Bademcik Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi
15 Mayıs 2024

Bademcik Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi

Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresi; ameliyat olan kişinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda 4-5 gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Erişkinlerde 10-15 gün içerisinde, gençlerde 7-10 gün içerisinde iyileşme görülmektedir. Ameliyat sonrasında doktorun söylemiş olduğu tüm yapılacakları yaptığınız zaman 15-20 gün sonunda tamamen iyileşme olmaktadır. Hasta hastaneden çıktıktan sonra ılık bir duş alabilir ve dişlerini fırçalayabilir.

Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresinde yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası ilk gün mutlaka soğuk sıvı gıdalar tüketilmesi gerekir. Soğuk çay, soğuk süt ve dondurma gibi yiyecekler tüketilmeli. İkinci gün ılık ve yumuşak besinler tüketilmesi gerekmektedir. Örneğin; yoğurt, puding, muhallebi gibi yiyecekler tüketilmeli. Üçüncü ve dördüncü günler sıcak olmayan ılık yiyecekler tüketilmesi kanama olmaması için dikkat edilmesi gerekir. Çorba, sütlaç ve benzeri yiyeceklerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Daha sonraki günler boğazınızı tahriş etmeyecek, kanamaya yol açmayacak sert cisimler yememeniz gerekir.

Eğer bu şekilde beslenmeye özen gösterilirse bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresi daha kısa zamanda olmaktadır. Bademcik ameliyatı sonrası sıcak gıdalar tüketmek damarların genişlemesine yol açmaktadır. Ameliyat sonrasında ilk 10 gün çok dikkat edilmesi gerekir. Yediklerinize, bakımınıza ve beslenmenize dikkat etmediğiniz zaman boğazlarınızda kanama olabilir. Ayrıca ağrı kesici olarak kesinlikle kan sulandırıcı özelliği olan aspirin gibi ağrı kesiciler tercih etmeyiniz. Ağzınızdan ve burnunuzdan kan geldiği zaman mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bademcik ameliyatı sonrasında bademciklerin olduğu bölgelerde yara bölgeleri beyaz, sarı ve grimsi örtü ile kaplanmaktadır. Bu durum bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresinin başladığını göstermektedir. Ağız açıldığında bu beyaz ve grimsi renk değişikliğinin görülmesi çok normaldir. Kesinlikle boğazları temizlemeye kalkmayın ve iltihaplı bir durum sanıp gargara yapmayın. Bu şekilde gargara yapılması oldukça tehlikelidir. Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresi olan ilk 10 gün içinde bu renk değişikliği geçmeye başlayacak yerine normal doku gelecektir. Bu iyileşme sürecinde ağız kokusu olması çok normaldir. Kısa zaman sonra geçecektir.

Bademcik ameliyatından sonra iyileşme süresinde acil doktora başvurulması gereken durumlar
  • Ağızdan ve burundan kan gelmesi
  • Yüksek ateş olması
  • Kulakta çok ciddi ağrı olması
  • Kulakta akıntı olması
Yukarıdaki etkilerden bir tanesini dahi gördüğünüzde mutlaka doktora başvurmalısınız. Acilen doktorunuz tarafından tıbbi müdahale gerekir. Yüksek ateş olması enfeksiyon kaptığınızı göstermektedir. Doktorunuzun önereceği antibiyotik tedavisi ile tedaviye başlanmalıdır. Mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda ve sürede ilaçlarınızı kullanmalısınız.

Bademcik Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bademcik Rahatsızlıkları

Bademcik Rahatsızlıkları

Haber Bülteni

Güncel

Bademcik Taşı Gargara Nasıl Yapılır?

Bademcik Taşı Gargara Nasıl Yapılır?

Güncel

Bademcik Taşı Çözümü Nelerdir?

Bademcik Taşı Çözümü Nelerdir?

Güncel

Bademcik Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6