki yanında elle hissedilebilen Çocuklarda bademcik şişmesi; özellikle soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bademcikler, vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Boğaz bölgesinin her iki yanında elle hissedilebilen dokulardır. Çocuklarda bademcik şişmesi; çoğunlukla 3 yaş üzeri çocuklarda çok fazla görülmektedir. Kışın soğuk havalarda üşütme ve soğuk algınlığı ile ortaya çıkar veya yazın çok fazla dondurma ve soğuk gıdalar tüketildiği zaman meydana gelir. Küçük çocuklarda çok büyük rahatsızlık verir ve bademciklerin alınmasını gerektirebilir. Çocukluk döneminde çok sık yaşanan ve en zor hastalık olan bademcik şişmesi, mikropların bademciklerde meydana getirdiği kızarıklık ve büyüme ile oluşur.

Uzmanlara göre; bademcik şişmesi ve iltihaplanması yılda beş kez tekrarlanıyorsa, bademciklerin ameliyat ile alınması gerektiğini söylemektedirler.

Çocuklarda bademcik şişmesi belirtileri;

Genellikle tüm boğazın iltihaplanması sebep olan bademcik şişmesi, çoğunlukla kusma ve öksürük ile kendini belli eder. Daha sonra boğaz ağrısının şiddetlenmesi, halsizlik ve ateş yükselmesi çocuklarda bademcik şişmesinin en önemli belirtilerindendir. Ayrıca çocuğun ağzında kötü bir koku meydana gelmektedir. Boğazını açtığı zaman bademciklerin olduğu bölgelerde sarı benekleri göreceksiniz. Burun akıntısı, sesinin değişmesi, yemek yerken yutkunmada zorluk çekmesi bademcik şişmesi belirtileri arasındadır.

Çocuklarda bademcik şişmesine bakteri ve virüsler sebep olmaktadır. Boğazlarda ve yemek borusu etrafında bakteri ve virüs miktarındaki artış sebebiyle, çok fazla mücadele etmek zorunda kaldıklarında bademciklerde şişme meydana gelmektedir. Ayrıca çok nadirde olsa, akciğer enfeksiyonu, menenjit, böbrek iltihabı, kalp iltihabı, boyun enfeksiyonu ve eklem enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların sebebi olarak da bademcik şişmesi olabilir.

Çocuklarda bademcik şişmesi tedavisi;

Çocukta yüksek ateş ve halsizlik var ise mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız. Gerekli muayeneler sonucunda ilaç tedavisine başlanır. Antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü ile tedaviye başlanmaktadır. Tüm ilaçların çocuğa, doktorun önermiş olduğu dozlarda ve sürelerde ilaçlarını vermeye özen göstermelisiniz. İlaçların yanı sıra çocuğun bol sıvı alması sağlanır, aşırı sıcak ve soğuk gıdalar tüketmemesi gerekir. Ayrıca çocuğun bulunduğu ortamın sıklıkla havalandırılması gerekmektedir. Tüm bunlar uygulandığı zaman kısa zamanda eski sağlığına kavuşacaktır.
]]>
Dil Kökü Bademciği https://www.bademcik.org/dil-koku-bademcigi.html Tue, 16 Oct 2018 15:36:51 +0000 Dil Kökü Bademciği, boğaz giriş kısmında dil yapısının kök çevresinde bulunan boğazın iki tarafını kapsayan iki adet olan dokudur. Sağlıklı bir dil kökü bademciği, ortalama 2-3 cm boyunda ve 1-1.5 enindedir. Dil kökü ba Dil Kökü Bademciği, boğaz giriş kısmında dil yapısının kök çevresinde bulunan boğazın iki tarafını kapsayan iki adet olan dokudur. Sağlıklı bir dil kökü bademciği, ortalama 2-3 cm boyunda ve 1-1.5 enindedir. Dil kökü bademcik açık pembe ve ten rengine sahiptir. Solunum ve ağız yolundan giriş yapan mikroplar dil kökü bademciği kısmına kadar ilerlediğinde bu alan savunmaya işlevini yerine getirip bağışıklık sisteminin bozulmasını önler. Bazen de enfeksiyona karşı dirençsiz kalıp fonksiyonunu yerine getiremeyip birçok hastalığı üzerinde taşıyabilir.

Dil kökü bademciği enfeksiyonu

Söz konusu bu organın zararlı bakteri ve virüslerden ötürü hasar görmesiyle birlikte şişlik, kaşıntı, renk değişikliği, ağrı ve iltihaplanmaların dil köküne yakın alanda bademcik üzerinde oluşmasıdır. Zarar teşkil eden mikroorganizmalar bu bölümde enfeksiyon oluşumunu tetikler. Dil kökü bademcik dokusu üzerinde pullanma ve normal dokusu dışında farklı yapının olması bu alanda iltihaplanmaya sebep olur. Dilin kök kısmında yanma, kabarcık, yaralanma ile birlikte yutkunmada güçlük çekilir. Dil kökü bademciği enfeksiyonu, boğaza bir maddenin takılı olduğu hissini verir. Bununla beraber ses değişikliği, yüksek ateş, öksürük ve iştahsızlık meydana getirir.

Dil kökü bademciği enfeksiyonu tedavisi

Bu tür rahatsızlık yaşayan insanlar ihmal etmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Gerekli muayene ve tetkiklerle birlikte ilaç doktorun önerdiği ilaç tedavisinin düzenli yapılmasıyla dil kökü enfeksiyonu tedavisi kısa sürede olumlu yanıt verir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, ilacı dozunda ve kullanım kılavuzuna uygun olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı sıcak ve soğuk besinler tüketilmemelidir. Katı gıdalar iyileşme aşamasına kadar tercih edilmemelidir. Bunun yerine yumuşak nitelikli ve akışkan besin maddeleri tüketildiğinde tedavi süreci hız kazanır.
]]>
Tek Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/tek-bademcik-sismesi.html Wed, 17 Oct 2018 10:25:48 +0000 Tek Bademcik Şişmesi, Boğazın sağ ve sol tarafında bulunan bademcikler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruma görevine sahip olan bademcikler bazı nedenlerden dolayı tek veya çif Tek Bademcik Şişmesi, Boğazın sağ ve sol tarafında bulunan bademcikler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruma görevine sahip olan bademcikler bazı nedenlerden dolayı tek veya çift taraflı olarak şişebilir. Özellikle de soğuk havalarda birçok kişiyi etkileyen bir rahatsızlık olan tek bademcik şişmesi, genellikle kişinin boğazının tek ağrımasına neden olarak günlük hayatını oldukça olumsuz etkileyebilir. Bademciğin yalnızca bir tarafının iltihaplı hale gelmesi durumu olan tek taraflı bademcik şişmesi bağışıklık sistemi zayıf olduğu durumlarda mikroplar sebebi ile enfekte olarak şişer.

Tek bademcik şişmesi nedenleri, bu rahatsızlığa sebep olan en önemli etken bakteri ve mikropların neden olduğu iltihaplardır. Aynı zamanda tek taraflı bademcik şişmesi, enfeksiyonu tetikleyen soğuk içecekler içilmesi, yakıcı ve kimyasal bir buharının solunması ve aşırı dondurma yenmesi gibi durumlardan da kaynaklanabilir. Çünkü bu gibi nedenler boğazda ortaya çıkan bir tahriş sebebiyle boğazda ve ağızda bulunan bir takım bakteriler zarara uğramış bu bölgede çoğalmaya başlayarak enfeksiyon durumu yaratır ve bu durumda tek bademcik şişmesine neden olabilir. Aynı zamanda hastanın aşırı sigara içmesi ya da sigara içilen ortamlarda bulunması, toz ve kimyasal deterjanlara olan alerjiler, bağışıklık sisteminin düşük olması, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar ve bademcik kanseri gibi durumlar da tek bademcik şişmesi nedenleri arasında sayılabilir.

