Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında beslenme ve bakım oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası halsiz kalan ve direnç seviyesi düşen hastanın eski sağlığına kavuşması, uygun bakım ve beslenme ile daha hızlı ve kolay olacaktır. Bu nedenle, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle ameliyat sonrası kanamalar önemlidir. Ameliyatın ardından ağız ve burundan kan gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca, ameliyat sonrası izleyen günlerde kanlı kusma da acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur ve hemen hastaneye gidilerek doktor bilgilendirilmelidir.
Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: - Hastaya genellikle ağrı kesici ilaç reçete edilir ve bu ilaçlar dışında başka ilaç verilmemelidir.
- Ameliyatlar genel anestezi ile gerçekleştirildiğinden, anestezinin etkisinin hızla azalması için bol miktarda sıvı tüketimi sağlanmalıdır.
- Hastanın özellikle yutkunurken ağrı yaşaması, ameliyatın doğal bir sonucudur. Bu ağrılar zamanla başta kulak olmak üzere başka organlara da yayılabilir. Ağrı kesiciler, ağrı olmasa bile düzenli olarak kullanılmalıdır.
- Ameliyat sonrası bakım ve beslenme, ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Hastanın sağlıklı ve uygun besin maddeleri ile beslenmesi gerekmektedir. Yutkunma güçlüğü çekeceğinden, sıvı ve akışkan çorbalar, yumuşak patates püresi, ayran, kaynatılmış su ve muhallebi gibi besinlerle beslenmeye başlanabilir. İzleyen günlerde ekmekli ve şehriyeli çorbalar, rafadan yumurta ve iyi pişmiş makarnalar tercih edilebilir.
Ekstra Bilgiler
Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında hasta bakımı ve beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı ekstra bilgiler de bulunmaktadır: - Ameliyat sonrası ilk birkaç gün çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Bu tür yiyecekler boğazda tahrişe neden olabilir.
- Hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmelidir.
- Yeterli dinlenme ve uyku, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu nedenle hasta, ameliyat sonrası dönemde stresten uzak durmalı ve yeterli uyku almalıdır.
- Hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Ağız ve boğaz bölgesi temiz tutulmalı, enfeksiyon riskine karşı gerekli önlemler alınmalıdır.
|