Bademcik Rahatsızlıkları
15 Mayıs 2024

Bademcik Rahatsızlıkları

Bademcik, boğazın iki tarafında bulunan ve bademe benzeyen lenfoid doku bölgeleridir. Bademciklerde bağışıklık sistemi organlarıdır ve enfeksiyona karşı vücudumuzu korurlar. Bademciklerimiz görevlerini yaparken enfeksiyon kapabilirler ve bu üst solunum yollarına hatta böbreklerde rahatsızlıklara sebep olabilir. Bademcik alınabilir hatta alınması bazı kişiler için uzun süreli hastalıklar yarattığı için önerilebilir.

Bademcik Ameliyatı ve Sonrası, bademcik ameliyatı kolay bir ameliyattır hastalar aynı gün taburcu olabilirler fakat ameliyat sonrası sorunlar oluşmaması için bakımına özen göstermeliyiz.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kanama, ameliyattan sonra veya ilerleyen günlerde oluşabilir bu da bölgenin tahriş olmasına ve iltihap kapmasına neden olabilir bu yüzden hemen doktorumuza başvurmalıyız.

Ağrı, açık bir yara ve sürekli kıpırdamalar görüldüğü için ağrılar hissedilebilir. Bu kişiden kişiye değiştiği için bazıları hafif ağrı kesiciler kullanarak atlatılabilirken bazıları ise çok fazla ağrı hissettiği için daha kuvvetli ağrı kesici kullanabilir. Bu ağrılar sadece ameliyatlı bölgede değil kulak etrafında da görülebilir.

Ateş, susuz kaldığımız için veya enfeksiyon kaptığı için ateş görülür. Bu çok sık değildir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler, asitli ve sıcak içeceklerden uzak durmalıyız, çikolata ve benzeri gıdalar tüketmemeliyiz, bol bol sıvı besinler tüketmeliyiz, yutkunurken acı verecek besinlerden uzak durmalıyız.


Akut Bademcik İltihabı, titreme, ateşle ve boğaz ağrısı ile başlar. Yutma gücünü etkiler. Eklem ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik yapar. Genellikle 1 hafta içinde düzelir.

Akut Bademcik İltihabı Tedavisi, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, yeterli sıvı alımı, bol bol dinlenme ve antibiyotikler şeklindedir. Genellikle antibiyotik olarak penisilin uygulanır.

Difteri, bademciklerde görülen bu rahatsızlık ses kısıklığı, nefes darlığı şeklinde görülür.

Kızıl, kalın zarlı bademcik iltihabıdır ve dilde kırmızı benekler şeklinde görülür.

Kronik Bademcik İltihabı, bademcik de kalıcı rahatsızlıktır. Bunlar tekrarlayan boğaz ağrıları şeklinde, bademciklerde büyüme, eklem ağrıları, halsizlik ve lenf bezlerinin şişmesi şeklinde görülür.

Kronik Bademcik İltihabı Tedavisi, antibiyotik tedavisi uygulanabilir ama kronik bademcik iltihapları çok sık tekrarlandığı için bademciklerin alınması daha iyi bir tedavi biçimidir.

Bademcik Çevresi Apse, enfeksiyonun yayılması şeklinde oluşur. Belirtileri yüksek ateş, kusma, salya akması, konuşma güçlüğü çekme şeklindedir.

Bademcik Apsesi Tedavisi, gargara ile hijyen sağlanmalı, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılabilir, damar yolu ile antibiyotik tedavisine başlanabilir, apsenin boşaltılması gerekir veya bu rahatsızlıkta da bademcik ameliyatı olarak bademciklerimizi aldırabiliriz.

Bademcik Rahatsızlıklarında Yardımcı Tedaviler
  • Bademciklerimiz şiştiği zaman yutkunmakta zorlanacağımız için sıvı tüketmeliyiz. Sebze çorbalarını kolay tüketebileceğimiz gibi aynı zamanda besleyici yiyeceklerdir.
  • Bu dönemlerde vücudumuzun vitamin ve minerallere ihtiyaç vardı. Bu yüzden taze meyve suları içmekte fayda vardır.
  • Tahriş edici yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Örneğin asitli içecekler, acılı yemekler, çok sıcak veya çok soğuk yiyecek, içecekler.
  • Bol bol istirahat etmeli ve bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız. Bunlar bizim daha hızlı iyileşmemize yardımcı olan yöntemlerdir.
  • Tabi ki de her hastalıkta olduğu gibi bademcik rahatsızlıklarında da erken teşhis önemlidir bu yüzden çok gecikmeden doktorumuza başvurmalıyız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Bademcik Bulaşıcımıdır?

Bademcik Rahatsızlıkları

Bademcik Rahatsızlıkları

Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bademcik Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Hamileyken Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Hamileyken Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Bademcik Düşmesi Tedavi Süreci

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama

Güncel

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?