Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik Ameliyatı; Bademcik ameliyatı insanda bulunan bademciklerin çeşitli nedenlerden dolayı iflas etmesi artık görevini yapamaması durumunda cerrahi yöntem ile uygulanan durumdur. Çeşitli hastalıkların baş göstermesi sonucu bademcik ameliyatı gerçekleştirilir. Bademcikler gırtlağın iç kısmında sağ ve solda bulunan küçük dokulardır. İsminden de bilindiği gibi badem şeklinde bulunurlar. Bademcik hafife alınacak bir organ değildir. Çünkü insan bağışıklık sisteminin en önemli parçalarındandır. Bademciğin görevleri arasında insan vücuduna ağız yoluyla giren virüsler, bakteriler ve mikropları engelleyen ve bu mikropların vücuda girmemesi için çalışan önemli dokulardır. Bademciklerin özelliğini kaybetmesi durumunda kişilerde boğaz ağrısı, halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterir. Bademcik ameliyatı genellikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulandıktan sonra iyileşme görülmezse bu durumda bademcik ameliyatı gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında veya genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Bademcik ameliyatı çok kısa süren ve hayati riski olmayan basit bir ameliyattır. Bademcik ameliyatı lazer, bistüri, koter gibi tıbbi yöntemler ile yapılmaktadır.


Bademcik ameliyatı özel bir alet bademcik dokularının tutunmuş olduğu diğer dokulardan kesilerek ayrılması ile gerçekleştirilir. Bademcik ameliyatı hastaya anestezi uygulanarak kaşıya benzer keskin bir alet ile sorunlu olan bademciklerin diğer dokulardan kesilerek alınmasıyla yapılır. Bademcik ameliyatı sırasında kılcal damarlarda fazla miktarda kanama olabileceğinden dikkatli olunması gereken bir ameliyattır. Bademcik ameliyatı yapılışında bademciklerin büyük bir dikkat ve titizlikle bulundukları bölgeden kesilerek alınması hastanın daha çabuk iyileşmesine neden olacaktır. Anestezi altında uygulanan bademcik ameliyatı kısa süren bir ameliyattır. Hastaya bademcik ameliyatı yapılmadan önce anestezi verilerek ameliyata başlanır bademcik ameliyatı sırasında hastanın ağzının açık kalması çeşitli aletler ile sağlanır. İyice açılan ağız doktorun daha rahat ameliyat yapması ve kolay çalışması için önemlidir. Bademciklerin bulunduğu bölgede kesi açılarak makas yardımıyla bademcikler alınarak ameliyat gerçekleştirilir. Ayrıca bademcik ameliyatı yüksek derece ısı veren aletler ile bademcik dokusu yerinden kesilerek alınarak yapılır. Bu alet bademcik ameliyatı sırasında oluşacak kanamaları da kontrol altına alabilen bir alettir.

Bademcik Ameliyatında Oluşacak Riskler

Bademcik ameliyatında birtakım riskler ile karşılaşılır. Bunların başında gelen anestezi sorunudur. Bademciklerde oluşan şişlikler sonrasında gereken bademcik ameliyatı sırasında bademciklerde ve çevresinde çok fazla kılcal damar bulunmasından kanama riski yüksektir. Ayrıca bademcik ameliyatı riskleri arasında ameliyat esnasında ve sonrasında ameliyatlı bölgenin çok çabuk enfeksiyon kapma riski bulunmasıdır.

Bademcik Ameliyatı Yapılması İçin Nedenler

Özellikle bademcik ameliyat olmak için bademciklerin boyutunun normalden büyük olması, kronik ve önemli bademcik iltihabı sorunu oluşması, bademciklere bağlı çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkması gibi durumlar bademcik ameliyatı gerektiren durumlardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Ateş Yapar mı?

Bademcik Yanması Nedenleri?

Bademcik Yanması Nedenleri?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon

Bademcik Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon

Bademcik Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Ameliyatı Kanama Riskleri ve Sonrası

Bademcik Spreyi Nasıl Kullanılır?

Bademcik Spreyi Nasıl Kullanılır?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım

Bademcik Ameliyatı Sonrası Bakım