Bademcik Ağrısı Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Bademcik Ağrısı Ne İyi Gelir?

Bademcik ağrısına ne iyi gelir, vücudumuzda ağızda dilin arka tarafına yerleşmiş olan bademcikler, buradan giriş yapmak isteyen bakterilere, mikroplara engel olma görevini üstlenmektedir. Fakat özellikle çocukluk çağında sıkça iltihaplanarak, ağrılara neden olabilirler. Ağrıya yutma güçlüğü, ateş, bulantı gibi belirtilerde eşlik edebilir. Bademcik ağrısı oldukça rahatsızlık verdiğinden, hastayı rahatlatacak uygulamalar faydalı olabilir.

Bademcik ağrısına ne iyi gelir, neler yapılmalı?

Bademcikleri iltihaplanan ağrı yapan kişilerin bolca dinlenmesi tavsiye edilir. Beslenmesinde aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklerden de kaçınmaları uygundur. Bu süreçte bolca taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu sayede hastanın direnci artacaktır. Bu önlemleri aldıktan sonra, bademcik ağrısına iyi gelebilecek bitkisel önerileri uygulayabilirsiniz.

Bademcik ağrısına ne iyi gelir, bitkisel öneriler nelerdir?

Adaçayı: Adaçayı ile hazırlayacağınız çayla yapılacak gargara bademcik ağrısını hafifletecektir. 1 su bardağı kaynamış sıcak suyun içinde birkaç yaprak adaçayını 10 dakika kadar demleyin. Karışım ılınınca süzerek gargara yapabilirsiniz.

Ballı limonlu su: Bir bardak ılık suyun içine yarım limon suyunu karıştırıp, içine 1 çay kaşığı da bal ilave edin. Bunu yudum yudum içerek bademciklerinizi rahatlatın. İsterseniz bal ilave etmeden limonlu suyu hazırlayarak gargara yapabilirsiniz. Bademciklerinizi etkileyen iltihabın etkisini azaltacak bu öneri, bademcik ağrısına da iyi gelecektir. Limon aynı zamanda C vitamini içeren bir besindir. Bu sayede daha dirençli hale gelebilir, rahatsızlığı daha kolay atlatabilirsiniz.

Tuzlu suyla gargara: Bademcikler iltihaplandığı zaman ağrıyla birlikte şişlik oluşur. Tuzlu suyla yapacağınız gargara bademcikleri etkileyen enfeksiyonun hızla iyileşmesine, şişliğin ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Hazırlayacağınız gargaranın 1 su bardağı ılık suya, 1 çay kaşığı tuz ölçüsünde olması yeterlidir. Bununla sabah akşam iki defa gargara yapılması faydalı olur.

Tarçın: Bademcik ağrısına iyi gelen öneriler arasında tarçın çayı da bulunmaktadır. Çayınızı çubuk tarçınla ve toz tarçınla kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Hem içimi zevkli hem de bademcik ağrısını, iltihabını iyileştirici etki yapan tarçın herkesin elinin altında olan bir baharat türüdür. Bu nedenle bir yandan diğer şifalı özelliklerinden de faydalanacağınız tarçın çayını, bademcik ağrısını dindirmek içinde tüketebilirsiniz. İçine az miktarda bal ve limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Bademcik Ağrısı Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Neden Şişer?

Bademcik Neden Şişer?

Güncel

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6