Tek bademcik şişmesi belirtileri, tek bademcik şişmesinde genellikle bademcik bölgesinde ağrı hissedilir ve bademcik şişmesinden dolayı kişide yutkunma güçlüğü ortaya çıkar. Bununla birlikte kişi soluk alıp verirken sıkıntı çekebilir ve yemek yeme esnasında ya da bir şey içerken bademcik de hissedilen ağrı daha da artar. Vücudun direncini kıran bu durumda şişen bademciğin üst tarafında kaşıntı oluşabilir ve bununla beraber boğazda yanma, şişen bademcikte kızarıklık, yüksek ateş, halsizlik ve yorgunluk hissi, iştahsızlık, bulantı, yutkunma esnasında şişen bademcik tarafında bulunan kulakta ağrı, çene ve boyunda şişmiş lenfler ve ses değişikliği gibi belirtiler görülebilir.

Tek bademcik şişmesi tedavisi, viral enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan tek bademcik şişmesi genellikle bir hafta sonra kendiliğinden geçer. Ancak tedavi edilmeyen bademcik şişmeleri komplikasyonlara sebep olarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Özellikle beta adı verilen enfeksiyondan kaynaklanan tek bademcik şişmesi, kalp, böbrek, eklem ve deride ortaya çıkabilecek enfeksiyonlara neden olabilir. Tedavi edilmeyen tek bademcik şişmesi durumunda enfeksiyon lenf bezlerine sıçrayabilir deri ve kasların arasına girerek kalpte oldukça şiddetli apse ortaya çıkmasına neden olabilir. Tek taraflı bademcik şişmesi tedavisinde genellikle bitkisel tedavi yöntemleri oldukça etkilidir. Bununla beraber bakteriyel nedenlerden kaynaklanan tek bademcik şişmesinde genellikle antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Ancak kişinin rahatsızlığı devam ediyorsa bademcik ameliyat ile alınmalıdır. 
]]>
Bademcik Neden Şişer https://www.bademcik.org/bademcik-neden-siser.html Wed, 17 Oct 2018 13:00:25 +0000 Bademcik neden şişer, özellikle çocuklarda görülen bu sağlık sorunu annelerin en büyük sıkıntılarından biridir. En sık çocuklarda rastladığımız bu durumun pek çok nedeni vardır ve çocukların yutkunma güçlüğü çekme Bademcik neden şişer, özellikle çocuklarda görülen bu sağlık sorunu annelerin en büyük sıkıntılarından biridir. En sık çocuklarda rastladığımız bu durumun pek çok nedeni vardır ve çocukların yutkunma güçlüğü çekmesi nedeniyle yemek yemeleri oldukça güçleşir, hatta su bile içemez duruma gelirler. Bademcik şişmesi genelde enfeksiyonlar nedeni ile oluşur. Enfeksiyonlar ise genellikle virüs yada bakterilerden kaynaklanmaktadır. Virüslerin ve bakterilerin sebep olduğu bademcik şişmesine, genelde grip belirtileri de eşlik edebilmektedir. bademcikler birer lenf bezidir, bu lenf bezleri vücuda giren bakteri, virüs yada toksin gibi zararlı maddelerle mücadele etmek durumunda kaldıklarında şişerler. 

Şişen bademcikler ağız açıldığında çıplak gözle bakılınca bile görülebilmektedir. Bademcik şişmesi genelde, yutkunmada güçlük, yüksek ateş ve titreme, baş ağrısı, kulak ve boğaz ağrısı, çene ve boğazda hassasiyet gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Eğer bademcik şişmesi 1 yıl içerisinde 7 veya daha fazla kez tekrar etmişse, orta yada ileri derecede bademcik taşı öyküsü yaşanmış ise, bademcik kanseri durumu söz konusu ise bu durumda cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. Ancak boğaz şişmesi şiddetli, ağrısına dayanılmayacak kadar kötü ve bakteriyel iltihaplanmadan kaynaklanıyor ise öncelikle bir doktora gidilmeli ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Bunun yanı sıra boğazı rahatlatacak pastiller ve boğazı yumuşatmak için bol sıvı tüketilmelidir.

Bademcik neden şişer
 • Streptokok boğaz ağrısı
 • Soğuk algınlığı ve grip
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Öpücük hastalığı
 • Bademcik taşı
 • Peritonsiller apse
 • Sigara (sigara kullanımı boğazda mikroplarla savaşan vücut ünitelerini savunmasız bıraktığı için boğaz şişmelerine neden olabilmektedir)
 • Kanser (nadir olarak görülse de boğaz şişmesinin nedenleri arasında yer almaktadır)
 • Sinüzit bademcik şişmesinin en sık rastlanan nedenleri arasında yer almaktadır.
]]>
Sık Sık Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/sik-sik-bademcik-sismesi.html Wed, 17 Oct 2018 22:22:42 +0000 Sık sık bademcik şişmesi, bademcik kişilerin boğaz kısmında bulunan, tükettiği besinler veya solunum yoluyla ağızdan geçen mikropları ve çeşitli bakterileri tutarak bünyeye geçmesine engel olan lenf bezleridir. Kimi zaman ki Sık sık bademcik şişmesi, bademcik kişilerin boğaz kısmında bulunan, tükettiği besinler veya solunum yoluyla ağızdan geçen mikropları ve çeşitli bakterileri tutarak bünyeye geçmesine engel olan lenf bezleridir. Kimi zaman kişilerde bademcik bazı mikroplara yenik düşer ve buna bağlı olarak bademcik iltihaplanması veya şişmesi gibi rahatsızlıklara neden olur. Bademcik rahatsızlıklarının kişilerin yediği besinlerin hijyeninden, bünyesinde oluşan alerjilere kadar bir çok sebebi vardır. Fakat kimi kişiler de bademcik sürekli ve kendini tedaviden sonra bile tekrarlayarak şişmeye ve iltihaplanmaya devam eder. Sık sık bademcik şişmesi yetişkinlerden çok çocuklar da sürekli meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük hayatını doğrudan etkiler. Kimi zaman kulak ağrılarına kadar ilerler. Özellikle katı besinler başta olmak üzere yemek yeme işlemi zorlaşır. Kişinin vücudu halsiz düşer ve kimileri bu dönemi yatarak bile geçirebilirler.
Böyle bademcikler rahatsızlanmaya kronikleşmiş bademciklerdir. Bademcik şişmelerinde çeşitli antibiyotik tedavileri mümkün olsa da bazen ufak bir cerrahi operasyonla bademcikleri aldırmak kesin tedavi olacaktır. Bademcikleri aldırmak bir organ eksikliği olarak kabul edilmemelidir.

