Bademcik Neden Alınır?
15 Mayıs 2024

Bademcik Neden Alınır?

Bademcik neden alınır, bademcik ağızda dil kökünde her iki tarafta yerleşmiş ve gözle rahatlıkla görebileceğiniz organdır. Vücudumuza üst solunum yolundan girebilecek mikropları tanır ve savunma için hazırlığa başlar. Başka bir deyişle bağışıklık sistemi içinde etkin rol alırlar. Bademciklerin bu görevini geniz etiyle, kemik iliği, dalak, lenf bezleriyle lenf kanallarıyla paylaşır. Bu önemli görevi üstlenmiş bademciklerin iltihap gibi etkenlerin sürekli tekrarlanması sonucunda büyümesi ve rahatsız edici hale gelmesi durumunda, bademciklerin alınması gündeme gelebilir. Bademcik neden alınır, bunun hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Doğumla birlikte bebekler anne sütü yardımıyla aldıkları koruyucu maddelerle enfeksiyonlardan korunabilirler. Yaşamın ilk yıllarında ise bademcikler bebeklerin hastalıklardan korunmasında bağışıklık sistemi içinde daha aktif rol alan organlardır. Bademcikle birlikte geniz eti çocukluk döneminde yaklaşık 9-10 yaşlarından itibaren bu aktifliğini kaybeder, etkinlikleri azalır. Genel olarak bu dönemden sonra bademciklerde ve geniz etinde küçülme meydana gelir.

Bu durum bademciklerin çocukluk döneminde daha etkin olduğunu gösterir. Bağışıklık sistemi içinde bulunan diğer etkenlere göre, bademcikler ve geniz eti erişkinlerde olduğu kadar da güçlü olmaz. Bu yüzden üst solunum yollarından giriş yapan mikroplara karşı etkin bir şekilde rol oynayan bu iki yapıdaki lenfoid dokularda büyüme meydana gelebilir. Normalde içilen soğuk içecekler kişide bademcik enfeksiyonu oluşturmaz. Fakat sıkça tekrarlayan bademcik enfeksiyonu bulunan, kronikleşmiş bademcik sorunu olan, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde enfeksiyon daha rahat oluşabilir.

Bademcik alınmalı mı, bademcik neden alınır?

Bademciklerin normalde çocukluk döneminde faydası vardır. Ancak sağladığı faydadan çok zararı olduğu belirlenirse, bademcik alınmalıdır. Her ne kadar bademcik alma ameliyatı günümüzde daha az yapılmaya başlandıysa da bademciklerin alınması için bazı kriterler göz önüne alınır. Bu kriterler ise;
  • Eğer uygulanan antibiyotik tedavisine rağmen, sürekli tekrarlayan bademcik enfeksiyonu bulunuyorsa
  • Kişide solunum zorluğuna neden olacak derecede büyümüş bademciklerin olması halinde (Bu duruma gelen hastalarda ağız devamlı olur, gece uykuda hırıltılı nefes alma meydana gelir, bazen de uykuda nefes tutulması yaşanabilir)
  • Hastada bademcik apsesi oluşması, herhangi bir tümör şüphesinin olması, yapılan kültürlerde tespit edilen β- streptococ mikrobunun bulunması halinde bademciklerin alınması kararı verilebilir.
Hastalarda bademcikler alındıktan sonra bazı lenfosit türlerinde azalma belirlenebilir. Fakat bu etkinin klinik açıdan bir problem yarattığı tespit edilememiştir. Hastada hastalıklara karşı savunma sorunu belirlenmemiştir. Bunun dışında bademcikleri alınanlarda farenjit olma riskinin arttığı da düşünülür. Fakat araştırmalar bademciği alınmış kişilerle, alınmamış olanlarda farenjit olma oranının aynı olduğunu göstermiştir.

Bademcik neden alınır, bademcik ameliyatı olmak gerekir mi, konusunda sayılan semptomların olması halinde, hastanın muayenesi, boğaz kültürü, kan tetkikleri, hastalığın geçmişi değerlendirilir. Bademciklerin alınması için çocukların 4 yaşından sonrası tercih edilir. Fakat bademcikler tıkayıcı etkilere neden oluyorsa, çocukta nefes alma sorunu, gelişimi problemi, uyku apnesi gibi problemler bulunuyorsa, erken yaşlarda da bademcik alınabilir. Erişkinlerde bağışıklık sistemi daha geliştiği için, genellikle bademciklerin alınmasına gerek kalmaz.

Bademcik Neden Alınır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6