Sık sık bademcik şişmesine karşı neler yapılabilir
 • Kişi kesinlikle bol bol su ve sıvı tüketmelidir.
 • Tüketilen besinlerin hijyenine kesinlikle dikkat etmek gerekir.
 • Bitki çaylarına ağırlık verilebilir.
 • C vitaminini sık sık tüketmek faydalı olacaktır.
 • Katı gıda tüketiminin zor olduğu zamanlarda yemek işlemine çorbalarla başlanabilir.
 • Kişi mümkün olduğu kadar besin almaya özen göstermelidir. Düzensiz besin alan vücut daha çabuk yenik düşer.
 • Soğuk almamaya ve vücudun sıcak tutulmasına özen gösterilmelidir.
 • Boğaz sürekli olarak gargara yapılmalıdır.
 • Bademcik şişmesi döneminde kesinlikle sigara içilmemelidir.
 • Evde atlatılmaya çalışan bademcik şişmelerinde sarımsak kişi bünyesinde doğal bir antibiyotik olur.
 • Aşırı devam eden ve gittikçe ağırlaşan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gerekli antibiyotiklerle tedavi mümkündür. Genel olarak sık sık bademcik şişmesi yaşayan bünyelerde bademciklerin alınması gerekebilir.
]]>
Bademcik Ameliyatı Riskleri https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-riskleri.html Thu, 18 Oct 2018 10:31:28 +0000 Bademcik ameliyatı riskleri, da bazı bünyesinde barındıran ameliyat türlerinden bir tanesidir. Bademcik ameliyatı pek çok ameliyat ile kıyaslandığında oldukça basit bir cerrahi müdahale türüdür. Tıp biliminde uygulanan Bademcik ameliyatı riskleri, da bazı bünyesinde barındıran ameliyat türlerinden bir tanesidir. Bademcik ameliyatı pek çok ameliyat ile kıyaslandığında oldukça basit bir cerrahi müdahale türüdür. Tıp biliminde uygulanan yüzlerce çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri büyük fayda sağlamak ile birlikte bazı risklerin de oluşumuna neden olabilir. En riskli tıbbi müdahale çeşidi ise ameliyattır. Fakat ameliyat bazı hastalıkların kalıcı olarak tedavisi için tek çözüm yolu olduğundan bu yönteme sıklıkla başvurulur. Burada doktor tarafından ameliyata karar verirken hastanın ve hastalığın durumu dikkate alınarak fayda ve zarar analizi yapılır. Bademcik ameliyatı için de aynı durum geçerlidir. Kaldı ki bademcik ameliyatının riskleri sıradan ameliyat riskleri ile hemen hemen aynı niteliktedir. 

Bademcik ameliyatı riskleri nelerdir 
 • Bademcik ameliyatı olacak hasta ile ilgili yaşanabilecek en ciddi yan etki verilen anesteziye ilişkindir. Bademcik ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılan bir tıbbi müdahaledir. Anestezi uzmanı hastanın yaşı, sağlık durumu ve kilosuna uygun dozda anesteziyi yapmak zorundadır. Anestezi dozunun iyi ayarlanmaması ya da bazı gribal hastalıklar mevcut iken verilen anestezi hastanın hayati risk ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Anestezi konusunda çocuklar ve yaşlılara daha fazla dikkat edilmesi gerekir. 
 • Ameliyat anında bazen şiddetli kanama yaşanabilir. Bu duruma bağlı olarak ameliyat süresi uzar.
 • Ameliyat anında ya da iyileşme sürecinde hijyene dikkat edilmediği durumlarda bazı hastalar enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir. 
 • 3 yaşın altındaki çocuklarda yapılan bademcik ameliyatı riskleri oluşabilir. 
 • Bademcik ameliyatı sonrasında hastanın ameliyat edilen bölgesi bir süre sonra sert bir kabuğa dönüşür. Bu kabuk zamanla küçülür ve yerinden kalkar. Eğer bu kabuk başta beslenme olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak erken çıkarsa kanama oluşabilir. 
]]>
Tekrarlayan Bademcik İltihabı https://www.bademcik.org/tekrarlayan-bademcik-iltihabi.html Fri, 19 Oct 2018 02:13:56 +0000 Tekrarlayan Bademcik iltihabı, uzun süren ve sürekli tekrarlanan bademcik enfeksiyonu solunum bölgesinde ciddi sorunlar oluşturur. Burun ve ağız yoluyla vücuda giren zararlı mikroplar, bakteriler, bulaşıcı hastalıklar boğaz solun Tekrarlayan Bademcik iltihabı, uzun süren ve sürekli tekrarlanan bademcik enfeksiyonu solunum bölgesinde ciddi sorunlar oluşturur. Burun ve ağız yoluyla vücuda giren zararlı mikroplar, bakteriler, bulaşıcı hastalıklar boğaz solunum bölgesinde toplanır. Bademcik hassas olduğu için iltihabı yok edemez. İltihap boğazı esir alır. İnce tabaka halinde iltihap boğaz da sert yüzey oluşturur. Yeşil ve beyaz renk olarak görünür. Çocuklar da yüksek ateş, boğaz ağrısı, kusma, iştahsızlık hastalığın başlangıcını belirtir. 

Tekrarlayan bademcik iltihabı bu hastalık direk kana karışır. Vücut zararlı maddeleri idrar yoluyla dışarı atar. Ama bazı mikroplar dışarı atılmaz. Bu mikroplara karşı vücut yenik düşer. Bakteriler solunum bölgesinde birikir. Bademciklerin şişmesine neden olur. Kişinin sürekli bademcik şikayetleri varsa ameliyatla bademcik alımı doktorlar tarafından yapılır. Risksiz ameliyattır. Boğazın iltihap kapmaması için sigara, alkol alışkanlığı bırakılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Lavabo, banyo hijyen alışkanlığına dikkat edilmelidir. Cinsel yoluyla bulaşan hastalıklara karşı önlem alınmalıdır. Sürekli bademcik iltihap kapıyor ise doktor kontrolünde 3-4 haftada bir depo penisilin tedavisi yapılmalıdır.

Tekrarlayan bademcik iltihabı nedenleri

Kişide gıdalara karşı veya toz deterjana karşı alerjisi varsa iltihap görülür. Ağız kokusu varsa diş çürümesi iltihap görülür. Diş sağlık problemleri oluşması sinir sistemine etki eder ve bademcik bölgesinde iltihap oluşur. Burun ve ağız yolunda alınan mikrop, bakteriler, bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyonlar bademcik bölgesinde iltihap oluşturur. Geniz eti sorunu varsa ve geniz eti akıntısı bademcik sağlığına etki eder. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar boğaz iltihabın belirtisidir.
]]>
Sağ Bademcik Şişmesi https://www.bademcik.org/sag-bademcik-sismesi.html Sat, 20 Oct 2018 00:45:27 +0000 Sağ bademcik şişmesi, Burundan ve ağızdan giren mikroplarla savaşma mekanizmasına sahip olan sağ ve sol kısımda konumlanan bademcikler tarafından yapılır. Hassas olan bademcikler bazen bu savaşı kaybeder ve hasta olur. Boğazım Sağ bademcik şişmesi, Burundan ve ağızdan giren mikroplarla savaşma mekanizmasına sahip olan sağ ve sol kısımda konumlanan bademcikler tarafından yapılır. Hassas olan bademcikler bazen bu savaşı kaybeder ve hasta olur. Boğazımızda sağ tarafta sağ bademcik sol tarafta sol bademcik bulunur. Enfeksiyon alan bademcikler de ağrı ve şişlik görülür. Sağ bademcik şişmesi yutkunma sorunu yaşanabilir. Her iki tarafta enfeksiyon görülebileceği gibi tek taraflı da olabilmektedir. Sağ bademcik şişmesi vücudun direncini kıran bir etkendir. Yemek yerken oluşan bu ağrı ve yutkunma da zorluk hissi kişinin yemek yemesini engelleyebilir, bu nedenle kişinin bağışıklık sistemi de zayıflar. Tedavi edilmeyen sağ bademcik şişmesi yanma hissi, kızarıklık ve ateşe neden olur. Nefes almakta zorluk çeken kişi normal hayatına devam etmekte güçlük çeker. Sağ bademcik şişmesi sebepleri arasında, grip, soğuk algınlığı, aşırı soğuk gıdalar ve içecekler tüketmek, enfeksiyonlar, virüsler neden olmaktadır. 

Sağ bademcik şişmesi tedavisi, Kulak, burun, boğaz uzmanına görünerek muayene olmak gerekir. Sağ bademcik şişmesi tedavisinde doktorun reçetelendirdiği ilaçlar etkili olacaktır. Bu ilaçlar ağrı kesici, antibiyotik ve sprey gargara formunda ilaçlardır. Çok ciddi olmadıkça bademcik ameliyatı tavsiye edilmez. Uygulanacak bitkisel kürlerle sağ bademcik tedavi edilebilir. Öncelikle beslenme düzeni dikkatli bir şekilde gözden geçirilmelidir. Zayıflanan metabolizma sağlıklı taze gıdalar tüketilerek desteklenir. Makaleyi okurken sağ bademcik şişmesi problemi olan kişilerin, "boğaz ağrısı varken beslenmek ne mümkün dediğini duyar gibiyim" yapmanız gereken yumuşak dokulu gıdaları buharda pişirme teknikleri kullanarak hazırlamaktır. Sıvı olarak tüketmekte mümkün. Taze sebze çorbaları hazırlayarak ılık olarak tüketebilir, yada katı meyve sıkacağıyla C vitamini yüksek meyve ve sebze suları hazırlayarak tüketebilirsiniz. Böylelikle hastalık sürecini kısaltabilir, yeniden yakalanma riskini azaltabilirsiniz.  Sık hastalanan sağ bademcik son çare olarak ameliyat ile alınarak kalıcı sonuç alınabilir. Unutmayın önlemek, düzeltmekten daha kolaydır. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Bademcik Çürümesi https://www.bademcik.org/bademcik-curumesi.html Sat, 20 Oct 2018 04:30:31 +0000 Bademcik Çürümesi, Bulaşıcı niteliği bulunan bademcik çürümesi sorunu risk boyutları oldukça yüksektir. Bu olumsuz durumun yaşanması beraberinde hastaların bir takım hastalıklara yakalanmasına yol açmaktadır. Yaşa Bademcik Çürümesi, Bulaşıcı niteliği bulunan bademcik çürümesi sorunu risk boyutları oldukça yüksektir. Bu olumsuz durumun yaşanması beraberinde hastaların bir takım hastalıklara yakalanmasına yol açmaktadır. Yaşanan sorunun kişinin hayat kalitesini düşürdüğü gibi aynı zamanda da iş kaybı yaşamasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü hastalık ilerlemeden bir an önce önlem almak gerekmektedir. Zira bu durum hastanın bağışıklık sistemini güçsüz hale getirip çökmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda da bademcik çürümesi sorunuyla birlikte bademcik iltihaplanması ve farenjit gibi benzer rahatsızlıkların da kendisini göstermesi söz konusudur. Bunun için hastaların uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışması oldukça önemli bir husustur. Benzer sorunlarla karşılaşmaması adına ve hastalığın kronik bir konuma gelmemesi için uzman bir desteğin alınması ve bir takım bitkisel tedavilere başvurulması şarttır.

Bademcik Çürümesinin Sebbepleri Ve Belirtileri

Tonsil bademciğin tıp literatüründeki adıdır. Tonsil adı verilen yapı solunum yolunun hemen başında yer alan her iki tarafında birer adet bulunan yapıya verilen addır. Bu yapı mikropların tutulmasında önemli bbir görev üstelenmektedir. Bademciklerin mikrop kapması bedenin direncinin düşmesine ve bademcik çürümesi sorununun yavaş yavaş kendisini göstermesine neden olmaktadır. Hastanın kullanmış olduğu ilaçların yan etisi ya da yanlış beslenme programının uygulanması bu sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle de aşırı yağlı ve tuzlu besinlerin bol miktarda tüketilmesi beraberinde boğaz ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Bademcik çürümesi sorunnu belirtileri arasında boğazda meydana gelen ağrıları ve yanmaların oluşmasını ilk sırada sayabiliriz. Bununla birlikte aşırı baş ağrısı ve ateş yükselmesiyle birlikte kişinin kendisini aşırı derecede halsiz hissetmesi de bademcik çürümesi sorunnu belirtileri arasındadır. Bu durum beraberinde bademciklerde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Kişinin ağız tadının bozulması ve kötü kokuların yayılması söz konusudur.

Bademcik Çürümesinin Tedavisi

Bulaşıcı niteliği bulunan bu rahatsızlık tedavi edilmemesi halinde sorun yalnızca hastayı etkilemez. Aynı zamanda da en yakınında bulunan kimselerin de bezner sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bunun için kişinin hiç vakit kaybetmeden doktora danışması gerekmektedir. Doktorunun önermiş olduğu ilaçları düzenli bir şeklide kullanması ve antibiyotik kullanımına dikkat etmesi de oldukça önemli bir husustur. Aksi takdirde bir takım enfeksiyonların kapılmasına neden olmaktadır. Kişi en ufak bir temas neticesinde bademcik çürümesi sorununu en yakındakilere bulaştırması söz konusu olabilir.

Bademcik çürümesi tedavisinde hastaların yeterli beslenme ihtiyaçlarını düzene koyması gerekmektedir. Aynı zamanda da aşırı yorgunluk, aşırı egzersiz ve stresden uzak durması şarttır. Bu durumun yanı sıra hastaların bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Tüketmiş olduğu içeceklerin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamasına da dikkat etmesi şarttır. Son olarak bir takım bitkisel yöntemlere başvurması da oldukça önemlidir. bu soruna karşı hastalara bal, yoğurt, soğan ve süt besinlerinin bol miktarda tüketmelerini önerebiliriz.
]]>
Bademcik Ne İşe Yarar https://www.bademcik.org/bademcik-ne-ise-yarar.html Sat, 20 Oct 2018 17:31:06 +0000 Bademcik Ne İşe Yarar, bademcikler boğaz bölgesinde ağız içerisinde, dil kökünün her iki yanında bulunan, gözle görülebilen ve adından da anlaşılacağı üzere bademe benzeyen organdır. Ağız boşluğuyla yutak arasında sa Bademcik Ne İşe Yarar, bademcikler boğaz bölgesinde ağız içerisinde, dil kökünün her iki yanında bulunan, gözle görülebilen ve adından da anlaşılacağı üzere bademe benzeyen organdır. Ağız boşluğuyla yutak arasında sağ ve solda bulunan iki lenf dokusunun oluşumudur. Boğaz bölgemizde bulunduğundan dolayı solunum yoluyla alınan bir takım mikropların bağışıklık sistemimizde karşılaştığı bölgedir. Bu karşılaşma neticesinde bademcikler, vücudumuzun bu organizmaları tanıması, onlara karşı reaksiyon gösterebilmesi için bir takım olayları başlatır. Bütün insanlarda bulunur. Bademcik ne işe yarar dediğimizde birçok faydası aklımıza gelmektedir. Bademcik sorunları olan insanların daha çok zararları üzerinde durmasına karşılık; vücudumuza olan faydalarını göz ardı etmememiz gerekmektedir. Vücudumuz için gerekli olan organların başında yer almaktadır.

Bademcik ne işe yarar, faydaları nelerdir:
 • Mikroplarla savaşmayı görev edinmiş bir organımızdır.
 • Bağışıklık sisteminden sorumlu lenf sisteminin bir parçasıdır. Ve bağışıklık sistemimiz birincil elemanlarından biridir.
 • Bağışıklık sistemimizin korunmasına yardımcı olur.
 • Kirli havanın, tozun, dumanın ve soluduğumuz zararlı her şeyin süzgeç vazifesi görerek içeri girmesini engeller.
 • Vücudumuza özellikle üst solunum yoluyla giren mikropları tanıyarak vücudu savunmaya hazırlar ve savaşarak girmesini engeller.
 • Vücudun kendisini savunmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Özellikle çocukluk döneminde hastalıklara karşı ilk savunma bölgesini oluşturmaktadır. 
Tüm bu faydalarından dolayı bademcikler çok ileri düzeylerde bir sorun çıkarmadığı müddetçe ameliyat edilip alınması pek tavsiye edilmez. Ve son yıllarda bademcik ameliyatlarının sayısı son derece azalmıştır.
]]>
Çoçuklarda Bademcik Büyümesi https://www.bademcik.org/cocuklarda-bademcik-buyumesi.html Sun, 21 Oct 2018 08:36:30 +0000 Çocuklarda bademcik büyümesi, ciddi sonuçlar doğurabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Çünkü bademcik büyümesi ile solunum yolları tıkanabilir. Bazı bademcik problemleri böbrek yetmezliğine ya da kalp kapakçığı yetmezli Çocuklarda bademcik büyümesi, ciddi sonuçlar doğurabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Çünkü bademcik büyümesi ile solunum yolları tıkanabilir. Bazı bademcik problemleri böbrek yetmezliğine ya da kalp kapakçığı yetmezliği gibi problemlere de neden olabilir. Bademcikler boğaz girişinde iki tarafta da yerini almış olan vücudu zararlı organizmalara karşı koruma görevi olan bir organdır. Bu organ mikroplarla savaşarak savunma hücreleri üretmektedir. bademcikler 2-5 yaş arasında büyümeye başlayarak ileri yaşlarda problem yaratabilir. Sekiz yaşından itibaren ise küçülme eğiliminde olur. Çocuklarda bademcik büyümesi pasif sigara içiciliği ya da alerjiye bağlı olarak gelişebilir.  Bademcikler çocuklarda bazen çok sık ateşlenmeye ve iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu sebepler ile bademcik ameliyatı yapılarak bu durumdan kurtulunabilir. 

Çocuklarda Bademcik Büyümesi Sonuçları Nelerdir
 • Yutkunma ve beslenme problemlerinin yaşanması.
 • Büyük bademciklerden geçemeyen besinler artık olarak kalabilir. 
 • Zaman ile çocuğun gelişimini de etkilemektedir. 
 • Sık olarak gece idrara kalkma, uyanma ve altına kaçırma problemleri çocuklarda görülebilir. 
 • Burun solunumunu kısıtlar. Ağızdan solunum yapmaya neden olarak beraberinde de ağız içi problemlerinin yaşanmasına yol açar. 
 • Beyine yeteri kadar oksijen gitmesini engeller. Öğrenme sorunu, hafıza problemi, dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorununa neden olur. 
 • Çocuklar geceleri rahat bir şekilde uyuyamadıkları için gün içerisinde sık olarak baş ağrısı yaşarlar. 
 • Çok fazla ağız kokusu görülebilir. 
 • Çocuklarda bademcik büyümesi sinüslerin akmasını engeller. 
 • Büyüme hormonu düzeyini de azaltır. Gelişme geriliğine sebep olur. 
 • Uyku apnesine neden olur. Çocuk uykuda iken solunum güçlüğü ile horlama problemi de yaşar. 
Çocuklarda Bademcik Büyümesine Bağlı Olarak Neler Yapılabilir

Bu durum çocuklarda çok fazla problem yaratıyor ise ameliyat ile bademcikleri alınabilir. Fakat bunun için öncelikli bir ilaç tedavisi var ise o uygulanır. Tedaviye cevap alınamadığı zaman da ameliyata başvurulabilir. Ameliyat şu sonuçlar görülünce yapılabilir:
 • Çocuklarda bademcik büyümesi bağlı olarak bu bölge etrafında sık olarak apse sorunu yaşanıyor ise,
 • Üst solunum yolunda tıkanma oluşuyor ise,
 • Uyku apnesi yaşanıyor ise,
 • Bademcik etrafında kötü huylu bir tümör var ise,
 • Bu durum çene yapısını bozuyor ise, bu gibi ciddi durumlarda ameliyata başvurulabilir. 
Bademcikler istenildiği zaman alınabilen bir organdır. Çocuklarda bademcik büyümesi görüldüğü kadar gençlerde ya da daha ileri yaşlarda bu durum görülmez. Çünkü yaş ilerledikçe bademciğin çok fazla bir etkisi de kalmaz. Daha çok bebek ve çocuk yaşlarda görülür. Bademcik çocuk yaşlarda daha büyüktür. Ve yaş ilerledikçe küçülmeye başladığı için ergenlikten sonra iltihaplanması durumu da oldukça azalmaktadır. Çocuklarda bademcik büyümesinin en olabilecek sebebi bademcik iltihaplanmasıdır. Ameliyatlarda en çok bu neden ile yapılmaktadır. Fakat çocuklarda altı aydan itibaren ameliyat gerçekleştirilebilir. 
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Horlama https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-horlama.html Sun, 21 Oct 2018 14:46:58 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası Horlama; Bademcik ameliyatı sonrası gelişen komplikasyonlardan biri horlama problemidir. Bademcik ameliyatı sonrası horlama, bazen kişinin kendisini bile rahatsız edecek düzeylerde olurken bazen kişi horla Bademcik Ameliyatı Sonrası Horlama; Bademcik ameliyatı sonrası gelişen komplikasyonlardan biri horlama problemidir. Bademcik ameliyatı sonrası horlama, bazen kişinin kendisini bile rahatsız edecek düzeylerde olurken bazen kişi horladığını bile fark etmeyebilir bu rahatsızlık sadece çevredeki insanlar tarafından fark edilir. Bu yüzden ameliyat sonrası bir süre bir yakının gözetimi altında olmak önemlidir. Horlamaya neden olan temel faktör ameliyat sonrası boğaz kaslarında meydana gelen tahribat ve mukozada görülen değişikliklerdir. Bu süreç boğaz kaslarında iyileşme görülmeye başladıktan sonra kısa bir süre içinde kendiliğinde de geçebilir, doktor muayenesine bağlı ilaçlı destek de gerekebilir. Burada horlamaya neden olan tahribat ameliyatı yapan doktor tarafından yeniden kontrol edilmeli ve hastaya uygun şekilde müdahale edilmelidir. Çok korkulacak bir durum değildir. Sıklıkla ameliyattan sonraki bir sene içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolur. 

Bademcik ameliyatı sonrası horlama görülürse ne yapmak gerekir; İlk olarak doktor kontrolü şarttır. Ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar doktora bildirilmeli ve gerekli tahliller yaptırılmalıdır. Tahliller ve fiziksel muayenenin ardından doktor gerekli açıklamaları yaparak uygun gördüğü tedavi yöntemini anlatacaktır.  Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası oluşan horlamanın bir nedeni yanlış yatma pozisyonundan kaynaklıdır. Ameliyat sonrası horlama görülen çocuklarda anne ya da baba çocuğun yatış pozisyonunu değiştirerek horlamanın devam edip etmediğini kontrol etmelidir. Boğazda tam iyileşme görülmeden çocuklara çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar vermek doğru değildir. Yetişkinlerde tütün ve alkol kullanımı bu sürecin uzamasına neden olmaktadır. Yetişkinler bademcik ameliyatı sonrasında kesinlikle en az 1 sene tütün kullanımına ara verilmelidir. Ameliyattan sonrası çok yüksek ya da alçak yastıklar boğaz kaslarında iyileşmenin gecikmesine neden olabilir. Ortopedik yastıklar bu süreçte iyileşmeye yardımcı olur. Bademcik ameliyatı sonrası ortaya çıkan horlamanın bir nedeninin değişen mukoza yapısı olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu yüzden bu süreçte bol su içmek hem iyileşme sürecini kısaltacak hem de ameliyat sonrasında değişen mukozanın kendini en kısa sürede yenilemesine yardımcı olacaktır. Özellikle arındırılmış ve dinlendirilmiş temiz su kullanılmalıdır. Yine boğazı yumuşatan ıhlamur, nane ve papatya çayı gibi çayların uyumadan bir saat önce içilmesi ameliyat sonrası horlamanın azalmasında yardımcı olur. 
]]>
Bademcik Küçültme Ameliyatı https://www.bademcik.org/bademcik-kucultme-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 02:10:11 +0000 Bademcik küçültme ameliyatı; hemen hemen her yaşta bireye uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bademcik vücut için koruma görevi üstlenen bir organdır. Bademcikler bu koruma görevini yerine getirirken çeşitli nedenlere ba Bademcik küçültme ameliyatı; hemen hemen her yaşta bireye uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bademcik vücut için koruma görevi üstlenen bir organdır. Bademcikler bu koruma görevini yerine getirirken çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı bademcik hastalıkları meydana gelebilir. Bu hastalıkların bir kısmı geçici nitelikte olup kullanılan ilaçlar ile kısa sürede iyileşme gösterirken bazı hastalıklar için mutlaka kalıcı bir tedavi yönteminin uygulanmasından başka çare bulunmamaktadır. Bademcik küçültme ameliyatı da bu kalıcı tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu ameliyat tıpkı bademcik alınması ameliyatı gibi basit bir cerrahi müdahaledir. Bu yönteme başvurabilmek için belli koşulların varlığı aranır.

Bademcik küçültme ameliyatı hangi hallerde uygulanır ve özellikleri nelerdir

Adından anlaşılacağı üzere hastanın bademcikleri normal seviyenin üzerinde bir büyüklüğe sahipse ve hastada aşağıda belirtilen sağlık sorunları da bu duruma eşlik ediyorsa doktor cerrahi müdahale kararı alabilir.  
 • Hasta sık sık uyku apnesi adı verilen uykuda nefes alıp vermede tıkanmalar yaşıyorsa ve bu durum artık fazlasıyla rahatsızlık veriyorsa,
 • Hastanın özellikle de çocukların yemek yiyip içme esnasında yutkunma güçlüğü çekmesi,
 • Günlük hayatta nefes alıp verme de zorlanma,
Bademcik küçülte ameliyatı da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Hastanın bademcikleri tamamen alınmaz. Sadece normal büyüklüğün üzerinde kalan kısımdan ziyade yukarıdaki sağlık sorunlarının olmasına neden olan kısım alınır. Bu durumda neredeyse bademciğin 1/4'lük bir kısmına dokunulmaz. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasında iyileşmesi normal bademcik ameliyatına göre daha hızlı şekilde gerçekleşir. Hatta bir süre sonra bademciklerin bırakılan kısmı biraz daha büyür ve vücudu koruma görevine devam eder. Bazı bademcik iltihaplanmaları bademcik büyüklüğüne bağlı olarak çok sık tekrarlatabilir. Fakat bu durumda uzmanlar bademcik küçültme ameliyatı yerine kesin çözüm olan bademcik ameliyatını uygulamayı tercih ederler.
]]>
3 Yaş Bademcik Ameliyatı https://www.bademcik.org/3-yas-bademcik-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 05:54:21 +0000 3 yaş bademcik ameliyatı; açısından bazı durumlarda bir sınır olarak kabul edilmektedir. Bademcik vücut için önemli bir organdır. Fakat bademcik de diğer organlarda olduğu gibi bazı durumların oluşmasına bağlı olarak k 3 yaş bademcik ameliyatı; açısından bazı durumlarda bir sınır olarak kabul edilmektedir. Bademcik vücut için önemli bir organdır. Fakat bademcik de diğer organlarda olduğu gibi bazı durumların oluşmasına bağlı olarak kendisinden beklenilen görevi her zaman tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu durumlarda bademcik ile ilgili bir kısım sağlık sorunlarının yaşanması muhtemeldir. Bu sağlık sorunları ile mücadelede ise bademcik ile ilgili uygulanabilecek farklı bademcik ameliyatları bulunur. Bu ameliyatlar başta yetişkinler olmak üzere hemen hemen tüm yaş guruplarına uygulanabilir. Fakat bademcik ameliyatlarında yetişkinlerde daha kolay ameliyat kararı alınabilirken 3 yaş ve altı çocuklarda bu durum daha iyi analiz edilmelidir.

3 yaş ve altında bulunan çocuklarda bademcik ameliyatı ve riskleri:
 • Bademcik ameliyatı ancak bazı şikayetlerin bulunması halinde başvurulacak tıbbi bir yöntemdir. Bu belirtiler yutkunma güçlüğü, sürekli bademcik iltihaplanması yaşanması, uykuda ve gündüz saatlerinde nefes alıp vermede zorlanma şeklinde kendisini hissettirir. Bu durumda bu yaşa gurubunda ki çocuklar da bademcik ameliyatı olabilir
 • Bademcik ameliyatı olmasına karar verilen bu çocuklar için riskin en aza indirilmesi adına özel sağlık kuruluşları yerine daha teşekküllü hastaneler tercih edilmelidir. Bu ameliyatı olacak çocuklar için en ciddi risk genel anestezi uygulanmasıdır. Bu nedenle anestezi uzmanının çok vakıa ile karşılaşmış tecrübeli birisi olması önem arz etmektedir.
 • Yine en az anestezi uzmanı kadar çocuk cerrahının da tecrübesi önemlidir. Ameliyatta bu bölge ne kadar temizlenirse hastanın tekrar bademcik sorunu yaşama ihtimali o kadar azalır. 
 • 3 yaş bademcik ameliyatı kadar bademcik ameliyatı sonrasında bakımı da itina ister. Bu çocukların beslenmesi için kolay yutabilecekleri besin maddeleri tercih edilmeli ve mutlaka ameliyat sonrası kontrolleri ihmal edilmemelidir. Ayrıca önerilen ağrı kesici şuruplar da düzenli olarak kullanılmalıdır. 

]]>
Bademcik Bitkisel Tedavi https://www.bademcik.org/bademcik-bitkisel-tedavi.html Mon, 22 Oct 2018 17:39:48 +0000 Bademcik Bitkisel Tedavi; bademcik, ağzın arka tarafında yer alır ve vücudun savunma mekanizması dahildir. bademciğin vücuttaki görevi dış etkenlerden gelen bakteriler ve virüslerin solunum yoluna gitmesini engeller. Bazen bademcik Bademcik Bitkisel Tedavi; bademcik, ağzın arka tarafında yer alır ve vücudun savunma mekanizması dahildir. bademciğin vücuttaki görevi dış etkenlerden gelen bakteriler ve virüslerin solunum yoluna gitmesini engeller. Bazen bademcikler de iltihaplanma olduğu zaman enfeksiyon riski oldukça fazladır. Bademciklerde oluşan iltihaplanma bir boğazda ağrımaya ve bir şeye yememeye neden olabilir. Bademcik en çok çocuklarda görülmekte. Bazı anneler bademcik içi antibiyotik tedavi başlamak istemediğinden bademcik bitkisel tedavi uygulamaktalar. Bademcik bitkisel tedavisini hiç kimseye zararı yoktur. 

Bademcik Bitkisel Tedaviler

Bademcik Bitkisel Tedavi Tuzlu Gargara; sık sık bademcik ağrısı ve iltihaplanma şikayeti yaşıyor ve ilaç tedavisi almak istemiyorsanız tuzlu gargara yapabilirsiniz. Bir çay bardağın içine sıcak su ekleyin ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz tuzlu suyu gargara yapın ama tuzlu suyu yutmamaya özen gösterin. Tuzlu suyu yuttuğunuz takdir de mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bademcik bitkisel tedavi olarak tuzlu gargara yapıldıktan sonra bademcik ağrısı ve iltihaplanma biraz geçmiş olur. Bademcik bitkisel tedavide tuzlu gargara yapmak ilaç kadar hızlı iyileşmesine sağlamaz. Bademcik bitkisel tedavide tuzlu gargara ile iyileşmek biraz uzun sürebilir.

Bademcik Bitkisel Tedavi Elma Sirkesi; elma sirkesinin her şey faydalı olduğu gibi bademcik ağrısına ve iltihaplanmaya da iyi gelir. Bir bardak suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip günde iki kere gargara yapmanız yeterli olacaktır. Bademcik bitkisel tedavi şişlik, ve ağrıların geçmesine yardımcı olur. 

Bademcik Bitkisel Tedavi Papatya Çayı; papatya çayı normalde sakinleştirici özelliği olan bir bitkisel çaydır. Şişmiş olan bademciklerin yumuşamasına enfeksiyonu önler. Akşam ve sabah olmak üzere günde iki taze demlenmiş papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayı demlerken dikkat etmeniz gereken bir küçük bir şey var. O da hazırlamış olduğunuz bir bardak papatya çayının içine bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içmeniz daha faydalı olacaktır. Bademcik ağrısı şikayeti olanlar önce uzman bir hekime muayene olduktan sonra bademcik bitkisel tedaviye başlamalıdır.
]]>
Bademcik Geniz Eti Ameliyatı https://www.bademcik.org/bademcik-geniz-eti-ameliyati.html Tue, 23 Oct 2018 02:25:23 +0000 Bademcik geniz eti ameliyatı; Bademcik geniz eti özellikle çocuklarda sık görülebilen bir tür rahatsızlıktır. Çocuk yaşta cerrahi müdahale gerektiren en çok geniz etidir. Bademciklerin bakteri ve virüslerle enfekte Bademcik geniz eti ameliyatıBademcik geniz eti özellikle çocuklarda sık görülebilen bir tür rahatsızlıktır. Çocuk yaşta cerrahi müdahale gerektiren en çok geniz etidir. Bademciklerin bakteri ve virüslerle enfekte olması sonucunda boyutunun artması bademciklerin şişmesine neden olur. Boğazda ağrı, yanma, şişlik, ateş, halsizlik ve ateş yapabilir. Bu hastalarda horlama ve ağzı açık uyuma meydana gelir. Ayrıca sık sık farenjit, öksürük ve ilerleyen zamanlarda böbrek ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıklara yol açmaya başlayınca ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Bademcik geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır: Geniz ameliyatı, daha küçük yaşlarda daha güvenle yapılabilir. Ameliyatı genellikle ilkbahar ve kış aylarında uygundur.

Bademcik geniz eti ameliyatı riskli midir:

Riski en az ameliyatlardır. Özellikle çocuk yaş grubunda anestezi ve cerrahi kısmı oldukça titizlikle yapılmalıdır. Ortamın hijyen olması kullanılan aletlerin iyi olması ameliyattaki başarı oranını artırıyor. Tüm dünyada yılda 400 bin kişi bu ameliyatı yaşamaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. 10 yaş altı çocuklarda ameliyat sonrası ev ortamı daha rahat olacağı için hasta 4-5 saat dinlenme sonrası hastaneden ayrılabilir. Operasyon sonrası oluşan kanamalar önemlidir. Kanama uzarsa ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sert ve katı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Genellikle sıvı gıdaların alınması önemlidir. Küçük yaşta yapılan bu ameliyatlar olumlu sonuçlar vermektedir.
Operasyon teknikleri:

Bademcik geniz eti ameliyatında klasik teknikler

Modern cerrahi yöntemler:Bademcik ve geniz eti ameliyatlarında radyofrekans, termal welding, Cabulasyon sistemi kullanılır. Amaç verilen ısı ile makas ve bıçak kullanmadan daha az hasar ile kanatmadan işlemi gerçekleştirilir. Direk termal enerji ile kanaması durdurulan ve füzyona uğrayan damarların ve dokunun insandaki normal kan basıncının üç katına kadar dirençli olduğu kanıtlanmıştır.
]]>
Bademcik Arkasında Şişlik https://www.bademcik.org/bademcik-arkasinda-sislik.html Tue, 23 Oct 2018 11:47:24 +0000 Bademcik Arkasında Şişlik, dilin arka tarafında boğazın her iki kısmında yer alan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanması sonucu oluşur. Bu hastalık çocuklarda daha sık görülür. Ba Bademcik Arkasında Şişlik, dilin arka tarafında boğazın her iki kısmında yer alan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanması sonucu oluşur. Bu hastalık çocuklarda daha sık görülür. Bademcik arkasında şişlik vücutta hızla çoğalan ve yayılan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda hastanın vücut direnci düşer ve beslenme sorunları ortaya çıkar. Bademciklerin arka bölümü yabancı maddelere karşı savunma gösterir, bu kısmın görevini tam olarak yerine getirebilmesi için vücut direncinin yerinde olması gerekir.

Bademcik arkasında şişlik olması durumunda antikorların faydası ve üretimi azalır. Ayrıca kişide yutkunma güçlükleri, halsizlik ve ateşlenme gibi olumsuzluklar başlar.

Bademcik Arkasında Şişlik Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi bademcik arkasında şişliğe neden olan iltihaplanmanın da belirtileri vardır. Bütün bu belirtiler bademcikte önce şişkinliğe ardından iltihaplanmaya neden olur. Bademcik arkasında şişliğin başlıca belirtileri ise şu şekildedir;

 • Bademcik arkasında şişlik ve kızarıklık.
 • Bademciklerin üzerinde sarı veya beyaz renkte iltihap.
 • Çenenin arkasındaki dişlerde ağrı.
 • Boğaz ve bademcik arkasında ağrı.
 • Ağrılı veya zor yutkunma.
 • Boyun bölgesindeki lenf bezlerinde meydana gelen büyüme.
 • Yüksek ateş ve baş ağrısı.
 • Yorgunluk ve halsizlik.
 • Kötü ağız kokusu.
 • Kusma ve karın ağrısı.
 • Ses tonunda kısılma.

Bademcik Arkasında Şişlik Tedavisi

Hastalığın tedavi aşamasında önce bakteri türünün tespit edilmesi gerekiyor.  Hastalığa neden olan bakterinin tespitinden sonra genel de antibiyotik tedavisi başlatılır. Ancak hastanın iyileşme sürecini kısaltmak ve vücut direncini artırmak için antibiyotiklerin yanında bitkisel ürünlerden de yararlanmak gerekir.

Bademcik Arkasında Şişliğe İyi Gelen Karışımlar
 • Limonlu suyun içerisine biraz bal ve karabiber ekleyip için.
 • Kuşburnu, ada çayı ve nane-limon için.
 • Greyfurt ya da portakal suyu için
 • Her gece tuzlu su ile gargara yapın
 • Hatmi çiçeği, yaban mersini, papatya, keten tohumu, dut pekmezi, kuru soğan, zeytinyağı ve üzüm suyu bitkilerini tüketin.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-kilo-alimi.html Tue, 23 Oct 2018 13:15:08 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası kilo alımı, insan boğazının başlangıç noktasının iki yanında birer adet bulunan mikropların alınmasını önleyen bademcik enfeksiyon kaptığında ameliyat ile bu sorun ortadan kaldırılabilir Bademcik ameliyatı sonrası kilo alımı, insan boğazının başlangıç noktasının iki yanında birer adet bulunan mikropların alınmasını önleyen bademcik enfeksiyon kaptığında ameliyat ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Cerrahi operasyon ardından kilo alımı meydana gelir. Bunun nedeni anestezinin yapılması ile vücuda narkozun alınması ve bu ameliyatın sonrasında düzenli ilaç kullanımının yapılmasıyla iştahın daha çok açılmasıdır. Ameliyat esnasında narkozun vücuda alınması ilerleyen zamanlarda vücuttan kısa sürede atılmazsa kiloya sebebiyet verir. Ayrıca, bademcik sorununun uzun süre devam etmesiyle kesilen iştah ameliyatla birlikte iyileşme süreci başladığında besin maddelerinin daha kolay bir şekilde tüketimini sağlayacağı için her yaştan insanda kilo alımına ortam hazırlar. Bademcik ameliyatı sonrası kilo alımı, bazı insanlarda olmayabilir. Özellikle genetik olarak zayıf yapılı insanlar ve ciddi sağlık problemi olan insanlarda söz konusu bu hususta kilo alımı yok denecek kadar azdır.

Bademcik ameliyatı sonrası kilo alımının önlemi

Huzursuz bir yaşama sebep olan bademcik probleminin ameliyat edilmesiyle yemek tüketimindeki zor günler geride kalır. Böylece rahat bir şekilde birçok besin maddesi eskisinden daha iyi bir şekilde tüketilir. Hal böyle olunca kilo alımı baş gösterir. Bu sorunla mücadele etmek için düzenli olarak günlük yürüyüşlerin yapılması, sebze yoğunluklu gıda tüketimi, porsiyonların küçültülmesi ve bol su tüketimiyle önlem alınabilir.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Ateş https://www.bademcik.org/bademcik-ameliyati-sonrasi-ates.html Wed, 24 Oct 2018 12:45:00 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası ateş, bademcik ameliyatı basit olmakla beraber risk durumu çok az bir operasyondur. Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde evine taburcu edilmektedir. Bazı durumlarda hastalar 1 gece hastanede kal Bademcik ameliyatı sonrası ateş, bademcik ameliyatı basit olmakla beraber risk durumu çok az bir operasyondur. Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde evine taburcu edilmektedir. Bazı durumlarda hastalar 1 gece hastanede kalınabilmektedir. Hastane veya ev fark etmez  ilk 2 gün istirahat etmeli çok fazla hareket dahi etmemelidir. Bademcik ameliyatı sonrası evde bakımı çok önemli ve hassasiyet isteyen bir durumdur. İyi bakılmadığı takdirde hasta tekrarlayan bir komplikasyon geçirebilmektedir. Hastanın evde güzel bakıldığı takdirde 2 haftada normal olan aktivitelerine yavaş yavaş başlayabilir. Bademcik ameliyatı sonrası bakımı günü gününe değişiklik göstermektedir.

Bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar, ateşlenme, kanama, ameliyat sonrası bakım, günlük diyet ve yeme düzeni, nefes kokusu, konuşma durumu, ameliyat sonrası dönemde yapılacaklar, ameliyat sonrası ağrılar gidi durumlar kontrol altında tutulmalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrası ateş, çok aşırı olmasa da ameliyat sonrası ağrılar yaşanması normal bir durumdur. Bademciklerin bulunduğu bölgenin yani ameliyat bölgesinin ağrımasından dolayı hastalar çok fazla su tüketmezler. Susuz kalınması kişide ateşlenmeye neden olacaktır. Hastalarda ameliyat sonrası ateş 37.3-38.3 derece arasında olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İlk 48 saat ateş 38.5 dereceye kadar çıkabilir. Yani ateşin 0.5-1 dereceye yükselmesi gayet normaldir. Az miktarda sıvı alınması dehidrasyon durumunda artar. Bu durumda ateş düşürücüler alınmalıdır. Yada çok sıvı tüketmenize rağmen ateş düşmüyorsa ve daha da yükseliyorsa, aldığınız ateş düşürücüler işe yaramadıysa ve ateş 38.5 derece üzerine çıktıysa mutlaka hemen doktora gidilmeli ve önlemi alınmalıdır. Düşmeyen ateş enfeksiyon başlangıcı olabilmekte ve sinyallerini ateş ile vermektedir. Bazen de ateş hafif olabilir. Ateşi kontrol altına alabilmek için parasetamol ilaç kullanılmalıdır. Bol su ve sıvı gıdalar tüketilmesi ateşlenmeye engel olabilmektedir.

]]>
Bademcik Bulaşıcımıdır https://www.bademcik.org/bademcik-bulasicimidir.html Wed, 24 Oct 2018 18:36:08 +0000 Bademcik bulaşıcı mıdır, Bademcik iltihaplanması dünya genelinde birçok kişide görülebilmektedir. Küçük çocuklarda görülme oranı daha yüksek olabilmektedir. Nedeniyse çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere Bademcik bulaşıcı mıdır, Bademcik iltihaplanması dünya genelinde birçok kişide görülebilmektedir. Küçük çocuklarda görülme oranı daha yüksek olabilmektedir. Nedeniyse çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere oranla daha düşük olmasıdır. Özellikle kış aylarında risk biraz daha yükselebilmektedir. Bademcik bulaşıcı mıdır Sorusuna yanıt evet olabilir. Kalabalık ortamlarda iltihaba neden olan enfeksiyon daha yayılabilmektedir. 

Bademcik neden bulaşıcıdır

Bademcikler insan boğazının iki tarafında bulunmakta olan badem şeklinde yapılardır ve mikropların geçişini önlemeye yardımcı olmaktadırlar. Bu noktada en çok görülen sıkıntı bademciğin kızarmasıdır. Mesela boğazımızda hafif yanma hissettiğimizde hasta olacağımızı kestirebiliriz. Bademcikler vücuda ağız yolundan mikroplar girmeye başlayan mikropların sayıları arttıkça antikor üretme kapasitesini artırmaktadır. Bu artış sebebiyle bademcik şişmesi meydana gelmektedir. Esasında bulaşıcı olan bademcik şişmesini tetikleyen neden olmaktadır. Yani grip gibi bir etken yüzünden bademcikleriniz şiştiğinde aynı virüsün kalabalık bir ortamda bulaşması muhtemeldir. Bu ortamda hassa olan bünyeler hastalığı kaparak bedemciklerinin şişmesine neden olabilmektedir. Bademcik bulaşıcı mıdır Sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilmektedir. Zaten belirtiler ortaya çıktıktan sonra doktor gerekli ağız spreyleri ve antibiyotik takviyesi ile sorunun çözümünde yardımcı olacaktır. 
]]>